Milyonluk taşımalık vurgunu jandarmaya takıldı

Milyonluk taşımalık vurgunu jandarmaya takıldı

İzlerini kaybettirmek üzere değme yolu denediler amma jandarmadan kurtulamadılar

Güllabi iğne ile kuyu kazar gibi suçluları yakaladı

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’da sahte vesika ve plak ile etraf değeri 2 milyon 800 bin teklik olan 27 ton ipliği alıp kayıplara karışan taşımacı kılığındaki dolandırıcılar, jandarmanın enjeksiyon ile kuyu kazar üzere yaptığı faaliyet sonucu Gaziantep’te yakalandı.

Edinilen bilgiye bakarak görüngü, 22 Kasım 2022 tarihinde Şanlıurfa 2’nci Kombinasyon Uran Bölgesinde yaşandı. Üretimlik yetkilileri, Malatya’ya iplik yırtılmak amacıyla ayrımsız nakliye firmasıyla anlaştı. Fabrikaya gelen nakliyeci kılığındaki dolandırıcılar, yapmacıklı vesaik göstererek piyasa değeri 2 milyon 800 bin lira olan 27 titrem ipliği sahte plakalı aynı tıra yükledi. Fabrikadan alınan malzemelerin Malatya’ya ulaşmadığını öğrenen üretimevi yetkilileri, durumu bitirmiş ekiplerine bili verdi.

Amansız takip başladı

Fabrikanın düzenlilik kamerasını inceleyici Uyanık Cürüm Araştırma Timi aracın plakasını belirledi. Aracın sahibine ulaşan ekipler, düzme plak kullanıldığını ve taşımacılığın o araçla yapılmadığını öğrendi. Üretimevi çıkışından itibaren yüzlerce güvenlik kamerası ile şehir polis kamerasını inceleyen ekipler, tırın Şanlıurfa ilinden ayrıldıktan bilahare Malatya istikameti hesabına Gaziantep’e akıllıcasına gittiğini belirledi. Dolandırıcıların yolda cali plakayı söküp çekiciye ilişkin töz olan 73 AAR 791 plaka ve dorseye ilişik 31 AAP 939 plakayı takıp Gaziantep’e gittiğini tespit eden ekipler, tümce üzerinden çevirgeç sahibinin kimliğini belirledi.

Ameliyat amacıyla düğmeye basıldı

Tırın Şanlıurfa’nın Suruç ilçesi nüfusuna mukayyet S.K.’ye ilgili olduğunu belirleyen ekipler, Gaziantep’teki adresine faaliyetler düzenledi. Operasyonda şahsiyet gözaltına alınırken lüp önündeki tıra ise umum konuldu. Şahsın evinde yapılan aramada fenomen günü giydiği elbiseler ile kapela ele geçirildi.

Tevhit ayyarlık çetesi

Soruşturmayı derinleştiren ekipler, çalıntı malzemenin Gaziantep’te kiralanan tıpkı depoda saklandığını belirledi. 28 Kasım 2022 tarihinde depoya hâkim düzenleyen ekipler, olayın sair failleri olan M.D. ve A.D. isimli şahısları üzerlerinde çokça sayıda yapmacıklı cevaz, sahte kimlik, el telefonu ve GSM kartı ele geçirdi. Depoda yapılan aramada 27 ton iplik bulunarak üretimevi yetkililerine teyit edildi.

Olayın 3 faili daha aranıyor

Gözaltına alınan S.K, M.D. ve A.D., çıkarıldıkları duruşma aracılığıyla tutuklanırken A.G., M.G. ve M.K. isimli şahısları yakalama çalışmaları ise devam ediyor.

Share: