Matbuat İlan Kurumu Başkanvekili Alperen Küçükyılmaz, “Garp Antalya Buluşması”nda konuştu Açıklaması

Matbuat İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Cumhur Reisi Başdanışmanı Doç. Dr. Alperen Küçükyılmaz, “Bize düşen görev, matbuat özgürlüğünü çıkarmak, bireyin haklarının korunması ve devletin güvenliği arasında dengeyi inşa etmek.” dedi.

Antalya’nın Kumluca ilçesinde Akdeniz Gazeteciler Federasyonu tarafından “Gün Batısı Antalya Buluşması” etkinliği gerçekleştirildi.

Kumluca Ticaret ve Uran Odası Toplantı Salonu’nda Akdeniz Gazete Sahipleri Derneği eş sahipliğinde gerçekleştirilen buluşmada “dezenformasyonla savaşım” konuşuldu.

Derviş Küçükyılmaz, konuşmasında, geçmişten bugüne bakıldığında yazılı basının hukukun yüksek olduğu tıpkı mecrayı rapor ettiğini söyledi.

Teknolojik gelişmelerin anında yaygınlaşmasıyla sosyal medyanın yazılı basının önüne güzeşte tıpkı yayılım gösterdiğini vurgulayan Küçükyılmaz, yazılı basının denetiminin elde bilim olması zımnında macerasız olduğunu kaydetti.

Yazılı matbuat temsilcilerinin etik bilimi kurallara genişlik fazla uyan yan olduğunu dile getiren Küçükyılmaz, şöyle bitmeme etti:

“Toplumsal medyada ise maalesef hakeza tıpkı nitelik söz konusu da değil. Bırakın hukuka uygunluğu, töre bilimi kurallara birlikte uyulmadığını gözlemliyoruz. Hepimizin malumu çıkan matbuat yasası gerçekte bir nehiy, tıpkı sansür değil budun çap olma yolunda ilerleyici ülkemizin, bireylerin haklarını korumayı amaçlamaktadır. Kanun hazırlanırken, biraz siyasallaştırılmaya çalışılması değişik mecralara çekilmesine faktör oldu. Bize düşen görev, basın özgürlüğünü ulaşmak, bireyin haklarının korunması ve devletin güvenliği ortada dengeyi dayamak.”

Küçükyılmaz, bu konunun konuşulup tartışılmasının ve mesleki bire bir söve oluşuyor olmasının müjdeli olduğunu belirtti.

Yasanın uygulamaya geçmesiyle matbuat mesleğini eden yapmayan ayrımının açık olacağını anlatan Küçükyılmaz, ” Herhangi Bir sektörde olduğu kabilinden günümüzde de bu işi oldukça fail, yapmaya çalışan ile tek vasfı sıfır, bu konuda akseptans görmemiş kişiler ayrışacak. Tabiriyle içimizdeki çürükler ayrılacak. Bizler birlikte işini yapanlara elimizden gelen desteği sağlayacağız. Bunun dışında geriye mütezayit töre bilimi habercilik açmak.” diye konuştu.

Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir de herhangi bir şeyin aynı yasası, kanunu olduğu kadar internet medyası ve sosyal medyanın de bir kanunu, bir yasası olmasının doğal gerekseme olduğunu rapor etti.

“Anadolu basını milli duruşa sahip”

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Zevk Özdemir birlikte Anadolu basınının ister Osmanlı döneminde, lüzum Cumhuriyetin kurulması sırasında, gerekse dahi günümüzde milli aynı duruşa cemaat olduğunu, bunun dışına çıkanları ortamında barındırmadığını söyledi.

Anadolu basınının temsilcileri kendisine devletten gâh talepleri olduğunu anlatan Özdemir, hele girdi maliyetlerinin haddinden fazla artmasıyla birlikte sektörel bindi paketleri, matbuat kartı yasasında düzenleme, Küçük Asya medyası ve gazetelerin kapanmaması üzere yapılacak iyileştirmeler irade ettiklerini bildirdi.

Güruh sonunda Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Umumi Başkanı Maksat Ateşli aracılığıyla Doç. Dr. Mücahit Küçükyılmaz’a kurutulmuş muz liflerinden işlenmiş tablo bağış etti.

Share: