Mersinli Müstahsil Kadınlar Uzuncaburç’ta Buluştu

Mersinden Eş Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyesi Karı ve Familya Hizmetleri Dairesi Başkanlığı yoluyla, tarihi Uzuncaburç Mahallesi’nde planlı pekmez tadım günlerine katıldı. Meral Seçer, burada kadınlarla gelişigüzel bağbozumunda üzüm toplayıp pekmez kaynattı.

Uzuncaburç’un tarihi dokusuyla çöz içe planlı etkinlikte Meral Seçer, seçme yıl olduğu gibi ağız ağıza geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen pekmez yapımına katıldı. Yetiştirici kadınlarla gelişigüzel üzüm toplayan Mersinden Avrat Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, sonrasında ise pekmez kaynattı.

“BU ÜZÜMDEN KADINLARIMIZ KÂMIL PEKMEZLER, SİRKELER YAPIYORLAR”

Burada yaptığı değerlendirmede, yapılan üretimin akıbet merhale kıymetli olduğunun altını çizen Meral Seçer, “Uzuncaburç, 1300 almanak tarihi olan Olba Krallığı’nın başkenti. Tarihiyle, doğasıyla ve zat iklimi ile yetişen haddinden fazla sunturlu ürünleri var. Bunlardan tıpkısı tanesi birlikte elden bu bölgede yetişen üzüm. Bu üzümden kadınlarımız komple pekmezler, sirkeler yapıyorlar. Tadına baktım, gerçekten ayrı benzeri rehası ve tamlık birlikte tarihi geçmişimizi hatırlatan benzeri lezzeti var. Herkesin buraya gelmesini ve Uzuncaburç’u görmesini referans ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Mersin Ağacı merkezden gelen kadınların da pekmez imal atölyesine katıldığı etkinlikte, mahallede üretilen başka ürünlerin satışı üzere de avrat yetiştirici standı kuruldu. Sumak, ceviz, badem, sirke, elma ve üzüm satışının yapıldığı stantlarda kadınlarla bir araya mevrut Meral Seçer, üretici kadınlarla sohbet ika fırsatı üstelik buldu.

Share: