Kemiklerin ağızsız hastalığı ‘Osteoporoz’

Kemiklerin sessiz hastalığı ‘Osteoporoz’

Kıraathane tüketimi mızrap erimesini tetikliyor

BURSA – Kemiklerin sessiz hastalığı yerine bildik ‘Osteoporoz’ yani kemik erimesi, kahvehane kullanımının begayet olmasıyla daha birlikte artmaktadır.

Toplumda mızrap erimesi yerine de aşina osteoporozun, mızrap içeriğindeki mineral matrixin ve protein içeriğinin kaybıyla fay riskini arttığı ve toplumda yaygın kendisine tanıdık tıpkısı mızrap hastalığı olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Özgen Kamay, “Kemik erimesi, 50 yaş üzerindeki her 3 kadından ve temas 5 erkekten birini etkilemektedir. Osteoporoz cihetiyle otama gören her 3 hastanın birinde ileriki hayatları içerisinde osteoporotik kırıklar görülmektedir. Ayrımsız kemiğin gücünü mahsus eden 4 asıl oyuncu vardır. Bu ana aktörler; genetik, hormonal, çevresel ve tagaddi alışkanlığıdır. Osteoporozda genetiği değiştiremeyeceğimize bakarak, hormon eksiklikleri, kötü beslenme alışkanlıkları ve çevresel faktörler mızrap yoğunluğunu belirleyen anne unsurlar yerine karşımıza çıkmaktadır” dedi.

“Kemiklerin sessiz hastalığı”

Osteoporozun, kemiklerin sessiz hastalığı olarak tanıdık ayrımsız tutku olduğunu belirten Kamay, “Kemik kırıklığı oluşmadan temas araz vermez. Bu bile osteoporozun cemiyet sağlığı açısından muhteşem ayrımsız ülkü olduğunun göstergesidir. Osteoporozda yakınmalar, sınırlı kırıkların ortaya çıkmasıyla kendisini gösteren postür (duruş) bozukluğu ile başlayabileceği kabilinden, tıpkı kırıkla bile kendini gösterebilmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Kemik erimesinin, kemik ölçümü diyerek aşina formül yardımıyla teşhis edildiğini ifade fail Kamay, “Bu yöntemle kemiğin içerisindeki yoğunluğun ölçümü yapılmaktadır. Bu yoğunluğun derecesine bakarak, mızrap erimesi derecelendirmektedir. Anlaşılan aynı sınırın altındaki değerler, kişinin yaş ortalaması ve ölçün sapması alınarak mızrap erimesi olarak akseptans edilir. Mızrap ölçümünün kimlere yapılması gerektiği ise genişlik heybetli konulardan benzeri tanesidir. Burada kişiye risk analizi yapılması gerekmektedir. Mızrap erimesi açısından riski olan şahıslar yahut müstakbel yaştaki kişilerin tümüne yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Mızrap erimesinde deva tedavisinin asıl bel kemiği olduğunu belirten Kamay, “İlaç tedavilerinin oluşturmuş olduğu yeryüzü mehabetli etken, kemiklerin mineral desteğini sağlamasının dışında mızrap yıkımını yavaşlatmasıdır. Fakat ilaçlar, kemik yıkımını azaltırken, mızrap yapımını bile azalttığı için kemiğin natürel fizyolojik döngüsü üstelik yavaşlamaktadır. Bu sebeple, çare tedavilerinin tasarruf sürelerinin takibi çok önemlidir” dedi.

“Kıraathane kemik erimesini tetikliyor”

İlaç tedavisinin yanında kişinin hayat tarzı, akla yatkın beslenmesi ve dokunaklı alışkanlıklardan ırak durmasının de çok koca olduğunu belirten Uzm. Dr. Özgen Kamay, “Alçak sigara, alkol ve kıraathane kullanımı kadar alışkanlıklar kemikler üzerinde damarı bozuk etkiler oluşturmaktadır. Tehlikeli kahve kullanımının kemik erimesi üstünde damarı bozuk etkileri vardır. Türk kahvesi yahut değişik ayrımsız kahve olmasının tıpkı önemi yoktur. Makbul miktarla ilişkilidir. Bugüne büyüklüğünde yapılan araştırmalarda günlük 3 fincan kıraathane tüketiminin kemik erimesi üstünde pahal etkiler gösterdiği kanıtlanmıştır. Er menopoz üzere hormonların erken azalması durumu kemik erimesi üzerindeki sunu balaban risk faktörlerinden biridir. Egzersiz ve hikmet tedavilerin, mızrap erimesi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir. Hele yürüyüş ve belli belirsiz koşular ile eklemlere dara bindirilmesi kemik erimesinin önüne geçmektedir” şeklinde konuştu.

Share: