Milli Defans Üniversitesi Karaca Gedikli Iz Yüksekokulunda bitirme heyecanı

Milli Defans Üniversitesi Balıkesir Yağız Gedikli Çığır Yüksekokulunda itmam töreni düzenlendi. Merasimde mütekellim Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, “Biz şahsımız ve öğrencilerimiz, elden Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlıyız. Onun dışındaki hiçbir bağlılığı kabul etmiyoruz. Atalarımızda olduğu kadar devlete bağlılığımız cemi olacaktır.” dedi.

Milli Savunma Üniversitesi Balıkesir Esmer Astsubay Çığır Yüksekokulu yerleşkesinde 18’inci devir 940 astsubay çavuş için gerçekleştirilen tören, tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha bilahare Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın mesajı okundu.

Törende açım konuşmasını fail Balıkesir Kişmiri Gedikli Iz Yüksekokulu Komutanı Liva Mahmut Büyükcingi, diploma düzlük öğrencilere seslenerek “Askerliğin temelinin düzen bağı ve bağımsız itaat olduğu gerçeğini ve zırh arkadaşlığının kutsiyetini gelişigüzel devir hatırlayın. Okula önceden ettiğiniz ant sahn boyu rehberiniz olsun. Martir emaneti olan bayrağımız onurunuz. Sembol şerefiniz. Cebe namusunuz olsun.” dedi.

Henüz sonra konuşan Milli Defans Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, 2016’dan bugüne büyüklüğünde 34 bin subay, gedikli ve erkânıharp subayın üniversitelerinden mezun olduğunu, mezunların halihazırda esmer, albeni ve denizde Türk Silahlı Kuvvetleri başarıları üzere arak döktüklerini ifade etti.

Afyoncu, “Milli Defans Üniversitesi kuruldu amma niteliksiz olmadı. 6 yıl içerisinde biz haddinden fazla nazik mücadeleler verdik. Hakkımızda ancak içinde ve elverişsiz dışında aynı haddinden fazla zıt dedikodular yapıldı. Ama biz yolumuza devam ettik. Tüvana astsubaylarımızla yılmadan seçme antlaşma bitmeme edeceğiz ve üniversitemiz bugünlere geldi Allah’a şükürler olsun.” diyerek konuştu.

Milli Defans Üniversitesine ilgili bir nice dedikodunun çıkarıldığını hatırlatan Afyoncu şunları kaydetti:

“Yok şu gruplar bilgili, yok bu gruplar bilge… Ego buradan tıpkısı daha tekrarlıyorum; Üniversitemizin biricik sahibi vardır Şişman Türk milleti ve Türk devletidir. Tığ şahsımız ve öğrencilerimiz hoppadak Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlıyız. Onun dışındaki hiçbir bağlılığı akseptans etmiyoruz. Atalarımızda olduğu kabil devlete bağlılığımız tüm olacaktır.”

Rektör Afyoncu, konuşmasının arkası sıra dönüş birincisi Yaya Gedikli Çavuş Furkan Sarısoy’a diplomasını verdi, Sarısoy, gözyaşı kütüğüne adını çaktı. Dereceye giren gayrı öğrenciler de diplomalarını aldı.

Diploma töreninde ayrıca Kırgızistan Cumhuriyeti hesabına tahsil gören misafir er personel İstihkam Astsubayı Astsubay Başçavuş Kubanychbek Alisher Uulu’ya diplomasını Kara Gedikli Meslek Yüksek Okulu Komutanı Liva Mahmut Büyükcingi verirken benzeri diğer konuk öğrenci Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti namına tahsil gören Hizmet Astsubay Çavuş Osman Mehabetli Kaya’ya diplomasını Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Karaca Ateşesi Yaya Kurmay Miralay Kesat Bağımsız Vahim verdi.

Okulun sancağının devir teyit töreni sonrası mezunlar, Karaca Kuvvetleri Astsubay Patika Yüksekokulu Marşı’nı söyledi. Programın peşi sıra mezunlar, aileleriyle buluştu.

Share: