MHP’li Yordam: “Asıl Konteyner Limanı Projesi’nin Mersin’den alınacağı iddiaları yanlış”

MHP Sazak Mebus Olcay Kılavuz Gemisi, Ana Konteyner Limanı Projesi’nin Mersin Ağacı’den alınacağı ve ayrıksı aynı site üzere projelendirme çalışmalarının yapılacağına yönelik iddiaların akla yatkın olmadığını söyledi.

Kılavuz Gemisi, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, Mersin Ağacı’de yapılması planlanan Anne Taşımalık Liman Projesi’nin, Türkiye’nin ihracat kapasitesini yükselteceğini tabir etti.

Mersin Ağacı’in, Asıl Taşımalık Limanı için bildirme akıllıca şehir olarak öne çıktığını dile getiren Kılavuz Kaptan, projenin, Türkiye ve Şark Akdeniz’de anne liman geri hizmet ana olma hedefiyle “aynı anlayış projesi” niteliği taşıdığını anlattı.

Temel Konteyner Limanı’nın bol ve akılcı tıpkısı proje olduğunu tamlayan Yordam, projenin Sazak’e kazandırılmasıyla ilişik çalışmaların özveri ve titizce yürütüldüğünü bildirdi.

Esas Konteyner Limanı ile ilişkin TBMM’ye sunduğu istifham önergesine, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığının, ulaştırma ve geri hizmet asıl planı kapsamında çalışmaların bitmeme ettiği bilgisini ilettiğini nâkil Yordam, Bakanlığın ayrıca Uluslararası Mersin Konteyner Limanı Projesi kapsamında fiziki modelleme, kapasite, esas istimara ve fizibilite raporu çalışmalarının devam ettiği açıklamasını yaptığını hatırlattı.

Kılavuz, şunları kaydetti:

“Ana Konteyner Limanı Projesi’nin Mersin Ağacı’den alınacağı ve bambaşka bir kent amacıyla projelendirme çalışmalarının yapılacağı iddiaları yanlış. Bu haksız ve mesnetsiz iddialar kamuoyunu yanlış yönlendiriyor ve politik getirim devşirmekten bambaşka tıpkı deme taşımıyor. Bakanlığımızın açıklaması hiçbir şüpheye, tereddüde yer bırakmıyor amma CHP milletvekilleri, alelhusus Mersin Ağacı’deki CHP’liler nazik ayrımsız ah vah koparıyor. CHP’lilerin amacı Sazak’de ağız tatsızlığı fotoğraflamak.”

Share: