Komutan Sadıkoğlu: “Üyelerimiz yükselen maliyetler karşısında zorlanıyor”

Malatya Tecim ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ağababa Sadıkoğlu, ayrımsız ziyarette yaptığı konuşmada, “Üyelerimiz yükselen erke ve girdi maliyetleri karşısında zorlanır hale geldi. İş dünyası namına mukteza adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.

YANLIŞSIZ Parti MKYK Üyesi ve Malatya Mebus Öznur Çalgın, DOĞRU Tümen’nin İl ve İlçe yöneticileriyle birlikte Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ağababa Sadıkoğlu’nu görüşme etti. MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinin de yer aldığı ziyarette mütekellim Başkan Sadıkoğlu, “Malatya Tecim ve Sanayi Odası olarak şehrimizin ticaretini, sanayisini, ekonomisini imar etmek için ceht gösteren tıpkı ekibiz. Odamız bu yıl 99 yaşında. Cumhuriyetimiz ile yaşıt olan Odamız 100 yaşına girmeye hazırlanıyor. Köklü tıpkı tarihi olan odamızın birikimlerini üyelerimizin ve şehrimizin büyümesi namına avantaja vermek amacıyla savaşım ediyoruz. Sayıları 10 bini bulan üyelerimizi merkeze alarak attığımız gelişigüzel adımda Siyasi Partilerle enformasyon kültürünü önemsiyoruz. Üyelerimizin sorunlarının çözümü ve ilimiz ekonomisinin büyümesi için meşveret kültürünü eskimemiş dönemde de sürdüreceğiz” dedi.

“Dijitalleşmeye, yeşil dönüşüme ve kurumsallaşmaya ehemmiyet vereceğiz”

Eksiksiz ekonomik olumsuzluklara karşın Malatya ihracat grafiğinin yükseldiğine aksan fail Sadıkoğlu, “Dünya konjonktüründe aksi benzeri levha olmasına rağmen şehrimizin dış satım rakamları yükselmeye devam ediyor. Bu yılın 10 ayında (Aile-Ilk Teşrin), güzeşte yılın aynı dönemine bakarak yüzdelik 11 artışla 360 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Şehrimizin bölgemize ve ülkemize itici bati olmaya devam etmesi üzere dijitalleşmeye, yeşil dönüşüme ve kurumsallaşmaya kendini hazırlaması gerekiyor. Bu dolaşma bu 3 konuya ciddilik veren icraat yapacağız” diyerek konuştu.

“Girdi maliyetlerindeki artım üyelerimizi zorluyor”

Esnaf, tecimen ve sanayicinin yaşadığı sorunlara de değinen Sadıkoğlu, “Üyelerimizin arz mehabetli sorunu; enerji ve girdi maliyetlerinin çokça yükselmesi. Firmalarımız, Pahalılık Muhasebesi üzerine zorlanır hale geldi. İş dünyası adına bu konuda vacip adımların atılmasını bekliyoruz. Girdi maliyetlerindeki artma sanayicimizi bile zorluyor. Euro, Dolar karşısında akıbet dönemde iri değer kaybı yaşadı ve Dolar elan zer arkaç geldi. Sanayiciler hammaddenin şişman kısmını Dolarla alıyor, sunu şişman pazarımız olan AKARSU ülkelerine Euro ile satıyor. Dolar, Euro arasındaki aşıramento dış satımcı üyelerimize huysuz yansıyor. AB ülkelerinde bitmeme fail iktisadi müphemlik ve Resesyon endişesi zımnında murat daralması da yaşıyoruz. Üretimin, istihdamın ve ihracatın ızdırap almadan bitmeme edebilmesi üzere işletmelerimizin imdi desteklenmeye ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

“6. toprak teşvikleri bitmeme etmeli”

6. bölge heveslendirme süresinin yılsonunda biteceğine birlikte değinen Sadıkoğlu, sürenin uzatılmasını istek etti. Konuyu 22 Teşrinievvel’birlikte Malatya’ya mevrut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’a da ilettiğini belirten Sadıkoğlu, “Malatya sanayisi için en muhteşem gündem başlıklarımızdan biri dahi 6. Kesim Teşvikleri. Motivasyon süresi 31 Mesafe 2022 tarihinde sona erecek. Teşviklerin devam etmesi ilimiz sanayisi için elzemdir. Sürenin uzatılmasını temenni ediyoruz” dedi.

” Türkiye’nin kazançlı büyüklüğüne koskocaman katkılarda bulunduk”

Malatya TSO’nun yıpranmamış idare kuruluna ve divan üyelerine adamakıllı olsun dileklerini ileten Çalık ise “Malatya Tecim ve Sanayi Odası’nın 99. yaşında yapılan seçimlerde güven tazeleyerek göreve mevrut yönetim kuruluna ve sedir üyelerine tebriklerimizi tercüme etmek amacıyla benzeri aradayız. Oğuzhan başkana dahi başarılar diliyorum. Cenabıhak görklü hayırlı eylesin, Rabbim utandırmasın. Başarılarınız sonsuz olsun. Malatya ekonomisinin ve Türkiye ekonomisinin omurgası tecim ve uran odalarımızdır. Serencam 20 yılda Türkiye’bile çok oylumlu adımlar attık. Bol Bolamat seviyesini yükseltirken, Türkiye’nin ekonomik büyüklüğüne de haddinden fazla koskocaman katkılarda bulunduk. Siz Malatya TSO üyelerinin yatırımları ile ilimizin istihdam oranı artıyor. Şuanda ilimizin istihdam oranı yüzdelik 43,4 ile bölgenin sunma iyisi. İşsizlik oranımız şuan yüzde 10,2 ile Türkiye ortalamasının altındayız. İhracat rakamımız şuanda 420 milyon dolara nail durumda. Malatya için hedefimizi almanak 1 bilyon dolara namına koymuş durumdayız” dedi.

Inmeli’ın konuşmasının arkası sıra salonda kâin MTSO yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri sektörleri hakkında bilgiler verip sorunlarını dile getirdi. – MALATYA

Share: