Kumru yuvası üzere sobayı yakmıyor

Elazığ’da yaklaşık 1 kamer evvel soba borusunun üstüne yuva özne iki yavru kumru zımnında soba yakmayan uran esnafından oto zindelik ustası Ersin Polat, “Müstacelen her yıl geliyorlar. Bu yıl ikinci defa geldiler. Yuva yaptı ve kış ayına balya geldiği üzere yuvayı uydurmak istemedik. Sobayı yakmıyoruz, montlarımızla çalışıyoruz” dedi.

Elazığ endüstri sitesinde cıvıltı ustası olan Ersin Çelik’ın işlettiği dükkandaki soba borusuna kısaca 1 kamer geçmiş kumru yuva yaptı. Rastgele yıl ağır ezgi yerine gelen kumrular bu yıl iki kere geldi. Kumrular, dükkandaki soba borusunun üzerine yuva yaptı. İki lime bala kumru üzere yuvayı bozmayan Çelik, havaların sıfırın altında 7 dereceye büyüklüğünde düştüğü Elazığ’da sobayı yakmıyor. İki çırağıyla alay malay montlarını giyerek çalışan Çelik, kumruların yuvalarından uçmasını beklediklerini, aksi hâlde kış süresince soba yakmayacaklarını kaydetti.

Kumrunun yuvasına zarar katetmek üzere sobayı yakmadıklarını tamlayan Polat, “Hızlı Hızlı temas sene geliyorlar. Bu sene ikinci posta geldiler. Kış ayına balya geldi. Biz dahi baktık ki sobanın borusu konusunda yuva yapmışlar, yıkmadık. Büyüyüp uçmalarını bekliyoruz. Bu soğukta soba yakmıyoruz. Şu anda iki bala var. Yuva yapıyorlardı türkçesi yuva yapamıyorlardı, biz de havari olduk. Yuvayı yaptı ve dediğim kabil kış ayına denk geldiği için becermek istemedik. Sobayı yakmıyoruz, montlarımızla çalışıyoruz” diyerek konuştu. – ELAZIĞ

Share: