Mithat Sancar: “Cumhur Reisi Adayımızı Tespit Mekanizmalarımız Örtüsüz ve Asetat Bire Bir Tarzda Çalışmalarına Başlamıştır”

HDP Herif Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin geçmiş yapılan Format Yürütme Oturmuş (MYK) toplantısında Cumhur Reisi aday kriterlerini belirlediklerini kaydederek “Özlük adayımız amacıyla birlikte bu niteliklere uygun benibeşer arayışını başlattık… Reisicumhur adayımızı tespit mekanizmalarımız kilitsiz küreksiz ve diyapozitif ayrımsız tarzda çalışmalarına başlamıştır. Ki hangi tartışmayı yürütürse yürütsün, ki hangi hesabı yaparsa yapsın biz önümüze bakacağız, yolumuzda yürüyeceğiz. Halklarımızla birlikte açtığımız yolu zihayat ve kararlı ayrımsız şekilde büyütmeye ve bu yolda ilerlemeye bitmeme edeceğiz” dedi.

HDP Eş Umumi Başkanı Mithat Sancar, partisinin ekip toplantısında gündemdeki konulara ilişik değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya, Seyahat aileleri, ODTÜ öğrencileri ve mezunları ile HDP’nin yerli yöneticileri katıldı.

Sancar, “Seyahat aileleri aramızda. Buradan Yolculuk tutuklularını, haddizatında rehinelerini almak elan makul, Gezi rehinelerini ve ailelerini ben da özden selamlıyorum. Gezi davasında özgürlükleri aylardır gasp edilen arkadaşlarımız üzere dakikasında özgürlük, ülke amacıyla kolaylıkla hak. Ivedili demokratlık taleplerini afişe etmek amacıyla buradalar. Tığ birlikte bu sese gürültülü olmaktan onur duyuyoruz. Doğru geldiniz” diyerek aileleri selamladı.

Sancar’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“GEZİ GÜNLERİNİN HEYECANINI SELAMLIYORUM: Bu topraklarda ırmak kadar seçkin şehirde yükselen, büyüyen bu itiraz dalgasını; düzenleme, örgütsüz baskın kabilinden akıp giden o ayaklanma dalgasını, Yolculuk günlerinin heyecanını, coşkusunu buradan ego dahi selamlıyorum. Bu hatırayı aktif tutacağımızı, bu birikimi değme fırsatta hatırlatacağımızı ve harlatmak üzere elimizden geleni yapacağımızı sizlere buradan duyuruyorum.

KAVALA, ATALAY, YAPICI, YIĞIT, MATER, ALTINAY, ÖZERDEN…: Benzeri selamımız birlikte kodes duvarlarının arkasındaki dostlarımıza. Hepsi aynı zamanda ferdî dostlarım olan ama bunun ötesinde hepsi uğraş insanı, boyun eğmeyen, özgürlük direnişçileri olan Osman Kavala, Duygusal Atalay, Cilalı Müspet, Tayfun Yiğit, Çiğdem Mater, Mualla Melik Altınay, Mine Özerden… Sizlere de canevi dolusu selam olsun buradan.

SİZLERLE BİRLİKTEYİZ, MÜCADELENİZ MÜCADELEMİZDİR: Aramızda ODTÜ bileşenlerinin ve Ankaralıların talebini dile getiren mücadele arkadaşları birlikte var. ODTÜ bileşenlerinin ve mücadelesinin talebini haddinden fazla ongun biliyoruz. ODTÜ ormanından geçmesi planlanan Bilkent-İncek Bulvarı Kasaba Yolu bağlantı projesinin yani kök adıyla rant yolu projesinin ihalesinin iptalini istiyorlar. Ankara’nın kent zarfında kalan serencam ormanı, ODTÜ ormanı yok yapılmak isteniyor. Bu savaş dahi tamlık bu getirim ve fesih politikasına karşıdır. Sizlerle birlikteyiz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Sizleri üstelik mücadelenizden ve insaflı yürüyüşünüzden belde kutluyor, selamlıyorum.

ÇOK SAYIDA GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI: Bu sabahleyin yeni tıpkı denetim dalgasıyla uyandık. Garaz gazeteciler, özgür basın emekçiler. Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa ve Mardin’dahi; Mezopotamya Selen Ajansı ve Jinnews Veri Ajansı çalışanlarının evlerine baskınlar yapıldı. Yazı işleri müdürleri, karı muhabirlerin de aralarında bulunduğu haddinden fazla sayıda gazeteci gözaltına makbuz. Baskın sırasında gazetecilere zırh doğrultma, menfi bilezik, yere yatırma üzere alışveriş yapıldığı dahi yansıyan haberler arasında.

BU İKTİDAR, DARBECİ BİR İKTİDARDIR DİYORUZ: Sıkı Denetim yasasının yürürlüğe girmesinin derakap peşi sıra gerçekleşen bu cerrahi müdahale düzgün değil. Karşıt basını ve toplumu susturma planının benzeri parçasıdır bu. Halkın veri kabul etme özgürlüğe bire bir saldırıdır bu. İktidar, intihabat yaklaştıkça toplumu susturmak, muhalifleri öğütmek üzere bu operasyonlara devam edecek dedik. Bunu biliyoruz. Ama asıl mücadelesi karşısında kudretli olamayacaklarını birlikte hep söyledik, bir posta elan söylüyoruz. Bu kuvvet, darbeci ayrımsız iktidardır diyoruz.

BUNDAN ELAN KAPSAMLI DARBECİ ZİHNİYET TAMAM MU: Siyasete, basına, emekçiye, adalet arayanlara darbe yapıyor. Bundan daha kapsamlı darbeci ayrımsız mezhep peki mu? Amma tek darbeci içtihat ve yönetim, muvaffakiyetli olamamıştır. Çabucak toplumlara yoğun bedeller yaşatmış ve ülkede şişman tahribatlar yaratarak çekip gitmiştir. Bu iktidarın sonu de böyle olacaktır. Bu ülkeye verdiği zararları, tahribatları geciktirmek bizim boynumuzun borcudur. Bizler kamu üstelik bu darbeci iktidara karşı eş mücadeleyi büyüterek geleceği karanlıktan kurtaran, aydınlığa çıkaran yolun yolcularıyız. Bu yolda hep alay malay yürüyoruz.

BÜTÜN AÇIKLIĞI İLE DİLE GETİRDİK: Ayrımsız metni, seçimlere ait tutumumuzu içeren 27 Eylül 2021’birlikte kamuoyuyla paylaştık. Burada seçme stratejimiz bilcümle açıklığı ile yer alıyor. Da, stratejisini bu kadar boş car bizden ayrıksı fırka birlikte olmadı. Bizler ne demiştik parlamento seçimleri amacıyla; el erki ittifakı şiarıyla halklar ve barış ittifakı, avrat dayanışması ve ittifakı, ekoloji ittifakı anlayışı temelinde sosyal ve panel uymazlık; himmet, karı ve deneyimsizlik hareketleriyle en geniş birlikteliği ve kuma uğraş zeminini enam kararlılığımız var dedik. Bunun dışında parlamento seçimleri üzere her geçim içinde düz kabul etme arayışımızın ve anlayışımızın bulunmadığını bile bilcümle açıklığı ile dile getirdik.

İLKELER VE YÖNTEMLERİN TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNE İNANCINDAYIZ DEDİK: Keyfiliği ve zorbalığı kurumsallaştırıp kalıcılaştırmayı hedefleyen ve yaşadığımız çoklu krizin ve çözümsüzlüğün başlıca kaynağı olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ve bu sistemi besleyici yapıları fark etmek istiyoruz. Amacımız bütün kuvvetleri ve sonuncu değişmeyen yetkisini tıpkısı kişide birleştiren bu otoriter ve birci sistemin adına hararetli demokrasinin, plüralist demokratik sistemin tesis edilmesini sağlamaktır dedik. İşte bu anlayış ile Cumhurbaşkanlığı seçimi amacıyla bile hangi yöntemi benimsediğimizi ilan ettik. Dedik ki Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkesel buluşmaların gerçekleşmesi, HDP seçmenlerinin ülkenin geleceğini belirleyici tıpkısı role topluluk olmaları zımnında son kademe günceldir. Bunu ta Eylül 2021’birlikte söylüyoruz. İster HDP’li gerek eksantrik ayrımsız aday olsun esame adına ilkelerin, yöntemlerin tartışılmasının zaruri olduğu inancındayız dedik. Çünkü demokratik inkılap eşhas marifetiyle değil, ilkeler ve yöntemler üzerinde müşavere ve anlaşma yoluyla gerçekleşebilir.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE ORTAK ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ: Basitçesi, defaatle söyledik amma bunu amma gine edelim. Kâmilen bu spekülasyon meraklılarına bire bir karşılık olsun ve beyhude uğraşmaya devam etmesinler diye. Doğrudan diyalog ve sarih meşveret ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak namzet fikrine açığız. Bu çerçevede panel muhalefete ve demokrasi güçlerine davet yapmış olduk. Bu çağrımıza bedel bulamazsak dedik, diğer seçenekler üstünde çalışmaya devam edeceğiz. Yani bizler önerimizi yaptık, çağrıda bulunduk. Şimdi benzeri kenara geçip oturuyoruz demedik. Türkiye’de demokratik dönüşüme giden yolu yarmak için politik sorumluluğun bilincinde bire bir büyüklenme geliştirdik. Maatteessüf bu önerimiz türe ettiği ölçüde tartışılmadı. ya özünden saptırıldı ya birlikte kulak ardı edildi.

OTURUP BEKLEMEDİK: Öneri ve çağrımızın fiyat bulmaması halinde Cumhurbaşkanlığı seçimine kişi adayımızla girmemizin yeryüzü yetişkin seçenek adına gündemimizde meydan aldığını sıkça anımsatmak zorunda kaldık. Tabii deklarasyonumuzu yayınlandık ve çağrımızı yaptıktan sonraları oturup beklemedik; çalışmaları haddinden fazla boyutlu tıpkı şekilde bitmeme ettirdik. Tabanımız ile buluşmalar gerçekleştirdik. Demokratlık güçleri adına nitelendirdiğimiz belde ve kurumlarla istişareler yaptık. Kurullarımız ile icraat yürüttük, komisyonlar kurduk. Deminden bu çalışmalar anlaşılan aynı olgunluğa ulaştı. Idmansız MYK toplantımızın en kebir ruzname maddesi bu idi. Bu konuda biraz önceki anlattığım Cumhurbaşkanlığı seçimi üstüne geldiğimiz aşamayı halklarımız ile paylaşma kararı aldık. Bu kararın birbirini tümleç iki boyutu var.

CUMHURBANI ADAYNIDA ARADIĞIMIZ NİTELİKLERİ BELİRLEDİK: Öncelikle bu geçiş süreci sonuç kademe kritik. Cumhurbaşkanlığı seçimi, hayati önemde. Bunun farkındayız. Amma aynı zamanda demokratik sorumluluğu da dikkate kayran hatta bunun gereklerini titizlikle, eksizsiz yerine getirmeye müteharrik tıpkısı öğür yerine debi ediyoruz. Reisicumhur adayında aradığımız nitelikleri belirledik. Haddizatında yeni değil bunlar. Amma tekrar birlikte hatırlatmak istiyorum. Geçiş sürecinin gerekliliklerini namına getirebilecek demokratik dönüşümün önünü açabilecek benzeri aday profili çıkardık. Bundan eski konuşmalarımızda ve 27 Ilkgüz deklarasyonumuzda saha kayran başlıklara baktığınızda bu Cumhurbaşkanı adayının hangi niteliklere topluluk olması gerektiğini istediğimizi bariz görebilirsiniz.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’NİN LAĞVEDİLMESİNİ SAVUNUYORUZ: HELE hararetli demokrasiden yana olacak. Yani sadece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi namına saylav sistemi getirmenin ehliyetli olmadığını söylüyoruz. Domestik demokrasi ile tamam tıpkısı cıvıl cıvıl demokratlık rica ediyoruz. Parlamenter cümle talebimiz birlikte bunun içre vadi alıyor. Tığ de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin lağvedilmesini savunuyoruz. Bunu murat ediyoruz, bunun amacıyla çalışıyoruz. Kuşkusuz nötr ve bağımsız hız bile taleplerimiz beyninde yer alıyor. Yargının siyasallaştırılmasının, siyasal nüfuz yoluyla toplumu sindirme ve demokratik siyaseti tasfiye etme aracı yerine kullanılmasının sonucu olan siyasal dava ve hükümlerin hep neticeleri ile birlikte temelsiz kılınması talebimiz var. Tıpkı Cumhurbaşkanı adayı bunu üstenme etmeli, diri aynı şekilde bu konuda topluma garanti vermeli.

KÜRT SORUNUNDA DEMOKRATİK ÇÖZÜME İNANACAK: Kayyum rejimini değil, halk iradesini duraksamadan savunacak ve bunun hayata geçmesi amacıyla bile külfet üstlenecek. Kürt sorununda demokratik çözüme inanacak. Bunun gereklerini hesabına getireceğine dair aynı ilgiyle duruş sergileyecek. ve esasen kalın üstlenmeye amade olacak. Dış politikada barışçıl yolu bağlı olmak böyle aynı Reisicumhur adayı üzere bizler bakımından vazgeçilmez niteliklerden biridir… Ekonomide türe… Kapsamlı tıpkı başlıktır, içtimai hak bu programın, adaletli paylaşım, bu talebin talebidir. Bu da esasen Cumhurbaşkanı adayının savunması müstelzim aynı izlence olacaktır. Amme yönetiminde liyakat. Doğaya ve ekolojik sistemine hürmetkâr ve hassas görünmek bile hakeza Cumhur Reisi açısından, bizler itibarıyla elzem tıpkısı özelliktir. Çoluk Çocuk üzere bağımsız dirim. Takkadak sloganlar değil somut programlar ve haddinden fazla dallı güllü cazibe ortaya koymasını bekleriz.

UYGUN İSİM ARAYIŞINI BAŞLATTIK: Adayın bu nitelikleri taşıması gerektiğini söylüyoruz. Kendi adayımız üzere birlikte bu niteliklere uygun adam arayışını başlattık. Çolpa MYK toplantımızda aldığımız kararın ikinci boyutu budur. Yani bu niteliklere eş aynı aday çıkartmak üzere mekanizmalarımızın işleyişini hızlandırma ve çalışmalarımızı teksif. Şimdi bu yola girdik. Bu çalışmaları koordine söylemek üzere bu kurul oluşturmuştuk. Demin yine hep kritik meselelerde olduğu kadar uygulandığımız yöntemi hayata geçirmeye başlıyoruz. Bu yöntem da tabanımız ile mülakat, demokrasi çevrelerle istişare, kurullarımız ile ağız dalaşı. Bilcümle bunları demincek çıktı kamuoyunun ve halklarımızın henüz örtüsüz göreceği ve henüz aşkın bilgilenebileceği tıpkısı tarzda yapacağız. Öz adayımızı tenzil çalışmalarını kamuoyunun bilgisi ve kontrollü katılımı yöntemiyle yürüteceğiz.

CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZI BELİRLEME MEKANİZMALARIMIZ ÇALIŞMALARINA BAŞLAMIŞTIR: Cumhurbaşkanı adayını belirleme tartışmalarını elbette kavil bünyesinde bile tartışacağız. İttifak bünyesinde yürüteceğimiz ağız dalaşı, istişare da Cumhurbaşkanı adayımızı belirleme yöntemimizin temellerindendir. Bütün bu saydıklarım ve söylediklerim, 27 Ilkgüz 2021 tarihli deklarasyonda belirttiğimiz ana stratejiden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Tersine maksat stratejimizin ruhundan sapmadan bunu somutlaştırma ve serencam müşteri etkiye kavuşturmaktır. Hedefimiz üstelik bellidir; değer yurttaşlığa, emeğin haklarına, özgürlüğe ve barışa dayalı demokratik cumhuriyetin inşasının yolunu düzenlemek. İşte bütün çalışmalarında esas kasıt budur. Buralardan manşet ihata etmek talip gazetecilere destek olmak üzere bire bir kül yazdım amma yeniden da onlar istediklerini yapacaklar, yapmalılar. Özcesi, Reisicumhur adayımızı belirleme mekanizmalarımız boş ve saydam aynı tarzda çalışmalarına başlamıştır. Ki hangi tartışmayı yürütürse yürütsün, ki ne hesabı yaparsa yapsın tığ önümüze bakacağız, yolumuzda yürüyeceğiz. Halklarımızla birlikte açtığımız yolu dinamik ve azimli ayrımsız şekilde büyütmeye ve bu yolda ilerlemeye bitmeme edeceğiz.

SELAM OLSUN SEVGİLİ FERT: Sevgili Fert Atalay arkadaşımız, bizi telefonda dinliyormuş. Canan Meral (HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş) arkadaşım söyledi. Selam olsun sevgili Can. Gezi namına, Soma’dahi katledilen canlar namına, bu alkışlar sana ve uğraş arkadaşlarına geliyor.

ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARMASI GÜÇLÜ MÜMKÜN DEĞİL, BEYNINDE TAVŞAN BULUNMAYAN, HEPSİ ÇALINDI: AKP Genel Başkanı, Diyarbakır’a gitti. Sabık bire bir monitör programında söyledim, ‘ne bekliyorsunuz’ diye. Ben de şapkadan tavşan çıkarması çıktı it canli cins değil, çünkü ortada tavşan yok, hepsi çalındı. Peki hangi yapabilir? Tıpkı tek şansı var onu deneyecek herhalde dedim. Şapkadan tavşan çıkartmak isteyecektir. Onu bile başaramadı. Zihniyetini aynen orada dahi apayrı ifadelerle sürdürdü. Burada kendisinin kol toplantısının, 5, 10, 15 çocuk laflarının düzgün olmadığını söylüyoruz. Düzgün değil bir zihniyetin devamı bu. Temelinde rasizm yatıyor. Nüfus mühendisliği diye tarif ediyoruz, çokça büyükler bulunuyor. Doğrudur, erkân kaçıyor. Amma nefer mühendisliği modern Türkiye’nin şifresidir desek bu sistemin, anahtarlarının, kilitlerinin hangi olduğunu da görebiliriz. Kürt halkına yönelik bu politikaların tarihi eskidir, biliyoruz.”

Share: