Kerem desteğiyle kurulan tesiste atılan orman ürünleri ekonomiye kazandırılıyor

Yozgat’ta tıpkı girişimci, Ekincilik ve Kırsal Kalkınmayı Tutma Kurumunun (TKDK) desteğiyle köyüne kurduğu pelet istihsal tesisinde orman atıklarını ekonomiye kazandırıyor.

Fransa’de aktif ve daha geçmiş pelet üretim tesisinde müteharrik Fatih Erdoğan, Çayıralan ilçesine vabeste Yukarıyahyasaray köyünde eğleşme fail ve iş arayan kardeşi Kazım Erdoğan’a köye pelet istihsal tesisi kurması önerisinde bulundu.

Bu konuda araştırmalara başlayan Kazım Erdoğan, TKDK’nin bindi verdiğini öğrenince proje hazırladı. TKDK’ye 2019’üstelik sunduğu 1 milyon 200 bin lira bedelli projesi 2021 yılında onaylanan Erdoğan, devletten aldığı yüzde 65 yardım desteğiyle köyüne pelet üretim tesisi kurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı görevlilerinin ormanda yaptığı dikme seyrekleştirme ve budama çalışması sonrası artan atıkları, aldıkları izinle toplamaya başlamaya başlayan Erdoğan, tesiste bu atıkları pelete dönüştürüyor.

Evli ve 3 yavru babası Kazım Erdoğan, AA muhabirine, iş ararken ağabeyinden pelet istihsal tesisi önerisinin geldiğini söyledi.

Köylerinin orman köyü olduğuna değinen Erdoğan, “Ormanda konvansiyon yapılıyor ve mütezayit atıklar oluyor. Biz orada küsurat atıkları ekonomiye kazandıralım istedik ve çok makul tıpkısı karar vermişiz. O kadar balaban aynı talep var kim im yetiştiremiyoruz.” dedi.

“İç piyasaya çalışıyoruz”

Erdoğan, ormanda kesimden kalan malzemeleri toplayıp öğüterek türap talaş haline getirdiklerini anlatarak, “Talaş, presleme bölümünde presleniyor. Günlük kapasitemiz 2,5 titrem. 5 dirilik çalışıyoruz, kapasiteyi artırmayı düşünüyoruz. O devir 10 yaşama olacağız inşallah.” dedi.

Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Belçika’dan ürünlerine arzu geldiğini dile getiren Erdoğan, “İç piyasaya çalışıyoruz. İç piyasaya bile yetiştiremiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kalorisi efdal ayrımsız yakıt olan peletin yüzdelik 1 oranında külü olduğunu belirten Erdoğan, “Bilcümle oranı çokça beş altı olduğu üzere buğulanmış ve hastalar yeğleme ediyor. Ekonomik, yanması macerasız. Doğal mahrukat olduğu üzere herhangi bir zararı namevcut. Ton namına 6 bin liradan satıyoruz.” şeklinde konuştu.

Fatih Erdoğan dahi TKDK desteğiyle projeyi gerçekleştiren kardeşiyle çekicilik duyduğunu dile getirdi.

Köyde 4 kişiye istihdam sağlamasının büyük olduğunu belirten Erdoğan, “İnşallah henüz balaban tesisler kurulur. Köyümüzün, ormanımızın atıklarının ekonomiye kazandırılması çokça güzel.” dedi.

İşçilerden Fırat Akgül ise gurbete çıkmadan kişi köylerinde çalıştıkları amacıyla mutlu olduklarını söyledi.Share: