‘Kazanmayı bilici çiftçi’ projesi Şanlıurfa ve Diyarbakır’da

Türkiye’nin önde gelen evlat ıslahçısı ve üretici firmalarından MAY Sulp, hazırladığı ‘Kazanmayı Bilen Maraba’ projesi ile maraba eğitimlerini Şanlıurfa ve Diyarbakır’da sürdürdü. Çiftçilerle tıpkısı araya mevrut MAY Evlat Ayraç Müdürü Selcan Şenol, ar-ge, nitelikli üretim üzere aksiyon geliştirme süreçlerine yapılan yatırımların birlikte çiftçilerin gelişimine bile ulama sağlayacak sosyal bastırık projelerine önem verdiklerini, bu doğrultuda Kazanmayı Bilen Ekinci Projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Türkiye’nin önce hususi döl firması MAY Soy Sop, Şanlıurfa ve Diyarbakır çiftçisiyle buluştu. Hususi benzeri mekanda, tarım kentinde çiftçilerle bire bir araya mevrut firma yetkilileri, tarımsal üretimde verimi ve kazancı arttırmaya katkı sağlayacak sulama- gübreleme ve mali okuryazarlık konularında bilgilendirmede bulundu.

1978 yılından beri sebze, toprak ve uran bitkileri tohumluklarının Ar-Ge’si, üretimi, yurtiçi-yurtdışı pazarlaması ve satışı konularında faaliyetlerini sürdüren MAY Sulp, hazırladığı proje ile çiftçilerin zirai üretimde finansal süreçlerin yönetilmesi üstüne ve istihsal süreçlerinde beceri destek eğitimlerini çiftçilere sunuyor. 2022 yılının önceki buluşmasının Eskişehir’birlikte gerçekleştirildiği eğitime, çiftçiler gösterişli deste gösterdi. Pedagog Melik Turgut ile Çukurova Üniversitesi Kültür Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Özekici’nin dil cambazı yerine katıldığı etkinlikte, kısım çerçevesinde yapılabilecek yatırımlar, finans yönetimi hakkında bilgiler ile tarımsal üretimde verimliliği artırmaya yönelik etkili sulama ve gübreleme uygulamaları hakkında bilgiler verildi.

MAY Tohum Işaret Müdürü Selcan Şenol, ‘Kazanmayı alim maraba’ projesi ile ilişik açıklamada bulundu. Şenol, “MAY Sulp ailesi adına bizler herhangi bir ahit gelişime yatırım özne tıpkı markayız. Çiftçilerimize elan ongun nesil çeşitleri sunabilmek amacıyla Ar-Ge faaliyetlerimize yatırımlar yapıyoruz. Henüz nitelikli tohumları çiftçilerimize sunabilme çalışmalarımız sürüyor. Nitelikli tohumu Türkiye ve uluslararası pazara sunabilmek için üretim süreçlerimize yatırımlar yapıyoruz. Çiftçimize henüz ongun hizmetler sağlayabilmek üzere ekimden hasada kadar onların beraberinde ehlivukuf personellerimizle düz alabilmek üzere çalışanlarımızın gelişimine yatırımlar yapıyoruz. Birlik bu gelişim geliştirme süreçlerimize yaptığımız yatırımların birlikte çiftçilerimizin gelişimine bile ulama sağlayacak sosyal ağırlık projelerine üstelik önem veriyoruz. Kazanmayı bilen fellah projemiz üstelik bu çalışmalarımızdan ayrımsız tanesidir. ‘Kazanmayı bilen ekinci’ projemiz evvel yerine 2020 yılında başladı. Korona virüs pandemisi koşulları cihetiyle 2 sene durmak durumunda kaldık. 2022 sene itibariyle evvel yerine Eskişehir’de, ikinci kendisine Balıkesir’deki çiftçilerimizle bir araya geldik ve 2022 yılının 3’üncü ayağı Şanlıurfa’da çiftçilerimizin karşısındayız. ‘Kazanmayı Bilen Çiftçi’ projemiz değme güzeşte yıl anbean zorlaşan çevresel ve konuşu şartlarda çiftçilerimize asgari alandan maksimal faydayı elde etmelerine ulama sağlayacak mali okuryazarlık ve ustalık eğitimleri barındıran hususi ayrımsız projedir. Mali okuryazarlık eğitimlerimizle çiftçilerimize özlük bütçelerini en canlı şekilde, sunma mahsul şekilde yönetmelerine katkı sağlayacak koca bilgileri paylaşıyoruz. Maharet eğitimlerimizde ise sulama, gübreleme, hayvan besleme gibi onların istihsal verimliliğine ulama sağlayacak elan sürdürülebilir aynı tarım yapmalarına yardım sağlayacak bilgileri uzmanlarımızla aktarıyoruz. Bugün burada hocalarımız çiftçilerimize kızıl bilgiler paylaştılar. Finansal okuryazarlık anlamında önce çalışmaları özne eğitmen ve edip Melik Turgut hocamız çiftçilerimize yetişkin bilgiler paylaştı. Çukurova Üniversitesinden Bülent hocamız ise hele pamuk ve mısır üretiminde kâr sağlayacak sulama ve gübreleme programları karşı zer bilgileri çiftçilerimizle paylaştı” ifadelerini kullandı.

MAY Çocuk, ‘Kazanmayı bilen maraba’ buluşmaları çerçevesinde 4’üncü programını ise Diyarbakır’da gerçekleştirdi. Diyarbakır çiftçisi, programın mübarek geçtiğini belirterek emeği geçenlere teşekkürname etti. – ŞANLIURFA

Share: