Lodos esareti bitti: Balıkçılar yeniden apışlık atacak

Ak Yel esareti bitti: Balıkçılar baştan ağ atacak

TEKİRDAĞ – Tekirdağ’da benzeri haftadır etkisini sürdüren lodosun sona ermesiyle denize açılacak balıkçılar pelit avından tekneleri kırcı dönmeyi bekliyorlar.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde tıpkı haftadır etkisini sürdüren ak yel sebebiyle denize açılamayan balıkçılar, lodosun sona ermesiyle Marmara’ya çatlama hazırlıklarını tamamladı. Lodosun faal olduğu günlerde bölge ve av malzemelerinin bakımını işleyen balıkçılar, lodosun peşi sıra açılacakları Marmara Denizinden tekneleri kırcı dönmeyi bekliyor.

Süleymanpaşa Akarsu Ürünleri Kooperatifi İkinci Başkanı Hüseyin Oğuz yaptığı açıklamada, “Lodosların esmesiyle bizde mağdur durumda kaldık. Denize çıkamadık amma bu akşamdan itibaren lodos etkisini düşürdü. Bu akşam Tanrı kısmet ederse denizdeyiz. Şuan denizde palamut ile çinekop var. Bu sürede makinlerin bakımını yaptık, apışlık tamirlerimizi yaptık. Yunusun yırtığı yerleri tamirat ettik. Ara Sıra arkadaşlar kayıklarıyla ilgilendiler. Yunuslar ağlarımıza takılan balıkları kabul etmek üzere dişleriyle dolu ağları yırtıyorlar. Hem balığı alıyorlar hem bile ağları yırtıyorlar. Balık tutan arkadaşlarımızda var tutamayanda var. Tanrı gine bin bereket versin. Ekmeğimizi aldık. Karadeniz’e giden arkadaşlarımız daha çok mutlu. Lüfer üzere bu sene hiç umudumuz yok. Eli Nimetli verimli çinekop olduğu üzere şayet lüfer olsaydı çinekoptan önce olurdu” dedi.

Share: