Marmara Gölü davasında balıkçı kooperatifine gönderilen ifa emrinin yürütmesine durdurma

MANİSA’de kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçı kooperatifine icar karşılığı gönderilen 41 bin 817 TL ödeme emrinin iptali üzere açılan dava sonuçlandı. Manisa 1’inci İdare Mahkemesi, balıkçı kooperatifine gönderilen ödeme emrinin yürütmesini durdurdu.

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde az daha ağız ağıza kuruyan Marmara Gölü’ndeki balıkçıların oluşturduğu S.S. Gölmarmara ve Çevresi Su Ürünleri Kooperatifi’ne, 41 bin 817 TL’lik icar bedeli üzere Manisa Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ödeme emri gönderildi. Bunun konusunda kooperatif adına avukatlar Toplama ve Şiddetli Altıparmak yoluyla, geçen 18 Mart’ta Manisa 1’inci İdare Mahkemesi’nde ülkü açıldı. İdare Mahkemesi, 11 Ağustos’ta kararını verip, kooperatife gönderilen ödeme emrinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Marmara Gölü’nün, göldeki kuşun, böceğin, sazlıkların, balıkların, balıkçıların hayat hakkı üzere hukuki mücadeleye devam edeceklerini tamlayan S.S: Gölmarmara ve Çevresi Akarsu Ürünleri Kooperatifi avukatlarından Toplama Altıparmak, “Bu karar, kooperatif ve balıkçıları yürütme tehdidinden kurtarmış olduğu için elbette sevindiricidir. Ancak sonuncu tıpkısı değişmeyen değildir. Marmara Gölü’nün kurumasında idarenin hukuka yeraltı muamelat ve eyleminin tespiti amacıyla yeterli değildir. Bu nedenle, davamıza devam edeceğiz.  Manisa Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün iklim karşıtı davranışlarını adli yargıda şahsen kendilerinin açacağı bire bir davada üstelik konuyu tartışmaya hazır olduğumuzu göstermek isteriz. İklim değişikliğiyle savaş ve ‘net sıfır emisyon’ hedefine ulaşmak amacıyla yutak alanların önemini hatırlatıyor; sulak alanların de karbon yutak alanı olduğunun altını esasen çiziyoruz” dedi.Share: