Mersin’deki orman yangınına müdahale ediliyor

Mersin’in Gülnar ilçesinde sâdır ve Silifke ilçesine sadık bir mahalleye büyüklüğünde yayılan yangına alarga ve karadan müdahale devam ediyor.

Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın bundan sonra. İhbar üzerine bölgeye Mersin Ağacı Orman Havza Müdürlüğüne sınırlı çekicilik araçları ve saha ekipleri irsal edildi.

Kuvvetli rüzgarın etkili olduğu bölgede, Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan ekipler ile uçak ve helikopterler da söndürme çalışmalarına bindi verdi.

Havanın kararmasıyla bölgeye gece fikir ve uçuş sistemli helikopterler bile sevk edildi.

Çalışmalara yer ekiplerinin yanında AFAD, UMKE, jandarma ve vatandaşlar de destek veriyor.

Söndürme çalışmaları açıktan ve karadan devam fail cuşiş, Silifke ilçesindeki Hırmanlı Mahallesi sınırına ulaştı. Bölgedeki gâh evler tedarik amaçlı boşaltıldı.

Yangın dolayısıyla Mersin Ağacı-Antalya D-400 karaca yolu ulaşıma kapatıldı. Karaca yolundaki Karayar ile Eceli 1, 2 ve 3 tünelleri birlikte trafiğe kapandı.

Öte yandan Toroslar EDAŞ aracılığıyla Silifke ve Gülnar ilçedeki 7 mahallede 93 trafonun enerjisi güvenlik amacıyla kesildi.

Gece uçabilen 3 helikopterle alarga müdahaleye bitmeme ediliyor

Yangın bölgesinde incelemelerde kâin Vali Ali Hamza Güreşçi, Mersin-Antalya karaca yolu Gülnar ilçesi sınırlarındaki Karayar Tüneli mevkisinde yaptığı açıklamada, yangını itfa çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde sabahleyin saatlerinde başlayan yangının rüzgarın üstelik etkisiyle kısa sürede yayıldığını anlatım fail Güreşçi, yangının ilk etapta Büyükeceli Mahallesi ve çevresinde enerjik olduğunu belirtti.

Yangına devir içerisinde engelleme mevcut ekiplerle ilgilendiren vukuf veren Güreşçi, “Çekicilik karardıktan bilahare birlikte 3 akşam uçabilen helikopterle birlikte mücadeleye bitmeme ettik. Şu anda birlikte mücadeleyi sürdürüyorlar. Arazözleri çetin tıpkısı şekilde kullandık, kullanıyoruz. 138 arazöz itfaiyeler dahi karışma gelmek için savaş bitmeme ediyor. Şu anda onlar çalışarak tün saatleri olmasına karşın personelimizle beraber arazideler. Personel sayımız bile çevrim içerisinde artarak devam etti. Şu anda dahi 850 personelimiz şahsen bu arazözlerde, arazide ve iş makineleriyle mücadelesini sürdürüyor. Antrparantez, TOMA’lardan destek alıyoruz. 20 civarında TOMA ile de bindi olunuyor.” diyerek konuştu.

Rüzgarın yönünün kuzey-güney istikametine döndüğünü dile getiren Güreşçi, şöyle bitmeme etti:

“Yamaçlardan aşağılara akilane yayılmaya başlayınca biz Büyükeceli’da 450 vatandaşımızı boşaltma ettik. Ayrıca gene Silifke Hırmanlı’dahi 20 basamak ve 50 yurttaş, Yeşilovacık’ta dinlence köyünü boşaltma etmemiz gerekti. Kat üstünde gene tıpkı dinlenme tesisini tahliye etmemiz gerekti. Dedeler Mahallesi’nin üstelik 20 konutluk benzeri Acarlı mezrası var orda üstelik 50 vatandaşımızı tahliye ettik. Toplamda üstelik 790 vatandaşımızı tahliye ettik. Konut kendisine da 185 hane, 118 üstelik yine tatil köyündeki göz girmek amacıyla 303 konutu boşaltmış durumdayız. Tabiatıyla vatandaşlarımızın seçkin mağdurluk yaşamaması üzere onları pansiyonlarımızda mihman ediyoruz. İaşeleri Kızılay marifetiyle sağlanıyor. AFAD emek gruplarımız var. Bilcümle emek gruplarımız yangının başladığı saatlerden itibaren faal tıpkısı şekilde bakım veriyorlar. Ambulanslarımız, UMKE ekiplerimiz bu yangınla mücadeleye destek sağlıyorlar. Tabii ki süreç içerisinde 7 birlikte yaralımız oldu. Onlar yangınla mücadele ederken bu garip şeyler, dumandan tahassüs şeklinde olabiliyor. Onların üstelik esenlik durumları gayet gani, dirimsel tehlikeleri yok. Onlara bile esbak olsun dileklerimi iletiyorum. Hep Mersin’imize, Gülnar’ımıza, mahallerimize esbak olsun dileklerimizi iletiyorum.”

Fert kaybının olmamasının muştulu olduğunu tamlayan Pehlivan, engel tespit çalışmalarının kısa sürede yapılacağını dile getirdi.

“Şu anda tıpkısı göz zararı yok”

Pehlivan, cuşiş zımnında değme riziko olmaması için Sazak-Antalya yolunun bile eğreti namına trafiğe kapattıklarını belirtti.

Yangın taharri altına alınır alınmaz trafiğin açılacağını nâkil Güreşçi, “Savaşım bitmeme ediyor, sabaha kadar da bitmeme edecek. İnşallah, bilcümle çabamız genişlik kısa sürede kontrol altına kabul etmek. Şu anda bir bölük zararı namevcut. Yemeden Içmeden ormanlık düz içerisinde metruk ayrımsız yapı söz konusuydu. Şu anda çokça şükür aynı gömlek zararımız namevcut.” dedi.

Vali Güreşçi, yangında sabotaj ihtimaliyle ait tıpkı istifham konusunda şunları kaydetti:

“Bütün ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda ‘kesin şu sebeple olmuştur’ diye daha diyemiyoruz amma üstünde ilişkin arkadaşlarımız, ekiplerimiz çalışıyorlar. Hep ihtimaller değerlendiriliyor. Şu anda o taraflı ayrımsız belirleme bahis konusu değil ama çok cepheli değerlendiriliyor. İlgili ekiplerimiz, araştırmalarını, çalışmalarını yapıyorlar.”Share: