Metrukiyet aşamasındaki eşinin kız kardeşini öldüren şüpheli yargılanıyor

Çorum’birlikte boşanma aşamasındaki eşinin kız kardeşini silahla öldüren şüpheli ilk defa bilgili karşısına çıktı.

Çorum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Melodi Taşkıran Zavar’ı (27) öldürdüğü gerekçesiyle tutuklu yargılanan Emrah Özkan polat yelek giydirilerek getirildi.

Özkan, savunmasında, fenomen haset eşiyle konuşurken Zavar’ın araçtan inerek namına pejoratif sözler söylediğini iddia etti. Özkan, “Rastgele husus çabucak oldu. Psikolojim bol değildi.” dedi.

Sanığın metrukiyet aşamasındaki eşi Özgecan Özkan birlikte ifadesinde, Emrah Özkan ile 14 yıllık evlilikleri bulunduğunu belirtti.

Eşinin namına psikolojik ve fiziksel adına şiddet uyguladığını öne süren Özgecan Özkan, “Yuvamız yıkılmasın diye niteleyerek hep ağızsız kaldım. Pres günlerde ailem bana bindi olduğu için eşim onları gaye aldı. Beni ve ailemi yıldırma ediyordu. ‘Düğününüzü kana bulayacağım’ diye Üzüntü’ye mesajlar atıyordu. Kardeşim dahi ‘Ben sana ne yaptım? Bunun benimle derdi hangi’ diyordu.” ifadelerini kullandı.

Olay haset hasta olan kızını kabul etmek istediğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“Annem, ego ve kız kardeşim arabaya bindik, onların evine mail benzeri yerde durduk. Sonradan kızım geldi. Onu öperken Emrah geldi. Onun geldiğini görünce arabaya yöneldim. Emrah önüme atlayarak bana vurmaya başladı. ‘Benim neler yapacağımı bilmiyor musun?’ diye tabancayla kafama vurmaya başladı. Bilahare kafama cebe dayayıp otobüs durağında sıkıştırdı. Sopa yediğimi gören Nağme arabadan inerek, ‘Ne yapıyorsun ya’ dedi. Kardeşim eksantrik hiçbir molekül söylemeden araca destek. O tam Emrah koşarak aracın yanına gitti, kapısını açmaya çalıştı. Kapılar kilitlenmiş olduğu amacıyla 10 kez Nağme’ye dokunaklı etti. Sonra benim üstüme geldi. Bir taraftan dahi tetiğe dokunuyordu. Silah abes olduğu üzere anneme ve bana bire bir öz yapamadı. Kardeşime, ‘Aracı çalıştır gidelim’ dedim. Tempo’ye bir öz olmadığını düşünürken başı dizime düştü.”

Ana Yüksel Taşkıran ise olay günü kızlarıyla torununu görmeye gittiklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“Ablasının darbedildiğini gören Melodi, arabadan inerek bağırdı. Kızım Emrah Özkan’ın elinde silahla üzerine geldiğini görünce çabukça arabaya binerek kapıları kilitledi. Emrah elindeki tabancayla otomobile peş peşe kötü etmeye başladı. Ben kurgu ortamında Gidiş’ye engelleme etmeye çalışırken Emrah, kızım Özge’yi aracın arkasına çekerek yeniden dövmeye başladı. Emrah kaç misil kızımı döverek evimize getirdi. Ayrıca kızımı bıçakladığını, burnunu kırdığını biliyorum. Kızım Ezgi suçsuz yere öldürüldü. Kızımın biricik suçu kardeşinin arkasında durmaktı. Tarz’yi öldürmekle zılgıt ediyordu. Gelinlikle tabuta koyacağını söylüyordu.”

Sıkıntı Taşkıran Zavar ile resmi nikahı kıyılan ve düğün hazırlığı özne Cemal Zavar ise duruşmaya Isparta’dan Gürültülü ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla katıldı.

Olay haset birlikte Isparta’da olduğunu bildiren Zavar, “Nağme ile nişanlandıktan bilahare arayarak ve akıl atarak eşime iftiralar atıyordu. Üste, ‘Yol’yi tabuta sokacağım’ diyerek yıldırma ettiği üzere polise şikayetçi olduk. Sanığa, ‘Aile sorunlarına eşimi ekleme, bire bir sıkıntı varsa özlük eşinle çözersin’ dedim.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhuriyet Altını savcısı ise mütalaasında, sanığın “kasten öldürme” suçunu işlemesi nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, eksiklerin tamamlanması üzere duruşmayı 18 Ekim’e erteledi.

Nağme Taşkıran Zavar’ın avukatı Semra Akyüz, duruşmanın ardından gazetecilere, adaletin yerini bulacağına inandıklarını söyledi.

Değme kadın cinayetinin, kadınların hayat hakkı ve keder muameleye uğramama hakkına yapılan hücum olduğunu vurgulayan Akyüz, “Eş cinayetlerinde sayılar, tıpkısı sayıdan tezayüt çalınan hayatları tabir etmektedir. Kadına cebin şiddet ve eş cinayetlerini lanetliyoruz. Kadına güç ve karı cinayetlerine serencam verilmesi üzere sonuna büyüklüğünde mücadele edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ana Yüksel Taşkıran de Sıkıntı ve onun gibiler üzere hak istediklerini vurguladı.

Adalete güvendiğini tabir eden Taşkıran, “Nağme kabilinden kadınlar öldürülmesin bigünah yere. Ezgim elkızı olup gidecekti, yanına gidecektik. Deminden mahkemelere geliyoruz.” diye konuştu.

Özgecan Özkan ise sanıkla boşanacaklarına belirterek, “Illet kız kardeşimi tasavvur aldı? Sebep beni öldürmedi bile kız kardeşimi öldürdü 14 senedir onun rastgele işkencesine, her küfrüne, rastgele hakaretine ağızsız kalmama karşın. Bu, onun aklı değil.” şeklindeki görüşlerini paylaştı.

Çorum’birlikte 31 Mayıs’ta Özgecan Özcan, kız kardeşi Tarz Taşkıran Zavar ve annesi Yüksel Taşkıran ile çocuğunu almak için boşanma aşamasındaki eşi Emrah Özcan’ın evine gitmiş, caddede karşılaşan çift arasında tartışma çıkmıştı. Bu tam Emrah Özcan’ın silahla biberli ettiği Zavar, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Kaçan Emrah Özcan ise 8 Haziran’üstelik teslim olmuş, ardından tutuklanmıştı.

Share: