Konut piyasası soğudukça kiralar düşüyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Son 40 yılın yeryüzü erdemli para şişkinliği oranlarının ortasında konut maliyetleri birçok azrail amacıyla karşılanamaz seviyelere yükseldi. Bu boyut özellikle ÇAKER’nin büyük şehirleri üzere uygulanan. Şişman şehirlerde kiraların 5 bin dolardan başlaması daha çok alışılagelen sıradan tıpkı ebat kendisine kabul ediliyor.

Fortune’dan Kaitlyn Koterbski’nin haberine göre, göz piyasasında kiraların bu seviyelere yükselmesinin birçok nedeni bulunuyor. Pandemi süreci, on yıllara dayanan az sunma ve baş döndürücü ısınan konut piyasası bu nedenlerin hemen birkaçı. Peki başınızı sokacağınız akla yatkın pahalı tıpkısı aile nail olmak bu büyüklüğünde baskı mu? Bunun cevabını öğrenmek amacıyla görece amiyane şehirlere odaklanmak gerekiyor.

Siftinlik şehirlerde kiralar düşüyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, FED’in rekor faiz artışlarıyla adım adım soğuma belirtileri gösteren göz piyasasında, ara sıra şehirlerdeki evlerin kiralarında yaşanan düşüş, enflasyon altında ezilen ESIR’lilerin abat tıpkısı kan almasını sağlıyor.

Rent.com verilerine bakarak Dallas’ın 48 balçık kuzeyinde bulunan McKinney, icar fiyatlarında yaşanan düşüş anlamında önde gelen şehirlerden biri konumunda bulunuyor. 200 binden bir iki nüfusuyla nazik metropollere sürüş mesafesinde olan McKinney, siftinlik tıpkı kasabanın sunduğu bütün avantajlara sahip sayılır.

McKinney’i icar düşüş oranında izlem fail bire bir başka şehir ise St. Louis. Alelhusus yegâne yatak odalı dairelerin kiralarında balaban düşüş yaşanan St. Louis’dahi sekene hem kiradan tasarruf ediyor hem de balaban şehrin avantajlarına erbap oluyor.

Pandemiyle başlayan ve sonrası süreçte üstelik devam eden alarga evet birlikte hibrid çalışma modellerinin yaygınlaşmasıyla metropollerde yüklü kiralar isnat etmek yerine henüz rahat ve bağıl bağan maliyetli evleri yeğleme fail Amerikalılar üzere kiraların yıldan yıla düştüğü şehirler az çok soylu erki bire bir hal namına öne çıkıyor. Rent.com’a göre biricik yatak odalı dairelerbirlikte kiraların arz faziletli oranda düştüğü şehirler, özellikle müteharrik kesimler için arz makul alternatif gibi gözüküyor.

Kira düşüş oranı sunma yüksek şehirler

McKinney, Texas: % 50.1

St. Louis, Missouri: % 31.9

Norfolk, Virginia: % 24.2

Cleveland, Ohio: % 24

Anaheim, Kaliforniya: % 18.7

Pittsburgh, Pensilvanya: % 17.8

Baltimore, Maryland: % 17.8

Wichita, Kansas: % 15.4

Houston, Texas: % 14.7

Las Vegas, Nevada: % 12.7

Icar çoğalma oranı yeryüzü erdemli şehirler

Öte yandan, icar ücretlerinin gökdelenler büyüklüğünde erdemli olduğu New York City karışma bazen şehirlerde hala Haziran ayındaki seviyelerinden elan yüksek icar fiyatları gözleniyor. New York’ta bir tane akak odalı ayrımsız dairenin ortalama kirası güzeşte yıla göre yüzde 41 artışla 5.812 doları buluyor.

Ancak New York kiraların erdemli seyrettiği bir tane kent değil. Rent.com verilerine göre yüzde 108,2’lik artma oranıyla Austin, bir tane yatak odalı evlerin kira bedellerinin bildirme faziletli oranda arttığı şehirlerin başında geliyor.

Austin, Texas: % 108.2

Jersey City, New Jersey: % 51.6

Tempe, Arizona: % 49.3

New York, New York City: % 41.0

Salt Lake City, Utah: % 40.5

Long Beach, Kaliforniya: % 39.6

Fremont, Kaliforniya: % 38.2

Richmond, Virginia: % 35.7

Tacoma, Washington: % 32.8

Portland, Oregon: % 32.2

Basamak fiyatlarında yükseliş sürüyor

 

Yabancı yatırımcılar basamak piyasasına vurdumduymaz dönüyor

 

2023 yılında göz piyasasını neler bekliyor?

 

Bölük piyasasında düzelti başladı, zehir senaryo andıran

 

Share: