Kılıçdaroğlu: Ekinci, üretici ve esnafın cesaret faizini sileceğiz

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cenabıhak nasip paha, sizlerin oyu ile iktidara geldiğimizde önce 1 hafta ortamında çiftçinin, üreticinin ve esnafın kredilerinin faizini sileceğiz. Arz balaban hırs, çiftçiyi toprağa küstürmektir. Çiftçi küserse 85 milyon açız” dedi.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde Tapduk Emre Türbesi’ni görüşme etti. Kılıçdaroğlu’na ziyaretinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Tehlikeli haremlik etti. Kılıçdaroğlu, dua okuduktan sonra türbeden ayrıldı. Çıkışta türbenin yakınındaki vatandaşlarla kardeş kardeş fail Kılıçdaroğlu, benzeri kadının çiftçilerin selden çok beis gördüğünü söylemesi konusunda, “Bilcümle Türkiye’de beis gördü; amma Başbuğ sağ olsun çok büyük katkılar verdi” dedi. Kardeş Kardeş sırasında kadınlar, Kılıçdaroğlu ve Aheste’a çay, pekmez ve ballıdarı reçeli izaz etti.

‘NEDEN DIŞARIDAN MERCİMEK ALIYORUZ’Kılıçdaroğlu, elan sonradan ilçedeki tatmin önderleri, muhtarlar ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri ile ayrımsız araya geldi. Türkiye’nin, dünyanın bildirme bereketli toprakları üstünde bulunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Havamız var, suyumuz var, enerjik insanlarımız var. O devir şu soruyu aramak zorundayız; Sebep biz dışardan mercimek alıyoruz? Sebep dışarıdan hareketli hayvan, et, akdarı, gün çiçeği alıyoruz? Toprak mı bulunmayan? Yerey adına Konya’dan âdeta olan Hollanda bizim 10 mislimiz dış satım yapıyor. Sorumlusu ki? Cevabı gayet gösterişsiz. Sorumlusu siyasa kurumudur. Devleti yönetenler bunun cevabını atfetmek zorundalar; amma devleti yönetenler bunun cevabını ödeme hesabına tığ kuşkusuz bağırsak çatışmayı, kavgayı, kutuplaşma yaratırız, toplumu ayrıştırırız hesabı peşindeler. Bundan çıkmamız lazım” diye konuştu.’ÇİFTÇİNİN KREDİ FAİZİNİ SİLECEĞİZ’Kılıçdaroğlu, 2006’bile çıkan Tarım Kanunu’nu hatırlattı. Kanunda ‘Her sene çiftçilere milli gelirin bildirme birkaç yüzdelik 1’i oranında destek verilir’ yazdığını belirten Kılıçdaroğlu, “Ama vermediler. Kim itiraz etti? Kimse istemedi. Ziraat odalarının dava açması lazım. Ben bağırıyorum ‘Çiftçiye hakkını teyit edin’ diye. ‘Etmiyoruz, filhakika onların oyu çantada keklik’ diyorlar. ‘Nasıl olsa bize rey verecekler’ anlayışını yerle sade etmemiz geçişsiz. Bütün bunları düşünmemiz lazım. Sıkıntılarımız var, aşabiliriz. Süt fiyatından şikayet ediyorsunuz hepiniz. Denk artışı tamam, bunu birlikte anlıyorum; ama ‘içtimai heybet’ dediğiniz gelgel üreticiyi korur. Toplumsal celal, üretenin sübvanse etmek demektir, fakirin fukaranın yanı sıra toplumsal çap herkesin doğumundan ölümüne büyüklüğünde, yaşamını hesaplı adına güvence altına düz mehabet demektir. ‘Çiftçiye cesaret alın’ diyorlar, getiri ödüyorsunuz. Tanrı şans kırat sizlerin oyu ile iktidara geldiğimizde ilk 1 hafta ortamında çiftçinin, üreticinin ve esnafın kredilerinin faizini sileceğiz. Sunu şişman kızdırma çiftçiyi toprağa küstürmektir. Çiftçi küserse 85 milyon açız. O nedenle ekincilik stratejik sektördür” ifadelerini kullandı.’MUHTARLIK KURUMU TÜRE ETTİĞİ DÜZEYDE DEĞİL’Kılıçdaroğlu, salondaki muhtarlara bile seslendi. Muhtarlık kurumunu demokrasinin dayanak namına adlandırdığını belirten Kılıçdaroğlu, “Muhtarlık kurumu bugün hak ettiği düzeyde değil. Içtimai yardımların sizler vasıtasıyla dağıtılması lazım. Belediye meclisinde sizin mahalleniz ile ilişik karar alınır. Sizin mahalleniz ile ilgilendiren tıpkı karar alınacaksa muhtarın o toplantıya katılması küçümseme ve fikir hakkı olması lazım. Bir bütçenizin, yardımcınızın olması lazım. Bunlara itiraz ettiler. ‘Kılıçdaroğlu uçtu’ diye niteleyerek. Uçmuyorum, ayaklarım yerde. Hangi paranın nereye harcandığını birlikte bu kardeşiniz haddinden fazla iyi bilir. Hakkı, hukuku bu ülkeye getireceğiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Ağırbaşlı ve beraberindeki astronomi, Nallıhan esnafını da ziyaret etti. Atatürk Caddesi’nde 3 esnafı ziyaret fail Kılıçdaroğlu’na henüz sonradan çarşı esnafı aracılığıyla kemirmek izaz edildi.

Share: