Kırgızistan’da TİKA’nın desteğiyle yenilenen cami ibadete açıldı

Türk İşbirliği ve Eş Güdüm Ajansı (TİKA), Kırgızistan’üstelik, yangında zarar gören köy camisinin yenilenmesine bindi oldu.

Ahıska Türklerinin vahim yaşadığı Kırgızistan’ın Çuy Bölgesi’ne bağlı Issık Ata ilçesindeki Keneş köyünde 1,5 yıl önceki coşkunluk dolayısıyla hasar oluşan camide ölçülü onarım ve yenileme çalışmaları tamamlandı.

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov, caminin onarılması için Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Vabeste Doğan’a başvurdu.

TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğünün desteğiyle karye camisi, burada aktif Türk ve Kırgızlarla alay malay onarılırken, caminin duvarları, çatısı, minaresi, kubbesi, halıları, kapıları, pencereleri, ahşap malzemeleri, avlusu, iç ve aut cephesi yenilendi.

Caminin baştan ibadete açılması dolayısıyla açım programı düzenlendi.

İlçe kaymakamı Erkinbek Usupov, burada yaptığı konuşmada, caminin köyde sergilenen angajman ve el birliği sayesinde baştan ibadete açıldığını, TİKA’nın burada daha önceki kreş, okul ve enfrastrüktür projelerine ulama sağladığını belirterek, gönül borçlusu olduklarını söyledi.

Türk Büyükelçiliğinin Diyanet Hizmetleri Müşaviri Mürsel Öztürk üstelik “Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve öbür dünya gününe inan fail kimseler ümran şayan” ayetini hatırlatarak, caminin onarılmasında emeği geçenlere teşekkürname etti.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Kankızıl, caminin tadilatında haddinden fazla iyice tıpkısı dayanışma sergilendiğini belirterek, katkı sağlamış olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Atamşa Dursunov de “Bu cami 1991 yılında kuruldu. Geçen sene sâdır yangında hasar gördü. Sistem çok endişelendi. Caminin yenilenmesine köy halkı ve TİKA bindi oldu. Bunun için Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisine ve TİKA’ya çokça teşekkürname ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından dua okundu ve kurdele kesimiyle Tınıstanuulu İsmail Camisi ibadete açılarak burada akşam kılındı.

Camide Tevellüt Kandili üstelik birlikte vergi edildi.

Share: