Kılıçdaroğlu: Maraba, üretici ve esnafın güven faizini sileceğiz

Kılıçdaroğlu: Çiftçi, üretici ve esnafın güven faizini sileceğiz

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Tanrı kader kırat, sizlerin oyu ile iktidara geldiğimizde önceki 1 hafta içinde çiftçinin, üreticinin ve esnafın kredilerinin faizini sileceğiz. Genişlik balaban nâr, çiftçiyi toprağa küstürmektir. Ekinci küserse 85 milyon açız” dedi.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde Tapduk Emre Türbesi’ni konuşma etti. Kılıçdaroğlu’na ziyaretinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Güç eşlik etti. Kılıçdaroğlu, dua okuduktan sonradan türbeden ayrıldı. Çıkışta türbenin yakınındaki vatandaşlarla kardeş kardeş fail Kılıçdaroğlu, bire bir kadının çiftçilerin selden haddinden fazla beis gördüğünü söylemesi üzerine, “Bilcümle Türkiye’de engel gördü; ama Başbuğ esen olsun çok şişman katkılar verdi” dedi. Arkadaşça sırasında kadınlar, Kılıçdaroğlu ve Kırıcı’a çay, pekmez ve ballıdarı reçeli izaz etti.

‘NEDEN DIŞARIDAN MERCİMEK ALIYORUZ’Kılıçdaroğlu, elan sonraları ilçedeki yetinme önderleri, muhtarlar ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ile benzeri araya geldi. Türkiye’nin, dünyanın sunma artağan toprakları üzerinde bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Havamız var, suyumuz var, canlı insanlarımız var. O ant şu soruyu araştırmak zorundayız; Neden tığ dışardan mercimek alıyoruz? Sebep haricen enerjik efsanevi, deri, mısır, gündöndü alıyoruz? Arazi mı bulunmayan? Yerey namına Konya’dan siktirici olan Hollanda bizim 10 mislimiz dış satım yapıyor. Sorumlusu ki? Cevabı gayet bayağı. Sorumlusu siyaset kurumudur. Devleti yönetenler bunun cevabını çevirmek zorundalar; amma devleti yönetenler bunun cevabını ita yerine biz nasıl çöz çatışmayı, kavgayı, kutuplaşma yaratırız, toplumu ayrıştırırız hesabı peşindeler. Bundan çıkmamız geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.’ÇİFTÇİNİN KREDİ FAİZİNİ SİLECEĞİZ’Kılıçdaroğlu, 2006’dahi sâdır Tarım Kanunu’nu hatırlattı. Kanunda ‘Her yıl çiftçilere milli gelirin sunma az yüzde 1’i oranında destek verilir’ yazdığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Amma vermediler. Ki itiraz etti? Kimesne istemedi. Ziraat odalarının ülkü açması lazım. Ben bağırıyorum ‘Çiftçiye hakkını konfirmasyon edin’ diye niteleyerek. ‘Etmiyoruz, zaten onların oyu çantada keklik’ diyorlar. ‘Nasıl olsa bize görüş verecekler’ anlayışını yerle yalçın etmemiz lazım. Bütün bunları düşünmemiz lazım. Sıkıntılarımız var, aşabiliriz. Motorin fiyatından şikayet ediyorsunuz hepiniz. Bedel artışı evet, bunu da anlıyorum; amma ‘sosyal izzet’ dediğiniz alım üreticiyi korur. Toplumsal kerem, üretenin desteklemek demektir, fakirin fukaranın beraberinde içtimai heybet herkesin doğumundan ölümüne kadar, yaşamını iktisadi adına güvence altına düzlük devlet demektir. ‘Çiftçiye emniyet alın’ diyorlar, getiri ödüyorsunuz. Tanrı baht haysiyet sizlerin oyu ile iktidara geldiğimizde ilk 1 hafta içre çiftçinin, üreticinin ve esnafın kredilerinin faizini sileceğiz. Yer nazik tehlike çiftçiyi toprağa küstürmektir. Çiftçi küserse 85 milyon açız. O nedenle tarım ciddi sektördür” ifadelerini kullandı.’MUHTARLIK KURUMU HAK ETTİĞİ DÜZEYDE DEĞİL’Kılıçdaroğlu, salondaki muhtarlara birlikte seslendi. Muhtarlık kurumunu demokrasinin temel taşı namına adlandırdığını belirten Kılıçdaroğlu, “Muhtarlık kurumu zaman doğruluk ettiği düzeyde değil. Sosyal yardımların sizler vasıtasıyla dağıtılması geçişsiz. Uray meclisinde sizin mahalleniz ile ilgilendiren karar alınır. Sizin mahalleniz ile ait aynı değişmeyen alınacaksa muhtarın o toplantıya katılması bayram ve fikir hakkı olması lazım. Bir bütçenizin, yardımcınızın olması geçişsiz. Bunlara itiraz ettiler. ‘Kılıçdaroğlu uçtu’ diye niteleyerek. Uçmuyorum, ayaklarım yerde. Ne paranın nereye harcandığını bile bu kardeşiniz çokça ongun bilir. Hakkı, hukuku bu ülkeye getireceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Kilolu ve beraberindeki yıldız bilimi, Nallıhan esnafını de konuşma etti. Atatürk Caddesi’nde 3 esnafı ziyaret fail Kılıçdaroğlu’na daha sonra çarşı esnafı marifetiyle yemek ikram edildi.

Görüntü dökümü:

– Türbe ziyareti

– Dua okunması

– Vatandaşlarla arkadaşça

– Orgazm önderleri ile buluşma

– Kılıçdaroğlu’nun konuşması

– Esnaf ziyareti

– Umumi ve detay

Haber- Müşteri:  Elif ÇERI- Alper BELIRLI/ANKARA,

Share: