Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e Edirne gönüllü hemşerilik beratı verilecek

Tarihi Kırkpınar Semiz Güreşleri’nin 3 altın kemerli ağası Seyfettin Mevsuk’e Edirne Belediyesi Meclisi’nce alınan kararla fahri hemşerilik beratı verilecek.

Edirne Belediye Meclisi kasım kocaoğlan görgüsüz toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında toplandı.

15 maddenin görüşülerek karara bağlandığı toplantıda, Tarihi Kırkpınar Semirtilmiş Güreşleri’nin 3 altın kemerli ağası Seyfettin Rast’e gönüllü hemşerilik verilmesi kararlaştırıldı.

Şehremini Recep Gürkan, yaptığı konuşmada, Edirne deyince akla önceki önceki Selimiye Camisi ve Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin geldiğini söyledi.

Kırkpınar’ın 662 yıldır devam ettiğini tamlayan Gürkan, şöyle devam etti:

“Türkün ağababa sporu olan Kırkpınar’ın tarihinde bildirme çok Kırkpınar ağalığı yapmış insanoğlu Seyfettin Doğruca. Güzeşte sene Edirne’mize kendi ismini verdiğimiz bir çocuk yuvası da kazandırdı. Hem Edirne’nin yüz akı, UNESCO Somut Olmayan Ekin Mirası listesindeki Kırkpınar’ımıza yaptığı katkılar hem de Edirne’mize yaptığı katkılar nedeniyle kurtuluşumuzun 100. yılında kendisine Edirne gönüllü hemşerilik beratı ve payesinin verilmesini önerdim. Meclisimiz de kabul ederse Seyfettin Yakın’e 25 Son Teşrin’da belgesini ve beratını takdim edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Teklif, Sedir üyelerinin fikir birliğiyle akseptans edildi.

Kırkpınar Ağası Seyfettin Essah üstelik AA muhabirine, alınan kararı öğrenince heyecanlandığını söyledi.

Şehremini Recep Gürkan ve Şehremaneti Sedir üyelerine teşekkür fail Yakın, “Edirne sevgime eşit verdikleri amacıyla mutluyum. İnşallah imdi Edirne üzere elan güzel şeyler yapacağız.” dedi.

Esaslı’e fahri hemşerilik beratı ve payesi, 25 Teşrinisani Edirne’nin Kurtuluşunun 100. yıl dönümü törenlerinde verilecek.

14 sefer Kırkpınar Ağası oldu

Tarihi Kırkpınar Semirtilmiş Güreşleri’nde 2009 yılında ilk kez Kırkpınar Ağası olan Seyfettin Doğruca, gelecek sene yapılacak 662. Tarihi Kırkpınar Semiz Güreşleri’nin cömertlik ihalesini de 4 milyon 22 bin liralık bedelle kazandı.

Ağalık ihalesini 14 öğün kazanan 3 zer kemerli Düz, Kırkpınar tarihinin genişlik haddinden fazla cömertlik özne ismi olarak adını tarihe yazdırdı.

Share: