Minik Bulut, 5 ay sonradan kâin verici ile hayata yeniden tutundu

Minik Bulut, 5 ay sonra bulunan donör ile hayata yeniden tutundu

Doğuştan ‘bilier atrezi’ tanısı konulan minik Keder’a, uykuluk nakli

Anne Elif Koç: “Tam umudumuzun kesildiği zamanda bağışçı ablamız aradı ve canımıza duygusal oldu”

AÜ Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı:

“Bu 10 kilogram altındaki bebeklerin ameliyatları normal standartlara bakarak daha baskı oluyor”

“Mehabetli olan düşünce ölümü olduğunda bağışçı olabilmektir”

“Minik Endişe’un şuanda durumu gayet ongun”

ANTALYA – Antalya’üstelik bilier atrezi(anadan doğma balast kanallarının olmaması) hastası adına dünyaya mevrut ve çabucak kilo kaybedip gelişimi duran 8 aylık Bulut bebeğe 5 kamer sonra, akla yatkın verici bulunarak, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’nde gerçekleştirilen karaciğer taşımalık sağlığına kavuştu.

Mardin’bile aktif ev hanımı Elif Belletici ile Uzman Çavuş Serkan Belletici’un geçtiğimiz 12 Teşrinievvel tarihinde Mersin’de özel ayrımsız hastanede er doğumla ayrımsız eş çocukları dünyaya geldi. Iri mutluluk dallı güllü çift, çocuklarının ismini Endişe koydu. Koç ailesi, bebeğin dışkısındaki farklılık ve yüzündeki sarılık üstüne doğumun yapıldığı hususi hastaneye gidip durumu anlattıklarında “Kalın gayrimümkün, bu çeşit şeyler normal” denilerek evlerine gönderildi. Askeri personel olan baba Serkan Antrenör, fariza yaptığı bölgede bala doktorunun olmaması zımnında Bulut’un durumu hakkında yeniden hastaneden vukuf kabul etmek istedi.

Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Merkezi’ne başvurdu

Doktorların bire bir etki olmayacağını söylemesi üstüne Belletici ailesi, Mardin’in Savur ilçesine gitti. 2 aylık aşısı sırasında Belletici ailesine gittikleri sağlık ocağında Bulut’un sarılığının ağır sıklet olduğu ve uzun aynı doktora başvurmaları gerektiği bildirildi. Diyarbakır’da yapılan tetkiklerde karaciğer değerleri faziletli çıkan minik Keder, 10 dönme hastanede kaldı. Değerleri normale dönen Endişe, Ankara’bile aynı hastaneye gönderme edildi. Ankara’birlikte yapılan ince tetkiklerde Bulut’a bilier atrezi (doğuştan safra yolları yokluğu) tanısı konuldu ve müstacel akciğer nakli yapılması gerektiği bildirildi. Sülale yaptıkları araştırmanın arkası sıra gücük ay ayında nakil için Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Burada ivedili karaciğer nakli yapılması gerektiği kararı verilen Endişe’a, ana ve babasının yanında akrabaları verici olmaya değişmeyen verdi fakat doku ve soluk uyuşmazlığı zımnında donör olamadı.

AÜ Organ Nakli Merkezinde kudretli operasyon

Bir müddet sonraları Malatya’birlikte ruhlu Safiye Badas ana ve babanın çağrısını görünce duruma lakayıt kalamadı. Otobüs bileti alarak lahzada Antalya’evet mevrut Badas, mukteza tetkiklerin yapılması için Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurdu. Badas’ın dokusu minik Keder ile eşleşti. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı’nın başında bulunduğu grup aracılığıyla minik Bulut’a 2 hafta önce karaciğer nakli gerçekleştirildi. Ameliyata AÜ Rektörü Özlenen Özkan de katıldı. 3 periyot vahim bakımda tutulan Endişe çağa, 15 aktarılma servis tedavisi gördü. AÜ Rektörü Özlenen Özkan dahi Keder ve ailesini servis odasında mülakat ederek tedavi sureci için vukuf aldı. Özkan, “Imdi sizi takip edeceğiz” ifadelerine kayran verdi. Minik Endişe, geçmiş taburcu edilerek ailesi alay malay evine gönderildi.

“Verici ablamız ayrımsız hafta zarfında taburcu oldu”

Süreci anlatan ana Elif Belletici “Çocuğumuza anadan doğma ‘bilier atrezi’ tanısı konuldu. Geç tanı konulmuştu. Doktorumuz bize acilen uykuluk nakli olmasını gerektiğini söyledi. Benim, çocuğumun babası ve akrabalarımın hiçbirisinin uymadı. tek ablamız gönüllü olarak bizlerle bildirişim kurdu. Arkası Sıra bizim üstelik ricamız ile çabucak bilet alarak Antalya’ya geldi. Hep tetkikleri yapıldı, haddinden fazla şükür dokular peyk ve faaliyetler oldu. Verici ablamız birlikte benzeri hafta ortamında taburcu oldu. Haddinden Fazla şukur iyiye gidiyor” dedi.

“Yekpare umudumuzun kesildiği zamanda aradı”

5 kamer boyunca akla yatkın donör bulunmasını beklediklerini belirten asıl Koç, “Uykuluk değerlerini ilaçlar ile düşürülmeye çalışılıyor, 5 ay boyunca bekledik ve şuanda mutluyuz, parçalanmamış umudumuzun kesildiği zamanda ablamız aradı ve canımıza duygusal oldu. Allah ondan bin misil razı olsun” diye niteleyerek aktardı. Taburcu olduklarına sevindiklerini belirten Antrenör, “Hocalarımıza ve burada etkin hep personele teşekkür ederim. Herkes bizimle ilgilendi. Biz verici çıkmasını haddinden fazla bekledik. Bu nakillerin her sıkıntısı bulunmayan. Bizim kabil muntazır çokça hasta var. Bağışçı olarak onlara umut olabilirler. Bizim vericimiz 1 hafta içerisinde taburcu oldu” dedi.

“Bu 10 kilo altındaki bebeklerin ameliyatları normal standartlara bakarak elan el oluyor”

Nakil için hikmet veren Akdeniz Üniversitesi Organ Aktarımı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise şunları söyledi: “Çocuğumuza çırılçıplak ‘bilier atrezi’ denilen anadan doğma balast yokluğu ile zade tıpkı bebekti. Sıkıntıları vardı, hepatit kabilinden. Hastanın vericisi akraba sıfır bire bir vericisiydi. Kurul onayı alındıktan sonradan operasyon gerçekleştirildi. Bu vericisinin karaciğerinin oldukça aynı parçasını aldık, organ nakli gerçekleştirildi. Galiba ayrımsız salah periyodu geçirdi. Şuanda de durumu gayet ongun. Bu 10 kilogram altındaki bebeklerin ameliyatları normal standartlara göre henüz pres oluyor. Amma Akdeniz Üniversitesi ekibimizin deneyimi bu ameliyatın kalburüstü tıpkısı şekilde geçmesine havari oldu. Bu hastalarımızı önceki 3 kamer çokça yakın izleme ediyoruz. Henüz bilahare de izlem periyotlarını arttırarak ayrımsız sermaye boyu bizim takibimizde olacak. Biraz deva kullanacak. Ama henüz sonradan bu ilaçlarda azalacak. İnşallah büyüyüp okula gidecek.”

“Yetişkin olan us ölümü olduğunda bağışçı olabilmesidir”

Vatandaşlara bire bir defa henüz organ nakli armağan çağrısında kâin Aydınlı, “Burada temel kocaman olan kanı ölümü gerçekleşmiş hastalarımızın ailelerinin hediye yapmasıdır. Şayet tığ kanı ölümü gerçekleşmiş hastamızdan bunu alabilseydik balaban bire bir insan olsa bile onun karaciğerini aşağılık kuzuluk getirip tıpkı parçasını buluta tıpkısı parçasını bile nazik tıpkısı insana takabilirdik. Kocaman olan düşünce ölümü olduğunda bağışçı olabilmesidir. Bunu de şöyle düşünmeli hepimiz aynı dönem bağışçı olabiliriz. Bize ve evet yakınlarımıza karaciğer böbrek nakilleri gerekebilir” dedi.

Share: