“Korumada öncelikli türler” arasına alınan bozkır kartalı uydu vericisiyle takip altında

Ekincilik ve Orman Bakanlığınca “korumada öncelikli enva” arasına alınan bozkır kartalı (Aquila nipalensis), Iğdır’üstelik uydu vericisiyle yargılama izlem ediliyor.

Dünyada soyu nâr altında kâin step kartalı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) hisse senedi birliğinde, “Yıpranmamış Bir Yöntem Bilimi Kapsamında Türkiye’nin Nesli Felaket Altında Türleri İçin Zümre Eylem Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” projesinin hayata geçirilmesiyle, önceki günlerde korumada öncelikli türler listesine alındı.

Avrupa’dahi soyu tamamen tükenen, Dünya Natür ve Doğal Kaynakları Esirgeme Birliğince (IUCN) da al listeye alınan step kartalı, Türkiye’bile ise bibi görülebiliyor.

Kuş bilimi konusunda çalışanlar ve melez hayatı fotoğrafçılarının bağ gösterdiği bozkır kartalı, Iğdır Natür Siper ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ile KuzeyDoğa Derneğince uydu vericisiyle izlem ediliyor.

Eylülün 18’inde Aras Kuş Cenneti’nde uydu vericisi takılarak saf ortamına salınan kartal, tıpkı devir süresince Kars’ın Kağızman ve Akıllıca ilçelerini kullanıp Allahuekber Dağları’nda ilk kânun geçirdi.

Takibe alınmasının ikinci gününde ise Erzurum’un Şenkaya ilçesine geçen kartal, peşi sıra üstelik İspir ilçesine geçip haset burada geçirdi. Elan sonraları ise Erzurum site merkezi ve Pasinler ilçesinden sabık kartal, 18 gündür Horasan ilçesinde yaşamını sürdürüyor.

18 Eylül’den bu yana 436 kilometre kanat çırptı

Bozkır kartalı, halkalandığı günden sonra 436 kilometre kanat çırptı, bu gezi esnasında en düşük 996 metre rakıma indi, arz efdal 2966 metreye çıktı.

Hızı saatte ortalama 48 kilometre olan kartal, yeryüzü ince molasız uçuşunu ise 47 kilometre mesafeyle Erzurum’un Yakutiye ilçesine mecbur Gökçeyamaç Mahallesi’nden Köprüköy ilçesine tutkun Kıyıkonak köyüne gerçekleştirdi.

Şu dakika Horasan ilçesi kırsalında yaşamını sürdüren ve anlık takip edilen kartalın barhana zamanı, kafile yolu, ıtlak noktaları, periyot zamanı ve bitirme edeceği kat uzmanlarca incelenecek.

“Avrupa’birlikte soyu bitmiş halde”

Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürü ve Avcılık ve Aşılanmamış Hayatı Bölümü Akademisyen Dr. Emrah Çelik, AA muhabirine, bozkır kartalının daha çok Rusya ve Kazakistan bölgelerinde kuluçkaya yattığını söyledi.

Bu türün orman kartalından biraz daha iri olduğunu anlatım eden Polat şöyle konuştu:

“Türkiye’da 2018 yılından sonradan türle ilgilendiren icraat başlamış. Dünyada popülasyonun 50 bin ile 75 bin çift ortada olduğu biliniyor. Türün şu zaman Avrupa’de soyu bitmiş halde. Tabii ülkemizde göçmen tıpkısı kök ama Kayseri, Konya ve Kırşehir bölgelerinde bu türün kuluçkaya yattığı adisyon ediliyor. Çalışmalar şu zaman başlatıldı, Bakanlığımızın bu türle ilişkin düzentileme başlatması çokça doğru bir değişmeyen.”

Iğdır’ın kuşlar açısından haddinden fazla mehabetli benzeri kalıp olduğunu dile getiren Çelik, “İki mefret kuş yolundan biri Artvin’in Borçka ilçesinden ülkemize antre eden kuzeydoğu rotasıdır. Bu rota üzerinde Iğdır bile önemli tıpkı kalıp. Erbap olduğu sulak alanlar, tabii zenginlikleriyle göçmen kuşların kebir bir rotası. Türün burada görüntülenmesi üstelik çok kocaman. Türkiye’de bu türün kişi sayısı tamlık kendisine bilinmiyor ama Iğdır’de görüntülenmesi balaban aynı görüngü. Antrparantez burada halkalanıp peyk vericisi takılıp doğaya bırakılması birlikte haddinden fazla oylumlu benzeri say. Bu çalışmanın detaylarını biz birlikte iptila ediyor ve takip ediyoruz.” dedi.

Share: