LEONARDO DAHI VİNCİ’YE İLHAM KAYNAĞI OLAN EL-CEZERİ İÇİN ULUSLARARASI BILGI ŞÖLENI

DİCLE Üniversitesi Musahabe ve Dizayn Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Felek, İslam alimlerinden Ahali-Cezeri’nin çalışmalarıyla Leonardo da Vinci’ye esin kaynağı olduğunu belirterek, Cezeri’yi zaaf edenleri 6-8 Ilk Teşrin tarihleri beyninde Dicle Üniversitesi’nde düzenlenecek arsıulusal sempozyuma davet etti.

Dicle Üniversitesi Tekellüm ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Baht, sibernetiğin babası yerine değerlendirilen Umum-Cezeri’nin çalışmalarıyla Leonardo üstelik Vinci’ye esin kaynağı olduğunu söyledi. Umum-Cezeri’nin Şırnak Cizreli olduğunu ancak Diyarbakır’bile 25 sene süreyle Artuklu Sarayı’nda yaşadığını tabir eden Prof. Dr. Şans, Cezeri’nin 6-8 Ilk Teşrin tarihleri ortada Dicle Üniversitesi’nde yapılacak “Arsıulusal Umum-Cezeri Çalışmaları ve Günümüze Yansımaları Sempozyumu” ile anılacağı kaydetti.

Prof. Dr. İrfan Felek, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Dicle Üniversitesi, Vilayet, Atatürk Kültür Merkezi, Şırnak Üniversitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Sarayı Kazı Başkanlığı’nın alay malay düzenleyeceği sempozyuma Halk-Cezeri’yi nikbet edenleri davet ederek, ‘Cezeri, İslam aleminin angın mühendis ve alimidir. Bugünkü özişler ve sibernetiğin babasıdır. Bire Bir zamanda bildik geçmiş insansız robotları işleyen kişidir. Onun insansız robotlarını de yaşadığı kavuşum duvarlarına bile çizmiş bulunmaktayız. Ahali-Cezeri’nin yaşadığı yerde hakeza tıpkı bilgi şöleni ilk defa yapılıyor. Ağırlıklı namına mühendislik, El Cezeri ile ilişik konular tartışılacak. Umum-Cezeri’nin yaptığı bilcümle icraat, bilcümle detaylarıyla orada katılımcılara anlatılacak. Böyle cesim aynı sempozyuma katılımların faziletkâr olacağını umuyoruz. Az içi ve güçlükle dışından 100’e andıran uzmanın paydaşlık sağlayacağını düşünüyoruz. Bire Bir zamanda hem Türkiye’de hem dünyada Umum-Cezeri üzerine müteharrik El-Cezeri’ye sargı duyan, Leonardo birlikte Vinci’ye esin kaynağı olan Halk Cezeri’yi zaaf edenlerin bu sempozyuma katılmalarını istiyoruz’dediShare: