Kooperatifler biricik çatı altında toplanıyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla’birlikte Ticaret, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na mecbur kendisine faaliyet gösteren zirai amaçlı kooperatifleri bire bir araya toplayacak biricik tıpkı bina altında birleşmelerini sağlayacak kilolu birliğini kuruyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla’birlikte neşelilik gösteren kooperatiflerin sunu büyük eksikliğinin alay malay hizmet etmek olduğundan yola çıkarak kooperatifleri bir araya almak için çalışmalara başladı. Muğla’da neşelilik gösteren tarımsal kooperatiflerle bire bir araya gelerek birçoğundan rey alan Büyükşehir Belediyesi, kooperatifleri değer dalgalanmalarından yüklenmek, karlılığı yükseltmek ve ürünlerini elan geniş kitlelere ulaştırabilmek için kooperatiflerle kuma karar alıp Tarımsal Bati Birliği’ni inşa etmek üzere çalışmalara başladı.

İki değişik Vekillik denetiminde elektrik gösteren tarımsal gayeli kooperatifler, Muğla Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde tıpkısı araya gelerek güçlerini kombinasyon kararı aldı.

Oluşturulan bu dokunaklı birliğine iki değişik bakanlık altında müteharrik zirai kalkınma, tarımsal istihsal ve pazarlama, kadın girişimi üretimi ve işletme kooperatifleri kabil zirai neşelilik gösteren kooperatifler iştirak sağlayabilecek.

İl genelinde cümbüş gösteren bu kooperatifler, oluşturulan bu ağır sıklet birliği ile birbirlerinin ihtiyaçlarını görerek ortak mübayaa yapabilecekler. Bu sayede alımlarda yaşanan kıymet dalgalanmalarından etkilenmeden daha akıllıca fiyatlara gurur etme imkanları gelecek. Girdi maliyetlerini düşüren kooperatifler as ve pazarlamalarında birlikte tüketicilere daha akla yatkın değer verebilecekler. Biricik tıpkısı çatı altında toplanan kooperatifler, oluşturulan bu aranjman ile dahi ürünlerini elan uygun fiyata elan serbest kitlelere ulaştırabilecek ve kazançlarını arttırmış olacaklar.

Başkan Gürün; “Tarımsal Yavaş Birliği ile üreten köylümüz ve Muğla kazanacak”

Muğla’dahi birlik kooperatiflerin tıpkısı araya gelme projesi üstünde ince zamandır çalışıldığını belirten Muğla Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Osman Gürün, ekincilik kenti olan Muğla’nın bu ağır sıklet birliği ile üretimde, pazarda henüz kıvrak olacağını sunma önemlisi dahi hem Muğla’nın hem de üreten köylünün kazanacağını belirtti.

Başkan Gürün; “Hâkim ürünleri, mübarek toprakları ile Muğlamız çokça önemli bir ekincilik kenti. Tıpkı zamanda birbirinden nazirsiz güzellikteki ilçeleri ile üstelik tıpkısı turizm kenti. Evcil ve yabancı misafirlere aile sahipliği işleyen Muğla’mızda kıyısalda tüketilen bir nice eser ne yazık ki dışardan geliyor. Meğerse Muğla zeytinyağı, bal, ten, süt üzere ürünler bakımında yörenin ve ülkemizin yer kaliteli ürünlerini üretiyor. Birçok üretim kooperatifi imkanları doğrultusunda bu büyük pazara yeteri büyüklüğünde para sağlayamıyor ve mahsulat komşu şehirlerimizden tedarik ediliyor. Tarımsal üretimde kooperatiflerimizi tek çatı altında toplayarak hem Muğla’mız hem da ülkemiz için iri avantaj getirecek ayrımsız projeyi hayata geçirmiş olacağız. Güçlerini yegâne yapı altında birleştiren kooperatiflerimiz büyük benzeri güvenle değer dalgalanmalarından etkilenmeden, ürettikleri ürünlerin hak ettiği değerde alıcıya ulaştıracak. Zaman içerisinde markalaşma ile dahi Muğla’mızın artımlı topraklarının nitelikli ürünleri umum Türkiye’bile alıcısıyla buluşacak. Muğla ve üreten köylümüz kazanacak” dedi. – MUĞLA

Share: