kör Mizgin, halter ve judoda Türkiye şampiyonu oldu

Diyarbakır’de apartman görevlisi babasına işlerinde bindi olan çırılçıplak kör 19 yaşındaki Mizgin Zilan Ağahatun, judo ve halterde Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Merkez Kayapınar ilçesinde güçlü 4 çocuklu Ağahatun ailesinin 2. çocuğu Mizgin Zilan Ağahatun, yüzdelik 53 rüyet engeliyle dünyaya geldi.

Ortaokulda okuduğu dönemde judo ve halterdeki yeteneği Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Emin Erdoğan yoluyla keşfedilen Ağahatun, ortaokuldan mezun olduktan sonraları engeli zımnında yaşadığı zorluklardan periferi kendisini eve kapattı.

Lise eğitimine alarga bitmeme fail bu süreçte apartman görevlisi babasına işlerinde koruyucu adına savuşturmak dağıtan, bina ve siteyi temizleyen, gübür toplayan Ağahatun, Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğüne sınırlanmış spor tesislerindeki antrenmanlarını de aksatmadı.

2019’da Karaman’bile düzenlenen Türkiye Rüyet Engelliler Judo Şampiyonası’nda gailesiz kadınlar zait 70 kiloda değerli madalyanın sahibi olan Ağahatun’un bu başarıyla öz güveni arttı.

İlgi duyduğu halterde bile kendini geliştirmeye başlayan zinde sporcu, 29-31 Temmuz 2022’birlikte düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası’nda canlı kadınlar 70 kiloda kızıl madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

“Dünyam sporla aydınlandı”

Mizgin Zilan Ağahatun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sporla ilgilenmeden evvel kip kimseyle konuşmadığını belirterek, arkadaşı olmadığını hep tek başına ant geçirdiğini söyledi.

Katışıksız güveninin olmadığını, içine bulutlanmış yaşadığını dile getiren Ağahatun, “Ailemle dahi tabiiyet yoktu. Sporla tanıştıktan sonraları hayatım alelacayip oldu. Temiz güvenim arttı, aile bağlarım gelişti. Ayrımsız şeyler başarabildiğimi anladım. Dünyam sporla aydınlandı.” dedi.

Ağahatun, madalya kazandığında çevresindekilerin namına bakış açısının değiştiğini anlatarak, bire bir şeyler başarabildiğini hem kendisinin hem da çevresindekilerin gördüğünü rapor etti.

Herkesin kendisini tebrik kartı ettiğini dile getiren Ağahatun, şunları söyledi:

“Ailemin verdiği desteği kimesne vermedi. Bu başarılardan sonraları lüp içinden on paralık çıkmayan, takkadak babama arkalama fail ben şu dakika gözümü olimpiyatlara diktim.” diyerek konuştu.

Halterde acun birinciliği, judoda da olimpiyatlara katılma hedefi

Ağahatun, keyif sorunları bulunan babasına işinde müzaheret ettiğini, gübür topladıklarını, paketlemek dağıttıklarını, apartmanı temizlediklerini, bahçeyi suladıklarını dile getirerek, ayrımsız yandan bile spor yaşamının iki branşta sürdüğünü kaydetti.

Her iki branşta da Türkiye birincisi olduğunu vurgulayan Ağahatun, “Seçkin iki dalda de spor yapmaya devam edeceğim. Daha bereketli başarılara yelkenli açacağım, elan mebzul şeyler başaracağım. Halterde acun birincisi olmak, judoda da olimpiyatlara katılıp ülkemi belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yüzümüzü güldürdü”

Ata Yaşar Ağahatun de tahminî 22 yıldır apartman görevlisi adına çalıştığını belirtti.

“Kızım spora başlamadan önceki zat halinde, kimseyle konuşmayan, eve kapanan tıpkı çocuktu.” diyen Ağahatun, sporla kızının yaşamının değiştiğini anlattı.

Ağahatun, kızının aktüel haliyle geçmişteki evinsiz ortada şişman ayırt bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çokça gelgel duyuyorum. Yüzü güldü, yüzümüzü güldürdü. Başarılarının devamını bekliyorum. Bazı afiyet sorunlarımdan etraf kızım bana yapı işlerinde arkalama ediyor. Kızımın olimpiyatlarda liyakatli olmasını, henüz faziletli yerlere ulaşmasını istiyorum. Kızımın özlük hayatını kurmasını istiyorum.”

“Şampiyonluk haberini duyunca babasıyla ağladık”

Asıl Elif Ağahatun ise kızının spora başlamadan eski yalnızlığının kendisini üzdüğünü söyledi.

Kızıyla kurum duyduklarını dile getiren Ağahatun, “Daha evire çevire şeyler başaracağına eminim. Şampiyona haberini duyunca babasıyla alay malay ağladık, sevinçten ve gururdan. İnşallah kendisi üzere mânialı olan kardeşine ve bütün herkese emsal olur, ayaklarının üzerinde durur. Bir Tane dileğim kişi hayatını kurtarsın.” şeklinde konuştu.

“Tek antlaşma spora bariyer bir kapsam yok”

Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı ve bir zamanda Ağahatun’un antrenörü Mehmet Tehlikesiz Erdoğan birlikte 8 branşta kısaca 70 sporcularının olduğunu tabir etti.

Genelde sporcularının sporla tanışmadan evvel evlerinden dışarı çıkmayan kişiler olduğunu anlatan Erdoğan, rüyet engelliler okulu ve ferdî kendisine kentte yaptığı taramalarda yetenekli sporcuları belirleyip ailelerinin bile onayını aldıktan bilahare spora kazandırdığını belirtti.

Erdoğan, müşahede engellilerin sporla hayatının değiştiğine belen ederek, şunları kaydetti:

“Mizgin kabilinden birçok sporcumuz var, sporla hayatı değişti. Hayatı değişen onlarca kişiyle karşılaştım. Spora katılıp, refik edinip evlenen oldu, dünya birincisi olan oldu. Birlik bariyer grupları dört zar beyninde form ‘ben yapamam’ demesinler. Ben birlikte bunlardan biriydim. Bugün acun ve Avrupa şampiyonluğum var. Tek ahit spora ve sosyalleşmeye engel bire bir kapsam yoktur. Sporcumuz Mizgin bile başarılar elde etti. Hedefimiz iri amma on paralık muttasıl çalışmamız lazım.”

Erdoğan, kulüp olarak orak ayı ayında Türkiye Müşahede Engelliler Spor Federasyonunca Osmaniye’bile planlı, 53 takımın katıldığı Görme Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası’nda elde ettikleri başarılara değinerek, koca ve kızlarda toplamda 4 değerli, 7 sim, 1 bronz madalya gelmek üzere 12 madalya ve 2 kupayla kente döndüklerini, bando sıralamasında Türkiye 2’ncisi olduklarını bildirdi.Share: