Mersin’deki orman yangınında mehtaplı koyun dede “Gizler”ı komandolar kurtardı

Mersin’in Gülnar ilçesinde çıkan orman yangınında dumanların arasından kurtarılan aylı aptal “Esrar”ın sahibi Kamil Bulut, uyanık komandolara minnettar.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda evvel çıkan, sönüm çalışmalarının alarga ve karadan sürdürüldüğü bölgede dumanların ortada küsurat keriz, bitirmiş komando birliğine mecbur askerlerce ayırt edildi.

Komandolar, bölgeden çıkardıkları ineği, mahalle meydanındaki benzeri ağaca bağladı. Aradığı “Gizler” adındaki ineğini gören Kamil Endişe, balaban sevinç yaşadı.

Kamil Bulut, AA muhabirine, yangının başlangıcından itibaren yara anlar yaşadıklarını söyledi.

Bölgedeki alevlerin rüzgarın etkisiyle şiddetini gücük sürede artırdığını anlatan Bulut, şöyle devam etti:

“Sabahleyin 6.30’dahi cuşuhuruş bundan sonra, saat 9’a geldiğinde bizim evin çevresine kadar indi. Takkadak geldi. çatır çatır yandı dolayı. Eve gitmek istediğimde de askerler, altın tıpkı eşyam varsa onu alıp evden çıkmamı istedi. Hayvanlarımız orada kaldı, onları de askerler çıkardı. Onun (Esrar) çıkarıldığını bilmiyordum. Askerler çıkarmış onu. Ağacın yanına geldiğimde burada vabeste olduğunu gördüm.”

“Kurtulduğu üzere mutluyum”

Bulut, aylı ineğini kurtaran askerlere teşekkür ederek, “Devletimizden, askerimizden ve milletimizden Cenabıhak razı olsun. Kurtulduğu amacıyla tabii kim mutluyum. O benim bire bir tanem. Bu ineğimden günde arz az 30 litre benzin sağıyorum. Tahminî 10 yıldır benim kapımda. Onun 2-3 tane eş danasını, 2-3 çıngı üstelik düvesini sattım. Şu an iki canlı. Doğurmasına tahminî 40 gün var.” diye niteleyerek konuştu.

303 konuttan 790 yaşama tahliye edilmişti

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda mazi sabahleyin daha belirlenemeyen nedenle ateş çıkmıştı. Akva rüzgarın da deli dolu olduğu bölgedeki yangını itfa çalışmalarına Mersin’in beraberinde Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile tayyare ve helikopterler destek vermişti.

Yangın, akşam saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne büyüklüğünde yayılmıştı. İki ilçede etkili olan hararet nedeniyle tedbir amaçlı 303 konut boşaltılmış, 790 dirilik tahliye edilmişti.Share: