Kent aidatları kirayla yarışıyor

İstanbul’üstelik site aidatları yönetimlerle göz sahiplerini karşı karşıya getirdi. Aidatlar sitenin sağladığı olanaklar, amudi ya üstelik ufki mimaride mensur edilmiş olması, bulunduğu ilçe, daire büyüklüğü, yapının yıpranmamış ya bile çarkıt bire bir projede olması kadar etkenlere bakarak değişiyor.

Aylık kesenek bedeli averaj 1500 ila 8 bin liralık beyninde değişiyor. Çekmeköy’üstelik ortalama 8 bin TL olan aidatlar, Beşiktaş’ta, Kadıköy’dahi 3 bin TL, Mecidiyeköy’bile 2 bin TL, Sultangazi ve Ümraniye’dahi ise 1500 liraya kadar düşüyor. Havuzlu sitelerde ise aidata bildirme birkaç 500 liralık daha ekleniyor. Uzmanlar, aidatlar amacıyla önceden belirlenen dalavere planının yeryüzü esasen okunması gerektiğini belirtiyor.

KAPICI ÜCRETİ 429 TL

İstanbul’da 20 dairelik bayağı benzeri apartmanda maaş aidat 800 lirayı buluyor. Yegâne apartmana bakan kapıcıların maliyeti, 20 ofis için mahiye 429 TL’yi buldu. 399 TL mahiye ve SGK primine, 30 TL tazminata ödeniyor. 20 dairelik kat sayı bir apartmanda bire bir ofis amacıyla Temmuz kocaoğlan aidatının dökümü şöyle:

Memur mahiye ve SGK primi: 399 TL
Asansör bakımı: 11 TL
Asansör ruh: 11 TL
Ortak cümbüş: 73 TL
Ortak su: 9 TL
Memur Tazminatı: 30 TL
Muhtelif Giderler: 277 TL
TOPLAM: 810 TL

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, kesenek bedellerinin hizmetle uygun şekilde yükseldiğini belirterek, “Aynı binanın, sitenin aidatı sunulan hizmetle uygun. Kâh evlerde yemeden içmeden kapıcı gelip haftada aynı defa merdivenleri temizleyip gidiyor, bazılarında çöpler toplanıyor, markete gidiliyor, kâh binalarda düzenlilik oluyor, bazılarında ise yüzme havuzu oluyor. Sağlanan bakım kadar bir kesenek belirleniyor. Aidatların yükselmesi birlikte hizmet bedelinin yükselmesinden kaynaklanıyor. Merkezi tümce istinas varsa, soğutma varsa, doğalgaza ve yakıta ati remiks spontane kendisine aidatı bile yükseltiyor. Arabalık, güvenlik, yüzme havuzu varsa buna makul aidat belirleniyor. yalnız başına yükselen benzeri aidatı bulunmayan” dedi.

AİDAT BEDELLERİ İLÇELERE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTERİYOR

Kentsel Yapılış Dümen Derneği Umumi Başkanı Suat Sandalcı, ilçelere bakarak bile aidat bedellerinin mübayenet gösterdiğini belirterek, “İstanbul’üstelik 1+1 dairelerde 900 teklik aidatları ve zamlar konuşulmaktadır. Havuz giderleri, ısınma giderleri, katışıksızlık malzemesi alım giderleri, asansör bakım giderleri üzere mecburi giderler vardır. Zaman Çekmeköy’birlikte, 8 bin TL’ye kadar aidatlar ödendiğini biliyoruz. Beşiktaş’ta 2-3 bin TL beyninde ödenti toplanmakla, gelişigüzel Sultangazi’bile, Ümraniye’de ise 1500 liraya düşmektedir. Mecidiyeköy’da kestirmece 2 bin TL aidat toplandığını biliyoruz. Kadıköy’üstelik ise bu rakamlar 3 bin TL’ye kadar yükseliyor. Havuzsuz 100 dairelik aynı sitede bin TL aidat toplanırken, havuzlu aynı sitede havuzun istinas giderleri, kimyasal konu giderleri da göz önünde bulundurularak, ödenti 1500 TL’ye büyüklüğünde çıkabilir” diye niteleyerek konuştu.

ÖDEME FAYRAP ETMEK ZORUNLU

Emlak Hukuku Derneği Başkanı Avukat Mehabetli Güvenç Kiraz, aidatlar üzerine dümen planının titiz okunması uyarısında bulunarak, “Tıpkısı taşınmazı satın alırken ya üstelik kiralarken idare planını okumuyoruz. Bu nedenle 4+1 ile 1+1 dairelerin aidatlarının bire bir olduğuna dayalı düzenlemeye, dümen planına yazılmışsa, mecburen bu sınırlanmış kalıyorsunuz. Normalde 4+1 ile 1+1 daire denk kesenek bitmek zorunda değil. Adil olan dahi bu değil ama, dümen planında bu yazıyorsa kapalı kalınıyor. Yolsuz birtakım artışlar yapılmışsa da, bilge müdahalesiyle giderilmesi her ant olabilir” diye niteleyerek konuştu.

Kiraz, Kadıköy, Beşiktaş üzere yerlerde çokça dava yaşanmadığını zira,  4-5 apartmanla benzeri görevlinin ilgilendiğini anlatım ederek, “Site hayatının haddinden fazla ağır olduğu örneğin Çekmeköy ve Ataşehir’dahi, kesenek ödemeleri üstüne kavganın haddinden fazla ağırbaşlı olduğunu görüyoruz” dedi.

Yegâne bir yiyecek var: Yüksek kesenek üzere kimler ülkü açabilir?

 

Ödenti savaşları: Erdemli artma kaçınılmaz!

 

Aidat zamları yüzdelik 70’i aştı! Vatandaşlar ne yapabilir?

 

Sitede oturanlar özen! Aidatlara fahiş remiks yapıldı

 

Share: