Kökeni Orta Asya’ya raci “Saya Geleneği” ciddi sargı gördü

Kökeni Orta Asya’ya dayanan “Saya Geleneği” çetin deste gördü

KARAMAN – Karaman’ın Ermenek ilçesine vabeste Kazancı beldesinde geleneksel namına planlı Körkuyu Kültür ve Sıla Festivalinde kökeni Mutedil Asya’ya müstenit “Saya Geleneği” yavaş rabıta gördü.

Günümüzde Tataristan’ın başkenti olan Kulaklı şehri ve çevresinden asırlar geçmiş göçüp gelen Kazan aşireti, Taşeli bölgesinde Göksu nehrinin güneyine yerleşerek Kazanlı anlamı haiz Ateşçi beldesinin sakinleri oldu. Belde birlikte anadan görme kendisine planlı Körkuyu Hars ve Sıla Festivalinde ise saya oyunu şişman rabıta gördü.

Saya oyununun Ölçülü Asya’dan yetişme tıpkısı anane baziçe olduğunu söyleyen Ateşçi Şehremini Muhittin Tuncel, “Saya geleneğimiz Itidalli Asya’dan mevrut bire bir kültürel etkinliğimiz ve geleneğimizdir. Malumunuz gelenekte görüldüğü üzere develerle kervanla Orta Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Dünya’nın temas tarafına Türklerin dağılışını yayılışını motive fail bir geleneğimiz. Bu saya etkinliğinde görev alanlarda de Türklerin İslamiyet’i kabulünden önceki Şamanlık dininin etkilerini görebiliyoruz. İyi ruh, acı can kuşu… Yağız kıyafetlerle gördüğümüz biberli ruhları yani şeytanı sahne fehamet. Gene kadın ve damat figürleri ise iyiliği güzelliği piyes porte. Bu geleneğimiz binlerce yıllık aynı anane ve inşallah Kazancı Belediyesi olarak bu geleneğimizi, bu kültürel etkinliğimizi devam ettireceğiz. Biliyoruz ki kültürel etkinlikler ayrımsız milleti birbirine bağlayan insanları kaynaştıran bir araya getiren budun olmamızı sağlayan makro etkinliklerdir. Bundan ufuk biz şehremaneti namına bunlara ehemmiyet verdiğimizden, tarihimize, gelmişimize, geçmişimize ehemmiyet verdiğimizden kontekst bu geleneği devam ettireceğiz” dedi.

14 kişiden oluşan saya ekibinden Nurettin Baysal ise, “Devenin üstünde alabalık sergi, alabalık heybe var, Türk bayrağımız var. 14 kişiden oluşan aynı takım. Devenin süresince 2 can var, tıpkı dahi ego cazibeli kendisine 3 kişiyiz. Ayı ekibinde 3 kişi, iblis ekibinde 4 hayat başlamak amacıyla, heybeci var. Şeytan ekibi bizleri arkalamak üzere, ayı ekibi elkızı damadı koruyor. Benzeri birlikte gelin ve damadımız var. Eskiden beri sürdürdüğümüz ayrımsız anane” diye niteleyerek konuştu.

Share: