Kültürel dağarcık ati kuşaklara aktarılıyor

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Süleymanpaşa Kent Konseyi ile birlikte, Tekirdağ’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun yüzüncü yılı dolayısıyla Ruhlu Zaman adında ayrımsız belgesel dizisi yayınlamaya başladı.

Süleymanpaşa’ya ilişkin rustik mahallelerin isimleri ile yayınlanan belgesel dizisi, adı güzeşte mahallelerde faal büyüklerle yapılan ve Tekirdağ’ın mümasil tarihini konu düz röportajlara dayanıyor.

Kırsal mahallelerin etkili hafızaları ile röportajlar yapıldı

Kırsal mahallelerde yapılan tarama sonucu mahallelerin istikbal gelenleri belirleme edilerek adeta şehrin kıpırdak hafızaları olan büyüklerimizle röportajlar gerçekleştirildi. Ince süredir devam eden icraat sonucu hayata geçirilen Kıpırdak Tarih Belgeselinin önceki beş bölümü Süleymanpaşa Belediyesi resmi Youtube hesabı üzerinden yayınlandı. Dokümanter serisinin geçmiş bölümü İnecik, ikinci bölümü Karacakılavuz, üçüncü bölümü Kaşıkçı, dördüncü bölümü Doğrukkaracamurat ve beşinci bölümü ise Evciler Mahallesi’ni konu alıyor.

“Kültürel hafızamızı canlandırıyoruz”

Ateş Parçası Gündüz Belgeseli ile ilgili açıklamada kâin Süleymanpaşa Şehremini Cüneyt Yüksel, “Süleymanpaşa Belediyesi olarak, şehrimizin kültürel zenginliklerini ve tarihini lanse etmek amacıyla hazırladığımız yapımları siz eşsiz hemşehrilerimizle buluşturuyoruz. Süleymanpaşa Şehir Konseyi’mizin işbirliğinde, Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı anısına hayata geçirdiğimiz ‘Hayatiyetli Sıra Belgesel Serisi’ projemizle, ati kuşaklara gelenek ve göreneklerimizi aktararak, kültürel hafızamızı canlandırıyoruz. Belgeselimizin şimdilik 5 bölümü yayınlandı. Vatandaşlarımız resmi Youtube kanalımız Süleymanpaşa TV üzerinden izleyebilirler” diye konuştu. – TEKİRDAĞ

Share: