Kruvaziyer turizmi üzere Ayvalık Boğazı’nın derinleştirilmesi talebi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin aut turizm pastasından hak ettiği payı alabilmesi üzere arsıulusal düzeyde temaslar sürerken, ilçeye kruvaziyer gemilerle gezmen getirilmeye çalışan bir turizm firması ise bu yönde başlattıkları çabaların karşılığının alınabilmesi üzere Ayvalık Boğazı’nda derinleştirme çalışmalarına benzeri zaman ilk başlanması gerektiğine dikkat çekti.

Ayvalık’ın sunma kebir turizmcilerinden Alp Sezek, geçen hafta 100 metrelik kruvaziyer yat gemisinin Bodrum limanında çıkıp, Çeşme’ye ve sonrasında Ayvalık’a getirildiğini hatırlatarak, “Ancak kip çoğu Amerikan olan turistleri taşıyan bu gemiyi Ayvalık Boğazı’ndan içeriye girebilmesi kabil olmadı.” dedi.

Ayvalık Boğazı’nın uluslararası sulara açılan noktasındaki Engelsiz Ada açıklarında demirleyen gemide ensesi kalın turistleri Ayvalık ve Cunda Adası’na götürememenin kaza ekonomisi için çok gösterişli tıpkısı zayi olduğunu vurgulayan Sezek, “Ayvalık Boğazı’nın poyraz havalarda derinlik 3.80 metre, akışmaz havalarda ise bu derinlik, 4 metre civarına yükseliyor. Oysaki bizim getirdiğimiz kruvaziyer yat gemilerin bu boğazdan geçebilmesi üzere bahir dibi derinliğinin ortalama 5.5 metre olması gerekiyor. Bunun amacıyla dahi boğazda kazı çalışmalarının gerçekleştirilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ayvalık Boğazı’nın kruvaziyer gemilere açılabilmesi için boğazda derinleştirme çalışmalarının yapılabilmesine ilişik Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Ayvalık Belediyesi’ne zaruri talepleri ilettiklerini nâkil Alp Sezek, gücük sürede yapılabilecek deniz dibinin kazılmasına yönelik çalışmaların arkası sıra önümüzdeki turizm sezonunda kruvaziyer gemilerin Ayvalık’a girmesi halinde nahiye turizmine çok kırıcı soylu erki kazançların sağlanabilmesinin türlü olabileceğini da sözlerine ekledi. – BALIKESİR

Share: