Malatya’da Sma Hastası 7 Mahiye Hakan Atabay, Mahdut Dışındaki Tedaviye Ulaşamadığı İçin Hayatını Kaybeti

Malatya’bile, 2 aylıkken SMA Çeşit-1 teşhisi konulan 7 mahiye Kağan Atabay, dirim mücadelesini kaybetti. Üzüntülü aileye taziyet ziyaretinde mevcut CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, “‘Küçük bağışlardan ne olur’ diye düşünülüyor amma küçük bağışlarla bebeklerimizin hayatları kurtuluyor. Vatandaşlarımıza duyarlılık çağrısı yaparken devletimizin bu konuya ayrımsız çözüm bulmasını da bekliyoruz. SMA hastası çocukların aileleriyle gelişigüzel kaderlerine ayrılma edilmemesi gerekiyor. Bu hastalığın tedavisinin fehamet aracılığıyla karşılanması gerekir” dedi.

Mehmet ve Canan Atabay çiftçinin çocukları Hakan, 7 ay önceki dünyaya geldi. Erkendoğan doğan minik bebeğin debi edemediği ve solunumda gravite çektiğini gören ailesi soluğu hastanede aldı. Hastanede otama altına alınan Melik’e SMA Kalem-1 teşhisi konuldu. Minik bebeğin bedeni, SMA hastalığına henüz aşkın dayanamadı. SMA’ya alın verdiği hayat savaşını kaybeden minik Melik’in cenazesi, Site Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“TEDAVİ MASRAFI FAZILETKÂR OLDUĞU İÇİN BEBEKLERİMİZİ KAYBEDİYORUZ”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, minik bebeğin izdıraplı ailesine taziyet ziyaretinde bulundu. Kiraz, taziyet ziyaretinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“SMA hastası Hakan bebeğimizi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. 7 maaş Kağan bebeği kaybetmenin, ailesiyle birlikte Malatyalılar adına acısını yaşıyoruz. Tekrar beş altı dolaşma geçmiş SMA hastası tıpkısı bebeğimizi kaybettik. SMA hastalığının tedavisi pahalı bir tedavi ve maatteessüf çap karşılamıyor, nedeniyle bu masrafları ailelerin karşılaması gerekiyor. 3 dolaşma içerisinde iki SMA hastası bebeğimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken bambaşka kayıpların olmaması süresince duyarlılık çağrısı ayırmak istiyoruz. Aileler kampanya başlatıyor. Melik bebeğin ailesi da bir kampanya başlattı ama maalesef çocuğumuza yetişmedi. Hepimizin evladıydı. Rağbet istiyor kim bu tedavilerin cümlesi mehabet marifetiyle karşılansın. Ücreti hangi olursa olsun tek canlıdan daha nadir değil. Bu faziletkâr nukut toplanamadığı amacıyla maalesef birçok çocuğumuzu kaybediyoruz. Tabiatıyla kampanyası bitmeme fail çocuklarımız var. Kampanyası devam eden çocuklarımız üzere vatandaşlarımıza buradan ayrımsız çağrı yapıyoruz; o bebeklerimizi kaybetmeyelim. Rastgele vatandaşımızı duyar davranmaya nida ediyoruz.”

“BU HASTALIĞIN TEDAVİ MASRAFINI DEVLET KARŞILAMALIDIR”

Bir Nice bebeğin yapılan bağışlarla tedaviye ulaştığını dile getiren Kiraz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Toplanan bağışlarla ancak dışında otama olan bebeklerimiz var. Bir Nice bebeğimizi Malatyalılar namına kurtarabiliriz. ‘Küçük bağışlardan hangi olur’ diye niteleyerek düşünülüyor amma aşağı bağışlarla bebeklerimizin hayatları kurtuluyor. Vatandaşlarımıza duyarlılık çağrısı yaparken devletimizin bu konuya tıpkı hal bulmasını de bekliyoruz. SMA hastası çocukların aileleriyle gelişigüzel kaderlerine terk edilmemesi gerekiyor. Bu hastalığın tedavisinin devlet marifetiyle karşılanması gerekir. Ekonomimiz elbette tıpkısı bebeği yaşatmaya yeterlidir. Bu azamet balaban, yeter ki yasalar yapılsın ve uygulansın, ayrıksı bebeklerimizi kaybetmeyelim.”

“SMA HASTASI AYRINTILAR ÖLMESİN”

Melik Atabay’ın babası Mehmet Atabay ise “Devletimiz, cıvıl cıvıl tıpkısı mehabet. SMA hastası torunlar henüz fazla ölmesin. Bizim canımız yandı, eksantrik ailelerin canı yanmasın istiyoruz” dedi.Share: