Milli güreşçi Yağmur Çakozlamak, azmiyle dolay yargıları ve başarısızlıkları tuş etti

Milli güreşçi Baran Derk Etmek, karşılaştığı umum zorlukların ve yaşadığı yenilgilerin peşi sıra gelen başarılarına yenilerini eklemeyi hedefliyor.

Olimpik sporcu kendisine Trabzon TOHM’de mütezayit Baran Anlamak, 14 yıl evvel çevresindekilerin tepki göstermesine rağmen ilkokul müdürünün desteğiyle güreşe başladı.

Karşılaştığı zorluklara karşın yılmayan 21 yaşındaki Yağmur, kariyerinin önce yıllarında katıldığı çokça sayıda organizasyonda yengi elde edemedi.

Yaşadığı yenilgilerin peşi sıra henüz birlikte hırslanan Tokatlı sportmen, 7 yıl önceki milli pehlivan oldu. Mütenevvi yaş kategorilerinde bir nice öğün Avrupa Şampiyonası’na katılan ve aşama elde edememesine rağmen yılmaz Yağmur, mart ayında Bulgaristan’da planlı 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda üçüncülük kazandı.

Elde ettiği başarının peşi sıra elan üstelik heveslenen gailesiz sportmen, Büyükler Avrupa Şampiyonası’nda yaşadığı yanlışlık dolayısıyla benzeri süre minderlerden ırak kaldı.

Tedavisinin peşi sıra yeniden mindere çıkan Baran Yakalamak, Acun Şampiyonası’na katılmasına rağmen derece elde edemedi.

“Başaramadım” kelimesini hayatından çıkaran Yağmur, azmiyle tamam dolay yargıları ve başarısızlıkları tuş ederken, eskimemiş şampiyonluklar hedefliyor.

“Kendime inancım, güvenim seçme ant tamdı”

Milli sportmen Baran Takip Etmek, AA muhabirine, 14 yıldır güreşle uğraştığını söyledi.

İlk yıllar çevresindekilerden menfi tepkiler aldığını belirten Yağmur, “Aldırış etmedim. Çünkü kendime inancım, güvenim herhangi bir devir tamdı. Bunu dahi yapabileceğime inandım. ‘Bunu yaparım, bunda bile kudretli olurum’ hedefiyle bitmeme ettim.” diyerek konuştu.

Baran Fehmetmek, Türkiye Şampiyonası’nın peşi sıra kendine güveninin daha çok namına geldiğini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Avrupa şampiyonlarını görünce bana birlikte bire bir katışıksız cüret geldi. çıktı çalıştım. Avrupa Şampiyonası’na gittim, olmadı. Benzeri elan gittim, olmadı. Sürekli sıfır oldum. Daima yenildim ve bu yıl azmettim. Çokça çalıştım zira kendime güvenimi hiçbir ant bırakmadım ve bu sene Avrupa üçüncüsü oldum. O kürsüye çıkmak tezyifkâr gurur vericiydi.”

“İnsan kendine güvendiği sürece herhangi bir şeyi yapabilir”

Büyükler Avrupa Şampiyonası’na bile katıldığını anımsatan Yağmur, “Orada tekrardan yenildim. Beşinci oldum, kolum çıktı ve daha devam edemedim. Ondan sonra otama için tıpkısı durmak durumunda kaldım.” ifadelerini kullandı.

Yağmur Fark Etmek, verdiği aranın peşi sıra Dünya Şampiyonası’na katıldığını ancak bu organizasyonda üstelik merhale elde edemediğini aktararak, şunları kaydetti:

“Sakatlığım bana bire bir küşayiş verdirdiği amacıyla katıldığım şampiyonada kademe yapamadım. Bu seneyi Avrupa üçüncüsü adına bitirdim amma seneye bu sili güvenimi devam ettirerek çalışmalarımı sürdüreceğim. Avrupa ve acun şampiyonluğu hedefliyorum.”

İnsanların kendilerine güvendiği sürece herhangi bir şeyi yapabileceklerine dikkati çekici Fark Etmek, şöyle konuştu:

“Ara Sıra sporcuların ‘Yapamadım, edemedim, kaç yıldır yapıyorum ama bibi başaramadım’ kadar düşünceleri var. Amma sakıncasız olsunlar, aynı dolaşma bir yerde yapacaklar. Tek zaman ‘Yapamadım, edemedim.’ deyip de bırakmasınlar. Ben 14 yıldır bu sporu yapıyorum. 13 yıldır yapamadığım şeyi vakit kaybetmeden tıpkı yıl yaptığım için Avrupa üçüncüsü oldum. Benim üzere bu çalım verici. Çalıştım, ettim, 13 yıldır yapamamışım ama esasen üstelik bırakmadım, devam ettim. Çünkü yapacağıma inanıyordum. Bu, herkese denk olsun.”

Share: