Mersin’deki orman yangınlarına engelleme sürüyor

Mersin’in Gülnar ilçesine kapalı Karadere mevkiinde geçkin sabahleyin saatlerinde başlayan elan bilahare Silifke ilçesine tutkun Hırmanlı Mahallesi’ne sıçrayan yangına ikinci gününde engelleme sürüyor.

Sazak’in Gülnar ve Silifke ilçesinde sâdır orman yangınına müdahale ikinci gününde de sürüyor. Geri tün saatlerinde hararet nedeniyle Mersin Ağacı- Antalya karayolu ulaşıma kapatılmış, 303 hanedeki 790 kişi tahliye edilmişti. Yangına, akşam fikir ve uçuş sistemli 3 helikopter ve karadan ekiplerle müdahale etmişti.

Bugün sabah saatlerinde Mersin Valiliği orman yangını nedeniyle geçici adına trafiğe kapatılan Aydıncık-Silifke yolu Büyükeceli mevkiinin tekrardan trafiğe açıldığını duyurdu.

Kuvvetli rüzgarın etkili olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler bile söndürme çalışmalarına bindi veriyor. Çalışmalara meydan ekiplerinin birlikte AFAD, UMKE, güllabi ve vatandaşlar birlikte bindi veriyor.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi güvenlik üzere kesildi.

Şu anda üstelik 850 personel arazözler, iş makineleriyle arazide mücadelesini sürdürüyor. Antrparantez, 20 civarında TOMA bile yangına bindi veriyor.

Büyükeceli’üstelik 450 vatandaş tahliye edildi. Antrparantez yeniden Silifke Hırmanlı’bile 20 bölük ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü boşaltma edildi Misil üzerinde gene tıpkısı tatil tesisi boşaltma edildi. Dedeler Mahallesi’nin üstelik 20 konutluk ayrımsız Acarlı mezrasında 50 yurttaş boşaltma edildi. Toplamda üstelik 790 vatandaş boşaltma edildi. Göz yerine birlikte 185 bölük, 118 bile tekrar tatil köyündeki hane oluşmak için 303 konutu boşaltıldı. – MERSİNShare: