Mahmut Tanal, Şanlıurfa Yeşilyurt Köyünde Taşımalı Eğitim Sorununa Ilgi Çekti: “150’ye Mümasil Öğrenci Okula Gidemiyor”

CHP İstanbul Saylav Mahmut Tanal, Şanlıurfa’de Yeşilyurt köyünü ziyaretine ilişkin yaptığı paylaşımda; köyde kısaca 150 çocuğun taşımalı herkes zımnında okula gidemediğini, içmece suyu olmadığı üzere çocukların kuyulardan su içtiğini dile getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, içtimai iletişim araçları hesabından Şanlıurfa Akçakale’ye sınırlanmış Yeşilyurt köyünü ziyaretine ilgili videolu paylaşım yaptı. Tanal, Milli Eğitim Bakanlığı’nın toplumsal iletişim araçları hesabını etiketleyerek “Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, bak #Şanlıurfa Akçakale ilçesinde Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 150’ye andıran mektepli okula gidemiyor. Zira servisler, öğrencileri 1 kamer sonradan taşıyacak. Yazıklar olsun! Urfalılar meslek yüzü görmesin istiyorsunuz” notunu düştüğü paylaşımda, şu açıklamayı yaptı:

“Şu anda Şanlıurfa Akçakale Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 89 devam aile var burada. Dun üst 150’ye yakın öğrencimiz var.  Bu öğrenci kardeşlerimiz, taşımalı eğitim olduğu amacıyla ve minibüs gelmediği üzere bu füru okula gidemiyorlar.

“ÇOCUKLAR EĞİTİM HAKKINDAN YOKSUN KALIYOR”

Tığ, esbak Bilecik’teydik, bugün üstelik Akçakale’deyiz. Mazi orada birlikte çocuklar okula gidemiyordu, bugün de burada dallar okula gidemiyor. Velilerle konuştuğumuz ant; ege arkadaşlarımız diyorlar ki taşımalı eğitim bilimi olması nedeniyle ihalesi işlenmiş, fakat bir kamer bilahare gelip taşıyacaklar diyorlar. Demin aynı ay bilahare taşıması gelmek bir; ay bu torunlar okuldan ırak kalacak ve yetişek alamamış olacaklar. İki; devletten dünyalık almış olacaklar, kerem adeta soyulmuş olacak. Eğitim hakkı ihlalidir, âdem hakkı ihlalidir. Yazıktır, günahtır. Şu aklımıza geliyor, acep kasten ve isteyerek Şanlıurfa’daki çocukları eğitimsiz bırakıyorlar; hakkını hukukunu aramasın diyerek mi bunu yapıyorlar. Eğer düşünce buysa, bu düşünceyi kınıyorum. Tıpkısı an geçmiş şu anda bittabi batıda elbet Trakya’de Ege’bile İç Anadolu’üstelik hep okula gidiyorsa bu yavrucuğum, bu kardeşlerim, bu çocukların da okula gitmesi bildirme anne hakkıdır. Dallar, terbiye hakkından mahrum kalıyor.

“İÇME SUYU BULUNMAYAN, KUYULARDAN AKARSU İÇİYOR BU KOLLAR”

Cumhuriyet savcılarını göreve nida ediyorum. Kaymakamı göreve davet ediyorum. Valiyi göreve nida ediyorum. Milli Yetişek Bakanlığı’nı çağırma ediyorum. Çocuklarımızın bu mağduriyetini ayrımsız dakika ilk giderin. Bu çocukların ayrıca burada içmece suları namevcut. Kuyulardan su içiyor bu dallar. Yani burada büyükşehir belediyesi 89 haneli ayrımsız köye ne içmece suyu getirmez? Vatandaşımız mağdur. Bu mağduriyetin takipçisi olacağız.”

Tanal, açıklama yaptığı videoyu; Milli Terbiye Bakanlığı’nın sosyal medya hesabını birlikte etiketleyerek toplumsal iletişim araçları hesabından şöyle paylaştı:

“Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, bak #Şanlıurfa Akçakale ilçesinde Yeşilyurt Köyü’ndeyiz. 150’ye mümasil öğrenci okula gidemiyor. Çünkü servisler, öğrencileri 1 ay sonradan taşıyacak. Yazıklar olsun! Urfalılar meslek yüzü görmesin istiyorsunuz.”Share: