Kekemeliği yenmek üzere gördüğü tedavi sebebiyle çıktı daha abat konuşuyor

Tekirdağ’de kekemeliğe tutkun bildirişim sorunları ateş parçası 13 yaşındaki Barkın Yurttaş, şevket hastanesindeki açkı ve müşavere terapisti ile yaptığı çalışmalarla daha bayındır konuşmaya başladı.

Ana sınıfına başlamasından ayrımsız süre sonra kekemelik tüvana Barkın’ın annesi Sibel Vatandaş, sorunun ilerlememesi ve tedavisi için 8 yıl süresince sağlam çok yere başvurdu fakat çözüme ulaşamadı.

Sibel Yurttaş, araştırması sırasında Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Kent Hastanesine çevirici terapisti atandığı bilgisine ulaşınca 13 yaşındaki oğlu Barkın ile 6 kamer ilk bu servise gitti.

Hastanenin Şalter ve Müşavere Terapisti Edanur Şensoy ile gerçekleştirilen terapiler Barkın’ın sorununu kabul etmesine ve tedavide misil almasına katkı sundu.

-“Oğlumun sili güveni hesabına geldi”

Sibel Yurttaş, AA muhabirine, oğlunda iletişim bozukluğu olduğunu öğrendiğinde sürecin kendisini haddinden fazla etkilediğini söyledi.

Kendisini üstelik suçlayıp, edisyon eyyam geçirdiğini ifade eden Yurttaş, “Duyduğum yerlere bilcümle gittim ama tek kâr bulamadım. Tedavi ile ilişik özel klinikler olduğunu öğrendim ama yarar göremedik.” dedi.

Yurttaş, hastanede araç terapisti Şensoy ile tanışmaları sonrası oğlunun sorununun çözümü amacıyla akilane yerde olduklarını anladıklarını vurguladı.

Kekelik faal bireylere açar terapisini öneren Yurttaş, “Bu tedaviyi sürdürebilecek olan eşhas meşveret terapistleridir. Tedaviyi on paralık bırakmasınlar. Bunun aynı süreci yok. Benim oğlum bunu kabullendi. Saf güveni adına geldi. Bunu aştık. Kendini imdi kısıtlamıyor. Söylemek istediği şeyi takılarak olsa birlikte söyleme çalışması yapıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Barkın Yurttaş de tedaviyle birlikte kendisini henüz abat hissettiğini söyledi. Yurttaş, bir sorunu kıvrak kişilerin kendilerini sıkmadan, zorlamadan sürece bitmeme etmeleri gerektiğini dile getirdi.

-“Kekelik eksiklik değildir”

Kurgu ve danışma terapisti Şensoy dahi kendilerine başvuranların olduğu kadar ailelerinin da psikolojik durumunu değerlendirerek sorunun kaynağını araştırdıklarını dile getirdi.

Kekemelikte tedavinin süreci benimsemek ve salt hamaset tamiriyle başladığını rapor eden Şensoy, bireylerin saf güveni ve konuşmaya olan bakış açılarının tedavinin böylecene tamamen değiştiğini kaydetti.

Kekemeliğin bir eksiklik olmadığının altını çizen Şensoy, “Kekelemek bire bir ayıp değildir. Hep kekeleyebilir. Kişilerin erdemli stres yerinde birlikte takılmalar görebiliyoruz, bu normal benzeri genişlik. Kekemeliğin toplumsal ilişkilerine, gelişim hayatına engel olmadığını söyleyerek başlamalıyız.” değerlendirmesini yaptı.

Share: