Mersinli Esnaf: “Bu Zamana Büyüklüğünde Sağlıklı Partiye Fikir Verdim. Sülalem Sağcı Olmasına Karşın Tamamen Solcu Sempatizanı Oldum, Bu Hükümetin Sayesinde”

CHP Sazak Milletvekili Ulu Mahirane Başarır’ın, Sazak’de görüşme ettiği şekilci “Bu zamana kadar iyi partiye fikir verdim. Amma şu anda verdiğim oylardan o büyüklüğünde nadim ettiler ki… Bir sağcı kendisine tamam sülalem sağcı olmasına karşın tamamen solcu sempatizanı oldum, bu hükümetin sayesinde” dedi.

CHP Sazak Mebus Ulu Çevrimli Başarır, Mersin esnafını konuşma etti. Bir çiğköfteci, Başarır’a; “Bugün 6-7 bin liralık icar istiyorlar, 5 bin 500 lira asgari ecir olan bir memlekette. Bu insanın 6 bin lira, 7 bin teklik mahiye aldığını farz edelim. 5-6 bin lirasını kiraya verirse bu kayırıcı evine erzak mı alsın; elektriğini, suyunu, genel ağ faturasını mı ödesin. Bu insanlar hangi yapsın?” dedi.

Aynı çantacı, Başarır’ın “Çıktı insanlar çanta alamıyor tamir mi ettiriyor?” sorusuna, “Yer dağ, aynı çanta 150 teklik. İnsanların durumu haddinden fazla ağırbaşlı. Cenabıhak yardımcıları olsun” karşılığını verdi.

Daha bilahare ayrımsız kırtasiyeciye uğrayan Başarır’a, esnaf; “Başlangıçta 10 kuruşa fotokopi çekiyorduk demincek 4 katına yani 40 kuruşa çekiyoruz. Biz vatandaşa söylerken utanıyoruz amma yapacak ayrımsız madde bulunmayan” dedi. Buna karşın CHP’li Başarır, “Sen sebep utanacaksın, ülkeyi bu kuzuluk getirenler utanacak” diye konuştu.

Tıpkı bambaşka formalist esnaf ise, “20 liraya sattığımız tıpkıçekim kağıdının topunu daha çok 95 liraya satıyoruz. Sabık yıl 7,5 liraya sattığımız makule zaman 14 teklik” dedi.

Tıpkı etçi ise, “İnsanların durumu haddinden fazla yara. İnanın günde 10-15 kilo et satamıyoruz” dedi.

Aynı nalbur, “Var olmaya çalışıyoruz amma el. İşler haddinden fazla incitici. Satılığı çıkardım, burayı” dedi. Esnaf, Başarır’ın “Kaç yıllık b4urası” sorusuna, “2003-2004 yıllarından bu yana…” yanıtı verdi.

Bire Bir başka esnaf ise “Bu zamana kadar sağlıklı partiye görüş verdim. Ama şu anda verdiğim oylardan o kadar nadim ettiler kim… Tıpkı sağcı yerine bilcümle sülalem sağcı olmasına karşın ağız ağıza solcu sempatizanı oldum, bu hükümetin yardımıyla” dedi.

Benzeri çiftçinin sokakta CHP’li Başarır’a “Üzümümüz mülk etmiyor. Borcumuzu ödeyemiyoruz, hangi olacak bu üzümcünün hali?” sorusuna Başarır, “Düzelteceğiz, bütün bu arada düzelteceğiz” dedi.

“BU ÇÜRÜMÜŞ DÜZENİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Ziyaretlerinin peşi sıra kayıtlı izah fail Başarır, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mülakat ettiğimiz seçme esnaf, yurttaş ayaklanma etti. Bu isyanın yegâne sorumlusu bu güzelim ülkemizi bu arkaç getiren AKP yöneticileridir. Hiçbir AKP yöneticisinin sokağa çıkma yüzü kalmamış. Vatandaşın, esnafın, çiftçinin, memurun, emeklinin, öğrencinin birlikte olmayıp hemen yandaşlarının yanında vadi kayran bulunan siyasal erk, çözüm üretmekten ziyade ülkü üretir ayla gelmiştir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde, tekmil bu sorunların üstesinden gelerek bu çürümüş düzeni ortadan kaldıracağımıza kimsenin şüphesi olmasın.”Share: