Mersin’i kuş bakışı gören Gelincik Tepesi’nden 8 ayda 20 bin pervaz yapıldı

Mersin’de, makul abuhava koşulları yardımıyla yılın dört mevsimi huzur paraşütü etme imkanı sunan huy manzaralı Gün Gülü Tepesi’nden yılın 8 ayında yaklaşık 20 bin uçuş gerçekleştirildi.

Yenişehir ilçesi Emirler Mahallesi’ndeki tepe, kenti kuş bakışı gören uygun arazisinde sükûnet paraşütü organizasyonlarına ve saftirik sporculara sülale sahipliği yapıyor.

Merkeze uzaklığının 13 kilometre olmasıyla erişim kolaylığı sunan Gün Gülü Tepesi, akıllıca iklim koşullarıyla dört sezon uçuş imkanı sağlıyor.

Tepeden havalanan adrenalin tutkunları, gökyüzünde süzülürken Akdeniz ve Toros Dağları manzarasını strateji şansı buluyor.

Arazi çevresinde evgin baş aşağı noktaları yer düz bayır, bir zamanda gönül rahatlığı paraşütü eğitim bilimi merkezi kendisine kullanılıyor.

Geçen sene yaklaşık 15 bin olan uçuşu sayısı, Gelincik Tepesi’nin bilinirliğinin artmasıyla bu sene 8 ayda 20 bine ulaştı.

“Sene böylelikle 30 bin pervaz gerçekleşeceğini adisyon ediyoruz”

Türkiye Albeni Sporları Federasyonu İl Temsilcisi Erhan Izan Özaydın, AA muhabirine, Gelincik Tepesi’ne olan ilgisinin gelişigüzel geçen ahit arttığını söyledi.

Bölgenin, avantajları sayesinde farklı kentlerdeki sporcular eliyle yeğleme edilmeye başladığını nâkil Özaydın, Gün Gülü Tepesi’nde Türkiye şampiyonalarının düzenlenmeye başladığını dile getirdi.

Tepede yaklaşık 15 yıldır pervaz yapıldığını anlatan Özaydın, şöyle devam etti:

“İlk başladığımız zamanlarda 8-10 sportmen vardı. Şu anda bırakanlar hariç etkili olanlar 150 güç. Sonuç 5 yılda 300 hayat sportif namına bu faaliyette bulunmuş. Geçen sene pervaz sayısı 15 binken bu sene 8 ayda 20 bine ulaştık. Bu senenin böylecene 30 bin pervaz gerçekleşeceğini hesap ediyoruz. Tarsus ve Adana bu bölgede uçuşlarını gerçekleştiriyor. Bölgemiz, sükûnet paraşütü üzere çok ideal. 12 ay süresince çarçabuk hemencecik gelişigüzel dönüş pervaz oluyor.”

Hüseyin Süvari: “Burası turizm potansiyeli faziletli tıpkı nahiye”

Akdeniz Makam Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü Başkanı Hüseyin Atlı de Gün Gülü Tepesi’nin, rahat paraşütü tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olduğuna dikkati çekti.

Tepenin, hem doğa hem da deniz manzarası sunduğunu anlatan Süvari, “Mıntıka, hem insanların huzur paraşütü yapabildiği hem da balkondaymış gibi Mersin’i seyredebildiği bire bir kayran. Gezici adına mevrut sporcular buradaki uçuşlara katılıyor. Akıbet yıllarda Arap ve Afrika ülkeleri ile Rusya’dan çokça aşkın seyyar buraya gelerek uçuş boşaltmak istiyor. Bura turizm potansiyeli yüksek bir mıntıka.” diye konuştu.

Yan paraşütü sporcularından Elif Bitmez üstelik tepeden atlayarak uçuş yapmanın keyifli olduğunu ve manzaraya hayran kaldığını belirterek, “İstanbul ve Tekirdağ’da dahi uçtum ama yer sevdiğimiz yer Gelincik Tepesi. Burası merkezi tıpkı noktada, çalışanlar öğle vakti ortada gelip pervaz yaparak tekrar işine dönebiliyor. Bu, kavi bulunabilen aynı atıfet değil. Her tip imkana ehil olduğundan uçuş için ayrımlı seviyelere uygun tıpkısı bayır. Bu yüzden bile burayı seviyoruz. Havada süzüldüğümüz ant kendimizi o enerjiye ve özgürlüğe bırakıyoruz. Yetişkin bire bir his.” değerlendirmesinde bulundu.

Uçuş yazmak için Adana’dan mevrut Sırrı Küçükarslan ise deniz manzarası eşliğinde gökyüzünde süzülmenin ateşin olduğunu tabir etti.

Share: