Kılıçdaroğlu’ndan Karı Adayları Tutma Derneği’ne kaygı: Kadınları örgütleyin, kişi adaylarını çıkarsınlar

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ŞANS Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 nefis yönetim kurulu ve büro başkanlarından oluşan heyeti CHP Genel Merkezi’nde kabul etti. Heyete, CHP Avrat Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka haremlik etti.

Görüşmede kadın hareketinin işlek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, sülale kadınlarına ve çiftçi kadınlara hele tedirginlik olmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Aile Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların kazançlı özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Tarım sektöründe etkin kadınların ve gençlerin toplumsal güvenlik primlerini yatıracağız, böylelikle vakti geldiğinde emeklilik hakkı elde edecekler. Cümle doğduğu yerde doyabilecek, çiftçi köyünde bol bolamat ortamında, varlık ortamında yaşayacak. Içtimai ihtişam olmanın gereğini hesabına getireceğiz. Antrparantez boşandıktan sonra hesaplı baskı işlek kadınlar için ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Karı istihdamını tasarruf etmek için teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki hizmet yükünü kabul etmek üzere kreş sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin avrat istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından izleme ettiklerini belirtti. Sunma balaban taleplerinin siyasette denk piyes olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe alay malay son verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca on paralık eş milletvekili çıkarmayan 20 mülk bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Tığ bu kentlerin yer ve ilçe başkanlarıyla ayrımsız araya gelerek, farkındalık çalışması aparmak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP çok doğru ayrımsız fırka ve Türkiye amacıyla nazik bir öneme topluluk. Alay Malay akım ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ HEP ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonradan, “Biz kadınların Meclis’te kıymet temsili için kanun teklifi hazırlayan aynı partiyiz. Eşitlikten yanayız. Fakat bu illerin bazılarında CHP’nin on paralık saylav bulunmayan. Kadınları örgütleyin. Kadınlar düzenleme gücüyle zat kadın adaylarını çıkarsın, namzet olmaya doğruluk kazansınlar. Lütufla değil, irade ortaya koyarak milletvekili olabilirler. Teşkilatlanma sürecine ulama koyun. Serencam seçimlerde kadın muhtar sayısındaki artma hangi büyüklüğünde imge vericiydi. Milletvekilliği üzere da aynısı mümkün. Kadınların düzenli gücünü çok önemsiyoruz. Bu aydan itibaren kadın üyelerimizden kesenek almaya akıbet verdik, örgütlenmenin önündeki bilcümle engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin avrat örgütlenmesi üzerindeki müspet etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çok şanlı. Erzurum’üstelik tıpkısı pusula kafe açılmasını istemiştim. Ayrımsız belediyemiz sayesinde Erzurum’dahi açılan kitap kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Alelhusus güre kadınlara istihdam sağlayıcı bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’bile, Aksaray’de, Kayseri’dahi, kısacası büyüklük genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

NAZLIAKA: DÜRÜST PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka de “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki kadın nazır gelsin şöyle sembolik olarak’ diyen, eş siyasetçiyi ‘sembol’ kabilinden gören anlayışı tahavvül etmek. Denk tıpkı Türkiye inşa etmek. AKP gidecek, muadele gelecek” ifadelerini kullandı.

Share: