Mersin’de Kıyamet ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığı’nın hoparlörlerden “gelgel saldırısı” anonsu kentte keder yarattı

Mersin genelinde saat 13.30 sıralarında dangadak araklayan siren sesleri ve hava saldırısı ihtimali anonsu halkı erinçsiz etti. Siren sesinin peşi sıra yapılan “İlimiz ve ilçeleri amacıyla albeni saldırısı ihtimalini bildiren solgun uyartı verilmiştir. Melce evet de korunma namına gitmek üzere hazırlanın” anonsunu duyanlar, paniğe kapıldı.

SEBEBİ SONRALARI ANLAŞILDI

Cep telefonlarıyla videoteyp çekenler, içtimai medyada paylaştı. Henüz bilahare hoparlörlerden halka rahat olmaları çağrısı yapılıp, sirenlerin ter nedeni açıklandı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Mersin Valiliği’nden uygulamaya ait yapılan açıklamada, “AFAD eliyle hayata geçirilen İKAS Projesi yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında, zaman saat 13.30’da ilimiz genelinde yapılacak olan ikaz ve efdal ünlü siren sesleri, sınav amaçlı yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın, bu testlerden dolayı endişeye kapılmaması önemle istek olunur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.Share: