Köpeklerden kaçarken yaralanan kişiden “iyesiz hayvanlara çözüm” çağrısı

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde sahipsiz köpeklerden kaçarken düşüp yaralanan Süleyman Sadi Özbaysal, bu konuda ilaç alınması çağrısında bulundu.

İlçeye sınırlanmış tarihi Ortamahalle’da güçlü 62 yaşındaki Özbaysal, geçen hafta sabahleyin namazı için camiye giderken iyesiz köpeklerle karşılaştı.

Havlayarak namına makul gelen köpeklerden kaçmaya başlayan Özbaysal, düşerek dizinden ve ayağından yaralandı.

Özbaysal, AA muhabirine, Ortamahalle’birlikte kendilerinin birlikte beslediği köpeklerden 2-3’ünün saldırısına uğradığını söyledi.

Kilolu olduğu için koşamadığını belirten Özbaysal, “Ayaklarım rahatsız, yere düştüm. Dizimi vurdum ve ayağımın üstü taşa denk geldi. Ricam bu hayvanlara topluluk çıkılsın. Bu hayvanat esirgeme altına alınsın. Zira sokaklar gençler meşbu.” dedi.

Özbaysal, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde, 11 yaşındaki Mustafa Erçetin’in kuduruk tanısıyla tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmesine çokça üzüldüğünü rapor ederek, “Tanrı ailesine, ülkemize sabırlar versin. Bunlar siktirici azılı hâller. Dışarıda gezmektense bu hayvanlar toplanıp bir yerde başlarına baytar koyulsa, yemi suyu verilse… Arabalar eziyor, insanlara saldırıyorlar. Ayrıntılar korkup kaçıyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Hakeza sokaklarda evsiz barksız olması da gerçekten tehlike yer ediyor”

Akçaabat Itidalli Mahalle Evleri Esirgeme Derneği Başkanı Ömer Orhan ise mahallede sıkıntılarından birinin üstelik nabekâr hayvanat olduğunu dile getirdi.

Bir hayvansever adına hayvanların durumuna üzüldüğünü ancak serencam zamanlarda bu hayvanların ısırmaya başladığını kaydeden Orhan, şöyle devam etti:

“Arkadaşlarımıza saldırıyor, motorlu kuryeleri ısırıyorlar. Elbette hayvanların ayrımsız yere tıkılmasından yana değiliz amma böyle sokaklarda başıboş olması da doğrusu kızdırma arz ediyor. Şeker hastası olan, apansızın korkularda heyecana gelemeyen ayrımsız arkadaşımız iki dönüş geçmiş yaşadı hakeza benzeri vakayı. Gereken yerlere şikayet etmemize rağmen son alamadık. İçlerinde küpe çiçeği dahi var, küpesiz üstelik var.”

Orhan, Ortamahalle’nin tarihi benzeri mahalle olduğunu, dışarıdan insanların geldiğini aktararak, “Biz bunlara aynı ilaç istiyoruz. Hayvanların aynı yere tıkılmasından yana değilim amma serbest tıpkısı yerde bakabiliriz. Sokaklardan kategorik bu hayvanları temizlememiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Share: