Meram Bakan’dan İçişleri Bakanı Soylu’ya: “Kendine Bindi Olacak Benzeri Trol Ordusunu Devletin Parasıyla İstihdam Ediyor Musun? Bunların İçinde Akraban…

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ- Müşteri: KERİM UĞUR

CHP İzmir Milletvekili Murat Icra Vekili, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun kişi politik çıkarları için Itimat Genel Müdürlüğü bünyesinde 500’e andıran siber bilişim uzmanı çalıştırdığı iddialarını gündeme getirerek, “İçişleri Bakanı adına kamunun güvenliği üzere çalışmanız gerekirken, cürüm ve suçluyla mücadele etmeniz gerekirken, içtimai medyada size destek olacak tıpkısı trol ordusunu devletin parasıyla istihdam ediyor musunuz? Bunun içerisinde yakınınız var mı? Üste demincek soruyorum bunu üstelik akrabanız var mı? Sizinle bire bir soyadı taşıyan, sizinle nefes büyü olan, birinci- ikinci- üçüncü paye koku bağı olan adam var mı bu 500 güç içerisinde” dedi.

Polislerin teşvik ödemelerinin bağan tutulduğu, polis güçleri intiharlarında çetin artışlar yaşandığı ve serencam adına de Güven Umumi Müdürlüğü bünyesindeki siber enformatik uzmanlarından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu amacıyla “trol ordusu oluşturulduğu” iddialarını gündeme taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Nazır, SIMURG Bilim Ajansı’na izahat yaptı.

“POLİSE AYDA 300 TL PROMOSYON”

Bakan, polislerin özendirme ödemelerinin diğer kurumlara bakarak haddinden fazla düşük olmasını tıpkı istifham önergesiyle TBMM’nin gündemine getirdiklerini anımsatırken, şunları söyledi:

“2 bin- 3 bin personeli olan kurumlar 3 sene amacıyla 20 bin TL- 30 bin TL- 40 bin TL kabilinden rakamlarda özendirme bedeli aldılar. Söz Gelimi Adalet Bakanlığı 3 sene için 25 bin teklik ayrımsız teşvik sözleşmesine imza attı. Demincek böyle olunca ben dahi 2015 yılından beri polislerin ve askerlerin insan haklarıyla ilişik etkin tıpkısı mebus olarak şunu sordum; birincisi, 2 bin personeli olan çekicilik 30 bin lira promosyon sözleşmesine evvelden adına imza atarken siz neden 5 yıllık anlaşma imzaladınız? Siz illet polisin 5 yılını kapsayacak bir anlaşma imzaladınız? İkincisi, bozukluk taksitle ittifak yaptınız, ayda 300 lira 300 teklik? Üçüncüsü, sebep 3 sene kendisine adisyon ettiğinizde başka gurur, Küçük Asya Üniversitesi sanırım, 40 bin liralık alıyor… Bozukluk polis güçleri 3 yıl için bugünkü rakamlarla hesapladığınızda 10 bin 800 teklik alıyor. Itimat Genel Müdürlüğü artacağını söylüyor. Ama artan rakamın aynı önemi namevcut. Çünkü enflasyona karşı parayı korumuş olacak. Para Şişkinliği oranında dahi arttırılabileceğini sanmıyorum.”

“POLİSE ‘ŞEREFSİZSİN’ DİYEN HAKKINDA CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNSALARDI”

Bu soruları sorduktan sonradan haddinden fazla sayıda polis güçleri memurundan bindi mesajı aldığını vurgulayan Erek Vekil, şöyle devam etti:

“Polisler haddinden fazla çorlu bu konuda. Şu an 330 bin personel içerisinde az daha tamamına yakınının ya sağlam yatırım hesabı borcu var evet itimat kartı borcu var. Edisyon koşullarda görevlerini yapıyorlar. Bunların haklarını sorduğumuz için Güven Umumi Müdürlüğü dezenformasyon yaptığım gerekçesi ile hakkımda cürüm duyurusunda bulunacağını söyledi. Deminden neresinden bakarsanız bakın elle tutulur tıpkısı molekül değil bu. Birincisi, ego polisin hakkını savundum, haddizatında emniyet genel müdürünün yapması gerekeni yaptım. İkincisi, inanma umumi müdürlüğü benzeri mebus üzerine cürüm duyurusunda bulunacaksa bu polise ‘şerefsizsin’ diyen AKP Sazak Mebus karşı olmalıydı. Polise hakaret edenle ilişik tıpkı şey bulunmayan. O polislerde açığa alındı. Ben bile polisin hakkını savunduğum amacıyla duyurma ile karşı karşıya noksan oldum. Ama benim amacıyla bunun tıpkı önemi yok. Elhak tığ bu işi bunun için yapıyoruz. Bunun sonucu ne olursa olsun, bu bire bir adalet mücadelesi. Polisin ve askerin birlikte olmaya devam edeceğiz. Şu dakika bana yapılan benzeri ihbarname yok. Fezlekeyi hazırlayıp meclise gönderecekler. Zaten apayrı fezlekemiz bile var. bir tane daha eklenmiş olacak.”

VEKIL SOYLU’YA: SENİN TROL ORDUN MU VAR?

Tasavvur Icra Vekili, tıpkısı soru önergesiyle TBMM gündemine da taşıdığı “İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun öz politik çıkarları amacıyla Inanma Genel Müdürlüğü bünyesinde 500’e andıran siber enformatik uzmanı görevlendirdiği” iddialarıyla ilgilendiren ise şunları söyledi:

“Bu haddinden fazla zamandır konuşulan ayrımsız mevzuydu. Karanlıkta artan yönleri vardı. T24’ten Tolga Şardan benzeri omur yazdı bu konuyla ilişkin. Bizim açımızdan birlikte kâh konular aydınlanmış oldu. Tığ öz bildiklerimizi ve o köşe yazısında yazılanları ayrımsız soru önergesi ile meclise taşıdık. Kısaca şunu söylüyoruz; senin aynı trol ordun var, kişisel, siyasal ikbalin için bu trol ordusunu kullanıyorsun ve bunlar devletin memuru haline gelmiş. Elbette devletin memuru haline gelmişler? 2016 yılında çıkan bire bir KHK ile mütemadi yerine işlemek için siber bilişim uzmanı adı altında 500 şahsiyet kadroya Güvenlik Genel Müdürlüğü tıpkısı saha açmış. Ama bunlar taşeron. 2017 yılında devlette müteharrik 1 milyon taşeronun cesamet kadrolarına geçirilmesi söz konusu olduğunda Süleyman Soylu bu 500 kişinin de fehamet kadrolarına geçmesi için aynı alt kurul oluşturuyor. Fakat bu 500 âdemoğlu, bütün ölçü 496 insanoğlu, bakanlığa gidince değişiyor. Orada çalışanlar değil eksantrik adlar ekleniyor, argüman bu. Tığ bu iddiayı sorduk. ve alt kurul üyeleri bunun kanuni olmadığını söylüyorlar, altına imza atmıyorlar. Bu alt kurul üyeleri değişik illere filiz ediliyor, gelişim ettirilmiyorlar. Sorularımızdan biri bu. Bu tez akilane mu? İkincisi, bunların içerisinde sizin andıran faaliyet arkadaşınız var mı? Antrparantez demincek soruyorum bunu üstelik akrabanız var mı? Sizinle ayrımsız soyadı haiz sizinle koku bağı olan bir numara, ikinci, üçüncü mertebe zaman bağı olan herif var mı bu 500 dirilik içerisinde?”

“DIPLOMA VEREN KOMİSYON ÜYELERİ TERFİ ETTİRİLDİ” İDDİASI

Bu siber enformatik uzmanlarının alımı için müsaade veren ikinci komisyonla ilgili bile azrail tıpkı iddiayı gündeme getiren Nazır, şöyle devam etti:

“Buna müsaade veren ikinci komite üstelik yasal olmamasına karşın, argüman o kim, çokça bereketli yerlere terakki ettirilmiş. Yurtdışı görevler almış. Tığ bunu soruyoruz. İçişleri Bakanı yerine kamunun güvenliği üzere çalışmanız gerekirken, yanlışlık ve suçluyla uğraş etmeniz gerekirken, içtimai medyada size destek olacak bir trol ordusunu devletin parasıyla istihdam ediyor musunuz? Bunun içerisinde yakınınız var mı? Bunlar elden sizin açık oturum çalışmalarınızda rakiplerinize karşı bire bir üstünlük seçmek amacıyla hem AKP’da hem da uymazlık partilerinde, AKP için çalışıyorlar mı? Bu insanların maaşlarını devlet öderken, siz kuşkusuz bunu kendi panel çalışmalarınızda, siyasal hedeflerinize yansımak amacıyla kullanabilirsiniz? Bunu soruyoruz. Hangi yapmış oluyoruz; milletvekili kendisine denetim görevimizi bu soru önergesiyle hesabına getirmiş oluyoruz. Amma biz bunları sorduğumuzda bağımlı bir karşılık gelmiyor, bambaşka şeyler söylüyorlar. İşte ‘siber suçlarla uğraş birimine saldırdı’. Ben siber suçlarla mücadele birimine saldırmıyorum. Orada hakkıyla görev yapan polis güçleri arkadaşlarımı bu işin dışında tutuyorum. Bu şekilde giren 496 teknik personel süresince trollük yapmayan, işini hakkıyla yapanları da dışarıda tutuyorum. Bize sosyal iletişim araçları hesabı üzerinden hücumcu, Soylu’nun muhaliflerine saldıran, devletin parasıyla oran memuru yerine yan gözetmemesi gerekirken onun personeli kabilinden çalışanlar amacıyla bizim soru önergemiz.”

“SOYLU’NUN CUMHURBAŞKANLIĞI HEDEFLERİ OLDUĞU BİLİNİYOR”

Tasavvur Bakan, Aristokrat’nun bu trol ordusu ile aynı zamanda AKP içinde dahi kaime mücadelesi yürüttüğü iddialarını birlikte dile getirirken, şunları söyledi:

“Var filhakika öyle benzeri buyruk mücadelesi. Süleyman Aristokrat’nun Cumhurbaşkanlığı hedefleri olduğu biliniyor. Sedat Peker’in ifşalarından bilahare bu hedefler sekteye uğradı. İtibar kaybetti. Yaptığı eksiksiz çalışmalarda birlikte açıklamalarında birlikte hukuka sınırlanmış olmadığını, ünsiyet dışı birlikte cereyan edebileceğini, benzeri suçlunun iadesi anlaşmasıyla ilişkin gerekeni yapmasına icap olmadığını, deport yazar paketletip gönderebileceğini… Yakında ayrımsız Sırp mafya lideri İstanbul’de öldürüldü, sanırım. Bununla ilişkin bir vakitler açıklaması var. Diyor kim biz on paralık yasa manuna gerek namevcut, bunu deport ederiz, siz paketler götürürsünüz. Yani ünsiyet tanımıyor. ya birlikte tığ binayı yıkarız, ahbaplık sonraları gelsin diyor. Elan önce bunula ilişik yaptığı izahat var. Yani ahbaplık tanımayan dili ile acı dili kullanan, AKP ortamında üstelik bir kuvvet mücadelesinin aynı parçası kendisine gören ve İçişleri Bakanlığı’ndaki personelin yetkisini, etkisini da bu mücadelenin ayrımsız parçası olarak kullanan tıpkı yanay görüyoruz. ve bunu biz tıpkı istifham önergesi adına veriyoruz. Bakalım kuşkusuz cevap verecek Soylu.”

“POLİSİN PARASINI BU TROLLERE Mİ HARCIYORSUN”

Attığı tweetlere Süleyman Aristokrat yerine vekil yardımcılarının cevap verdiğini aktaran Tasavvur Vekil, sözlerini şöyle noktaladı:

“İki nazir yardımcısı var İsmail Çataklı ve Mehmet Ersoy. Bunlar Amaç Icra Vekili’a yanıt yetiştirme icra vekili yardımcıları. Apayrı işleri, güçleri bulunmayan, güvenlikle falanca uğraşmıyorlar. Kimi Vakit bana Inanma Umumi Müdürlüğü karşılık veriyor, kimi zaman İçişleri Bakanlığı’nın Basın Protokol Medya Kat Başkanı karşılık veriyor. Bunların tweetlerini birileri RT ediyor, polisler değil. Polisler benim tweetlerimi RT ediyor. Çünkü onların hakkını ben savunuyorum. Bunların tweetlerini RT edenlere baktığınızda takipçisi olmayan hesaplar olduğunu görüyorsunuz. Bilcümle tıpkısı tweetlerin RT edildiğini görüyorsunuz. Mahsus ki birilerinin oluşturduğu trol hesaplar. Kim bunlar? Bu adamlar hastalık Mehmet Ersoy’u, İsmail Çataklı’yı RT eder. Bunları kim oluşturdu? Parası kimin cebinden ödeniyor? Herhalde bunlar maaşla istihdam ediliyor, boşuna bu işleri yapmıyorlar. Herhalde İsmail Çataklı, Mehmet Ersoy nazir yardımcısı maaşıyla istihdam etmiyor bunları. evet bile Süleyman Soylu. Tepede o var çünkü. Hep bu işi birleştirme eden, o işin başında o var. Bunlar de ona merbut çalışıyor. Tığ bile bunu sorguluyoruz. Neden kardeşim niçin bunlar varlar. Senin işin ancak bitti, cürüm ve suçluyla, terörle savaşım işin bitti, troller üzerinden, toplumsal medya üzerinden rakiplerini süfli düşürmeye gitmek evet de onlarla ilişik algı yönetimi mi düşünmek senin işin diyerek soruyoruz. ya bile vatansever, ülkesi üzere canını veren polis güçleri için lüzumlu tedbiri almıyorsun, parayı buraya mı harcıyorsun diye niteleyerek soruyoruz.”Share: