Manisa haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa’da toplu açım töreninde konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Sultani çekirdeksiz arık üzüm Yerey Mahsulleri Ofisi (TMO) hava fiyatının 27 lira adına belirlendiğini açıkladı.

Erdoğan, Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı “Manisa Toplu Küşat Töreni”ne katılarak, vatandaşlara hitap etti.

Ekincilik ve orman alanında gerçekleştirilen yatırımlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, serencam 20 yılda Manisa’evet 27 baraj ile 11 akmaz yaptıklarını nesir edilen sulama tesisleri ile 218 bin dekar ekincilik arazisinin sulamaya açıldığını, yapımı süren sulama tesisiyle 199 bin dekar tarım arazisini elan sulamaya açacaklarını belirtti.

Reisicumhur Erdoğan, Manisa ve ilçelerinde düz yazı ettikleri 75 begayet dulda tesisi ile şehir merkezi, 75 yerleşim yeri ile 76 bin dekar araziyi ötede zararlarından koruduklarını söyledi.

Manisalı çiftçilere hep 4 bilyon teklik tutarında zirai destek verildiğini vurgulayan Cumhur Reisi Erdoğan, şunları söyledi:

“Bugün buraya gelmeden evvel aynı üzüm bağını musahabe ettim. Bu vesileyle hasat dönemi gelen gelişigüzel iz kabil bölgemizin arz eke gelir kaynaklarından olan Sultani çekirdeksiz üzümün çekicilik fiyatını üstelik şimdi sizlerle kabullenmek istiyorum. Gelgel fiyatlarını hasat döneminin başında car etmemizin sebebi, üreticimizin emeğinin hakkını alabilmesini tedarik etmek, temas istismara saha vermemektir. Ülkemize yılda 500 milyon dolarlık ihracat geliri kazandıran 9 numaralı Sultani çekirdeksiz kuru üzümü Arazi Mahsulleri Ofisimiz, yani tığ çiftçi kardeşlerimizi kıygın ve yoksun etmeyiz. Yani güzeşte sene bu 13 liraydı değil mi?

Demin bu yıl da Cumhurbaşkanınız, bilcümle arkadaşlarımızla değerlendirmelerimizi yaptık ve kıymet kendisine hem ruhlu devlet hem güçlü fellah namına fiyatımızı 27 lira namına belirledik. Elbet fazlalaşan mi, elhamdülillah yani sizin bu bereketiniz var ya sizin bu samimiyetiniz var evet sizin bu ihlasınız var evet inşallah üzümlerde kim bereketi bile ne yapacaktır, artıracaktır. İnşallah şöyle 2 dolaşma içerisinde üzümlerimizi toparlayıp, bire bir hafta ortamında dahi kurutup şipşak yola koyulalım ve ihracatımızı birlikte buna bakarak yapalım. evet Cenabıhak besmele diyelim. Kuru üzüm fiyatımızın üreticilerimize, ihracatçılarımıza ve ülkemize kırnak olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa’üstelik sonuç 20 yılda Sanayi ve Uygulayım Bilimi bile 3 yıpranmamış Organize Uran Bölgesi, 1 Teknopark, 30 araştırma ve ihya merkezi ile 5 dizayn merkezi kurduklarını, sigortalı müteharrik sayısını 218 binden 437 bin seviyesine yükselttiklerini kaydetti.

Bakanlıklar, kurumlar ve belediyeler tarafından Manisa’evet kazandırılan hep yatırım tutarının 4 bilyon 665 milyar lirayı bulan 207 projenin resmi açılışını gerçekleştireceklerini anımsatan Reisicumhur Erdoğan, eğitimde 506 dersliğe erbap asıl sınıfı, beş, ortaokul ve lise binalarını, 700 yataklı vagon pansiyonları, spor salonlarını, üniversitenin hastane ve öğrenci merkezi katma binalarının hizmete sunulacağını söyledi.

Reisicumhur Erdoğan, sporda alanın de yüzme havuzları, spor salonları, gençlik merkezleri, futbol sahaları ve atletizm sahası kabilinden çok sayıda tesisin hizmete açılacağını da belirterek, sağlıkta Manisa 558 yataklı Kent Hastanesinin, 400 yataklı Merkezefendi Mehabet Hastanesinin, 75 yataklı Kula Celal Hastanesinin, 10 yataklı vagon Ahmetli İlçe Hastanesinin ve keyif evlerinin resmi açılışının yapılacağını hatırlattı.

Site Hastanesi ve Merkezefendi Hastanesi’nin müstevli döneminde tamamlanarak fiilen hizmete alındığı için salgın sürecinde Manisa halkına makro katkılar sağladığına meni eden Reisicumhur Erdoğan, şöyle devam hitit:

“TOKİ, Yunus Emre’bile iki hamle halinde hep bin 523 konutu, dükkanları, mekân düzenlemeleri, camileri ve farklı donatıları ile tamamladı. Gördes’te 200 ev, Kırkağaç’ta 234 göz antrparantez değişik yerlerde köy evleri ve diğer projelerde TOKİ marifetiyle mensur edildi. Peki bu açılışları da buradan yapıyoruz, İller Bankası desteğiyle mütenevvi ilçelerimizde tamamlanan nöbet, içme suyu, çevre düzenlemesi, asfalt ve şebeke projelerini dahi yöntemince hizmete açıyoruz. Bunların birlikte Kültür ve Turizm, Emek ve Içtimai Asayiş, Ulaştırma ve Enfrastrüktür, İçişleri, Tarım ve Orman, Endüstri ve Teknoloji bakanlıklarına ilişik haddinden fazla sayıda yatırımında açılışını yöntemince gerçekleştiriyoruz. Çelik Yağdanlık kardeşimizin desteğiyle düz yazı edilen iki ayrı camide zaman açılışını yaptırdığımız asar beyninde düz alıyor.”

“Bilcümle gelişigüzel Türkiye olacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Manisa’bile belediyelerin yatırımlarına ilgilendiren şu bilgileri verdi:

“Büyükşehir belediyemizce tamamlanan bakım binası, otel ve aksata merkezi, katı atılan, kaldırılmış ve enerji üretim tesisi. Rekreasyon projesi, ana yol ve kayran düzenlemeleri, spor tesisleri kabil çok sayıda yatırımında resmi açılışını buradan yapıyoruz. Gördes, Kırkağaç, Ahmetli, Demirci, Soma, Selendi, Şehzadeler ve Yunus Emre belediyelerimize ast yatırımlar cihetiyle açılışları buradan gerçekleştiriyoruz. Kül bu yatırımların şehrimize kalburüstü olmasını diliyorum. Bu yatırımları Manisa’evet kazandıran kurumlarımızı, belediyelerimizi ve hayırseverlerimizi tebrik kartı ediyorum. İnşallah henüz nazik yatırımlarla Manisa’dahi olacağız. Deminden hazır mısınız, şöyle elleri kaldıralım mebzul seda ile. Yegâne millet, tek simge, yegâne millet ve yegâne devlet. Ayrımsız olacağız, kurnaz olacağız, hareketli olacağız, kardeş olacağız ve hep alay malay Türkiye olacağız.”

Törenden notlar

Şişko açım töreninin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’nda “Osmanlı’nın müstehzi sancağı iflah şehri Manisa’mıza esaslı geldiniz”, “Ayrımsız seni aşina bir seni sevdik sen dik dur büyük idareci 2023’e devir içtik”, “Yüzüncü yıl şen olacak yeşerecek yer bucak halkın gücü desteğiyle”, “Asrın Fatihi üzüm diyarı şehzadeler şehri Manisa, değme devir seninle” ifadelerinin bulunduğu pankartlar dikkati çekti.

Erdoğan, toplanmış yatırım bedeli 4 milyar 465 milyon 530 bin liralık olan 270 tesisisin açılışını yaptı.

Konuşmaların ardından Erdoğan ve beraberindeki Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, DÜRÜST Fırka Umumi Başkanvekili Binali Yıldırım, DOĞRU Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı Erkan Kandemir, MHP Takım Başkanvekili Erkan Akçay, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç, Manisa Büyükşehir Belediye Reisi Cengiz Ergün, SELIM Öğür Manisa İl Başkanı Salih Çabuk ve MHP İl Başkanı Uğur Öner ile DOĞRU Fırka ve MHP milletvekilleri açılış kurdelesini kesti.

Cumhur Reisi Erdoğan, şişko küşat töreninin arkası sıra Manisa Valiliği’ni mülakat etti.

(Bitti)Share: