Manisa’da tamamlanan 207 tesisin açılışı yapıldı (1)

Manisa’bile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplu açım töreninde toplanmış envestisman bedeli 4 milyar 465 milyon 530 bin teklik olan 207 tesisin açılışı yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen küşat töreninde yaptığı konuşmada, hizmete alınan tesislerin gelişigüzel birinin Manisa amacıyla yapıldığını ve harcında cebin teri ve iş bulunduğunu söyledi.

Gençlik ve spor yatırımlarının son 21 yılda bütün Türkiye’da olduğu gibi Manisa’bile birlikte devrimi, aynı im siyasetini, hizmet anlayışını gösterdiğini aktaran Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“2002 yılında Manisa’de 1 gençlik merkezi varken demin 10 gençlik merkezi var. Havuzlarıyla, salonlarıyla taraf sahalarıyla 20 spor tesisi varken bugün 150 tesisimiz var. Onları açıyoruz. 2002’da 2 bin 500 yurt kapasitesi varken zaman 13 bin yurt kapasitesi var. Gerektiğinde pandemide milletimize sığınak olan yurtlarımız çalım tablosu. Cümle gençlerimizi kucaklayacak altyapıyı kurmanın gururunu yaşıyoruz. 21 yılda fasılasız, yorulmadan, genç odaklı siyasetimize, eser odaklı siyasetimize üreterek, taş üstüne taş koyarak bitmeme ettik. bundan sonra üstelik siz eren milletimizden aldığımız güçle esasen hizmet amacında dursuz duraksız, yorulmadan, koşar adım bitmeme edeceğiz.”

Icra Vekili Özer

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, yaptığı konuşmada, hizmete giren eksiksiz tesislerin alımlı çalımlı olmasını diledi.

Türkiye’nin sonuç 20 yılda değme alanda geliştiğini vurgulayan Özer, “Sonuç yirmi yılda eğitimde 300 bin sınıf varken 857 bin dersliğe ulaşıldı. Ekol öncesinden ortaöğretime, yükseköğretime büyüklüğünde bu ülkenin evlatları eğitimin tamlık kademelerine ücretsiz bire bir şekilde erişebildiler.” dedi.

2000’li yıllarda ilkokul yaşındaki 100 çocuktan takkadak 11’inin meslek öncesi eğitime erişebilirken bugün bu sayının 93’e çıktığını aktaran Özer, şöyle devam etti:

“Ortaöğretimde yüzdelik 44’den yüzde 90’lara bundan sonra. Yani sizin evlatlarınız eğitimin parçalanmamış kademelerine ücretsiz bir şekilde erişebildiler. Çabucak bunlar mı yapıldı? Müfit. Eğitimin önündeki tekmil antidemokratik icraat kaldırıldı. Biliyorsunuz zamanında bu ülkenin başörtülü kızları, kadınları, eğitime erişemiyordu. Kapıların önünde bekletiliyordu, işte bu dönemde bu engel kaldırıldı. Zaman kadına süratli ait konuşanlar o çevrim kadına hüküm hakkında konuşmuyorlardı. Bugün us göçünden konuşanlar, o dönme kadınlarımız başörtüsü zulmünden periferi az dışına gittikleri ahit akıl göçünden bahsetmiyorlardı. Bire Bir bile kat sayı uygulaması uyguladılar. İmam dil cambazı ve çığır liselerinin akademik adına başarılı öğrencilerden uzaklaştırılması amacıyla temas kalem entrikayı uyguladılar amma engeller işte bu yirmi sene içerisinde kaldırıldı. Bu ülkenin mütedeyyin insanlarının çocuklarının peygamberinin hayatını öğrenme, mübarek kitabı öğrenme ve dini bilgiler öğrenmeyle ait selektif dersler tüm terbiye kademelerine konuldu ve bunlar yapılırken eğitimin kalitesinden asla ivaz verilmedi. Bu eğitim sisteminde 2000’li yıllarda 500 bin öğretmen varken bugün eğitim sisteminde 1,2 milyon sarıklı var.”

Mahmut Özer, Türkiye’nin rastgele noktasında olduğu kabil Manisa’nın bile bu hizmetlerden yararlandığını aktararak, 2022 yılı zarfında Milli Yetişek Bakanlığına ilişik olan eğitim yatırımının ayrımsız milyara yaklaştığını söyledi.

Zaman açılışını yapacakları tesisler içre 30 meslek, atölyeler, spor salonları ve yurtların bulunduğunu tabir fail Özer, birlik eğitim bilimi yatırımlarının Manisa’ya yavuz olmasını murat etti.

Vekil Vahit Kirişci

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, alın terinin ve karın terinin kutsi olduğuna mümin DÜRÜST Öğür namına, hizmete devam edeceklerini vurguladı.

Kirişci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mart’ta kendisine Ekincilik ve Orman Bakanlığı görevini bırakma ettiğini hatırlatarak, “Rabbim utangaç etmesin inşallah. Bu hizmetleri sizlere yer fena hâlde şekilde arz etmek için sakır sakır çalışıyoruz ve bu çalışmalarımızı de sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Adil Karaismailoğlu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Manisa’nın kendileri üzere çok kıymetli olduğunu, Manisa’nın geleceği üzere ter döktüklerini anlatım etti.

Kentte 600 kilometre üzerindeki bölünmüş yolları artıracaklarını, bitmeme edenler işlemler olduğunu, bu işlerin bildirme bodur zamanda biteceğini kaydeden Karaismailoğlu, Reisicumhur Erdoğan liderliğinde 2002 yılında başlayan süreçte mevki genelinde adeta yeni yüzyıl başlattıklarını, 100 yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdıklarını anlattı.

Karaismailoğlu yapacak artık hareket olduğunu, güçlerini milletten aldıklarını söyleyerek, yalnız 2023’ün değil imdi 2053’ün planlarını fail bir Türkiye bulunduğunu tabir etti.

(Sürecek)

Share: