Mithat Sancar: “Bu Ülkede Demokratik Dönüşümün Yolunu Fethetmek, Barışın Zeminini Pekiştirmek İstiyoruz”

TACETTİN DURMUŞ

HDP Insan Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca düzenlenen el buluşmasında; “Bizler bu ilkede yeni ayrımsız mebde istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu yapmak istiyoruz. Barışın zeminini pekiştirmek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı aynı düzen inşa etmek istiyoruz. İşte bu amaçla ‘Emek ve hürriyet ittifakını oluşturduk. ve demin bu ittifakı mübalağa etmek amacıyla bilcümle çalışmaları yürütüyoruz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Kars İl Başkanlığı’nca planlı “Halkımıza sözümüz var. Çözüm bizde” başlıklı ahali buluşmasına akmak amacıyla kente geldi. Konvoyla kent turu atan Sancar, öğür binası önünde planlı umum buluşmasına katıldı. Sancar’a Iğdır Saylav Sevgili Nakıs, Kocaeli Mebus Faruk Gergerlioğlu, Van Saylav Aziz Orhan’ın beraberinde PM üyeleri ve MYK üyeleri, memleket adam başkanları, çarkıt Kars Belediye Koca Başkanı Şevin Alaca birlikte haremlik etti. Burada ayrımsız konuşma özne Sancar, şunları söyledi:

“KARŞIMIZDA GASPÇI BİR İKTİDAR VAR”

“Sizlerle burada buluşmaktan şişman hava ve haysiyet duyuyorum. Bu coşkunuza ve heyecanınıza layık olmak üzere elimizden geleni yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Bu heyecanınız ve coşkunuz amacıyla hepinize teşekkürname ediyoruz. Kars, kadim tıpkısı kenttir. Kars halkların, inançların ve kültürlerin bahçesidir. Kars, bilcümle farlılıkların bire bir arada hazar içerisinde güç kültürünün genişlik güzelce örneklerini veren şehirlerimizdendir. İşte bu özellikleriyle Kars, HDP fikriyatının da gerçeklik verdiği, uzunluk verdiği topraklardandır. HDP bu kültürle sizlerin bu alay malay dirilik anlayışı ve çalımlı mücadelesi ile doğmuştur. Hepiniz sağlıklı olun canan Karslılar. Karşımızda gaspçı tıpkısı kudret var. Halkın emeğini ve ekmeğini gasp ediyor. Halkın özgürlüklerini ve iradesini gasp ediyor. Bire Bir avuç yandaşa ve zengine halkın emeğinden çalarak servet aktarıyor. İşte Kars’ta yaşadığımız uzanım; hayvancılık üstüne Ortadoğu’nun genişlik büyük merkezilerinden biri olabilecek bu şehir, zaman hayvancılığın bitmekle karşı karşıya olduğu bir şehir haline gelmiştir. Bunun nedeni bu sömürü ve dağıtma düzenidir. Bu lehtar saray düzenidir. Halkı açlığa, işsizliğe, yoksulluğa mahkum ederken saraylarda ve benzeri apaz sermayenin merkezlerinde halkın kaynakları toplanıyor. Bu akort böyle bitmeme etmez. Bu uyum değişecek. Kesin bizimle değişecek, sizinle değişecek.

“BU İKTİDAR HALKIN İRADESİNİ GASP EDİYOR”

Bu kuvvet halkın iradesini gasp ediyor. Sunu açık örneği kayyum rejimidir. Kars’ta da iradenizle belediye başkanını ve sedir üyelerini seçtiniz. Ama bu iktidar buna götürüm edemedi. Zira iradeyi tanımayan ve halkı saymayan benzeri anlayışa sahipler. Kaynakları kesildi, belediyeden elde ettikleri rantlar kesildi. HDP’yi bir uçtan bire bir pöç ülkenin dört bir yanında büyümesinden korktu ve kayyum uygulamasını devreye soktu. Kayyum uygulamasından önceki Kars Şehremaneti koca başkanlarımız ve meclis üyelerimiz burada umum için sosyalist belediyeciliğin sunma evire çevire örneklerini verdiler. Halkların ve inançların ayrımsız arada hazar içinde değer benzeri şekilde yaşayabileceklerinin sunu pir uygulamalarını gösterdiler.

“FAALIYET VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKI’NI OLUŞTURDUK”

Sevgili Kars halkı, bizler bu ilkede yıpranmamış aynı baş istiyoruz. Bu ülkede demokratik dönüşümün yolunu fora etmek istiyoruz. Barışın zeminini perçinlemek istiyoruz. Emeğin hakkını alacağı benzeri akort yapmak istiyoruz. İşte bu amaçla Himmet ve Hürriyet İttifakı’nı oluşturduk. ve demincek bu ittifakı büyütmek için bütün çalışmaları yürütüyoruz. Mesai ve Özgürlük İttifakı’nın önemini yeryüzü bol bilecek şehirlerden biri Kars’tır. Kars, Türkiye’da ihtilalci mücadelenin, çalişma ve el erki mücadelesinin, sol sosyalimiz savaş kültürünün en yüce kaynaklarından biridir. İşte parçalanmamış bu kaynakları ve güçleri benzeri araya getirmeği hedefliyoruz. Emek ve Hürriyet İttifakı’nı büyüterek oluşturacağımız iri el erki ittifakıyla gerçeklik alternatifi oluşturuyoruz.

“BU EL İKİ SEÇENEĞE MAHKUM DEĞİLDİR”

Bu el iki seçeneğe mahkum değildir. Bizler ve sizler on paralık kimseye sadık değiliz. Bizlerin iradesi, programı, birikimi ve kararlılığı var. Biz bu ülkeye demokrasiyi, barışı ve özgürlüğü değirmek, emeğin hakkını alacağı ayrımsız düzen inşa etmek üzere halklar güveniyoruz. Yegâne mecburiyetimiz sizlere karşıdır. Tığ size mecburuz. Sizin gür yaşamanız için mücadeleye mecburuz. Barışı yapmak amacıyla sizlere cebin sorumluyuz. Bizim mecburiyetimiz bile sorumluluğumuz birlikte bu ülkeyedir, bu ülkenin emekçilerinedir, halklarına, bütün akide gruplarına, gençlerine ve kadınlarınadır. Değme gün inanç istismarı, halklar arasına tiksinti sokan politikalar bu ülkeyi ayrıştırarak bu kefaret devam edebileceğini düşünüyor. Ama yanılıyor. Amma biz nefreti bu ülkeden söküp çıkaracağız. Bu toplumda kini ve düşmanlığı bulunmayan edecek politikalar, basiret ve kaime bizlerdedir. Halkların özgür, inançların kıymet olacağı tıpkı ülkeyi kuracak olan ayrımsız gücümüz, inancımız ve irademiz var. Hazar katiyen vazgeçemeyeceğimiz aynı hedeftir. Kürt sorununda demokratik çözümün biricik yolu vardır. O birlikte enformasyon, diyalog ve demokratik siyasettir. İşte biz bu zemini hazırlamak amacıyla, bu yolu fayrap etmek üzere HDP namına rastgele nev bedeli göze alıyoruz ve mücadeleyi selis sürdürüyoruz.

“ÇARPIŞMA POLİTİKALARINA SON VERECEĞİZ”

Çarpişma politikalarına serencam vereceğiz. Bu ülkenin bu gününü ve geleceğini ipotek altına düz kavga politikalarını bilcümle gelişigüzel durduracağız. Ülke içerisinde çarpişma, bölgede cenk, antagonizm ve düşmanlaştırma politikaları bütün halklara engel veriyor. Yer çok bile emekçilere, gençlere, yoksullara uymazlık veriyor. Zira seçme askeri açar ve her mermi yoksullardan, emekçilerden ve gençlerden çalınmış paradır, gelecektir. O nedenle savaşlara karşı mıhlı ayakta duracağız. Çarpişma karşıtı genişlik degaje birlikteliği oluşturacağız. Tek öğün barıştır, hal amacıyla yeryüzü yegâne el demokratik siyasettir. Bir Tane defa istişare ve diyalogdur.”

Konuşmasının peşi sıra Sancar ve beraberindeki milletvekili ve toprak yöneticileriyle birlikte, esnaf ziyareti yaptı.

Share: