Kocaeli’de yaşlı adamın ellerini bantlayarak öldüren sanıklar adli arama gibi boşaltma edildi

Rahmiye Mahallesi Hamamlı Sokak’ta 16 Nisan 2021 tarihinde meydana mevrut olayda, Şaban Topal, evinde yegâne başında hareketli 85 yaşındaki babası Halil İbrahim Topal’ın yanına gitti. Lüp kapısını açınca babasını elleri bantla bağlı ve kanlar süresince yerde gören Şaban Topal, durumu 112 Acil Davet Merkezine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen esenlik ekiplerince yapılan incelemede, ayağından silahla vurulan Topal’ın hayatını kaybettiği tayin edildi.

YAŞLI ADAMIN PARASINI ELDE ETMEK İÇİN İSTANBULDAN GELMİŞLER

Polis ekiplerinin yaptığı mücahede neticesinde Halil İbrahim Topal’ın öldürülmesi olayına müdahil şüphelilerin Nurettin S. (57), Özgür M. (35), İsa A. (35), Burak Y. (28), Ahmet M.T. (60), Mehmet B. (53) ve Nuh A. olduğu tayin edildi. Kocaeli merkezli İstanbul ve Karabük’te eş anlı planlı operasyonda 6 keleş gözaltına alınırken, firari Nuh A. ise yakalanamadı. Gözaltına alınan şüpheliler ifadelerinde, yaşlı adamın 2 milyon TL’sinin olduğunu ve bunu eksiltmek için İstanbul’dan deniz hırsızı taksiyle Kocaeli’ye gelerek eve girdiklerini söyledi. İfadelerinin peşi sıra sanıklar cezaevine gönderildi.

“BU OLAYI NUH’A AHMET YAPTIRDI”

Sanıkların Kocaeli 5. Sakil Ukubet Mahkemesi’nde yargılanmalarına devam etti. Duruşma salonunda maktul Halil İbrahim Topal’ın kızı, ilk celse boşaltma edilen tutuklanmadan sanık Ahmet M.T., tutuklu sanıklar ve canip avukatları hazır bulundu. Savunma işleyen Hür M., “Yaşanan fenomen cihetiyle ümitsiz ve pişmanım. Cezaevinde kaldığım sürede babamı kaybettim. Cebin tarafın duygularını anlıyorum ve onlardan özür diliyorum. Ben olay tarihinden 15 dönme öncesine büyüklüğünde Nuh’un evinde kaldım. Bu olayı Nuh’a Ahmet yaptırdı. Benim telefonumda Nuh’un Ahmet’le yaptıkları istişare ve gürültülü kayıtları vardır. Bunlar araştırılınca elhak benim sesim olmadığı ortaya çıkacaktır” dedi.

“OLAYI ORTAYA ÇIKARAN BENİM, BERAATİMİ İSTİYORUM”

Korsan taksicilik fail maznun Mehmet B., “Bu olayı ortaya çıkaran benim. Ortalığı ayağa kaldıran bile benim fakat 18 aydır cezaevinde yatıyorum. Doğrusu sizin tarafınızdayım. Kızımın düğününe gidemedim. Oğlum bu süre zarfında okulu bıraktı. suçsuzum, tahliye ve beraatimi istiyorum” diyerek konuştu.

4 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Diğer sanıklar de suçsuz olduklarını söyleyerek tahliye ve beraatlerini istedi. Mahkeme heyeti, Bağımsız Milletvekili M.’nin mevkufiyet halinin devamına, diğer sanıkların adli kontrol gibi boşaltma edilmelerine değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

Share: