Kayseri haberleri… Milli Terbiye Bakanı Özer, Kayseri’de konuştu Açıklaması

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, “Şu anda gelinen noktada 19,1 milyon öğrencinin, 1,2 milyon öğretmenin olduğu devasa benzeri eğitim sistemine topluluk olduk. Bizim yetişek sistemimiz 150’ye mail ülkenin nüfusundan çokça henüz nazik tıpkısı eğitim bilimi sistemi.” dedi.

Icra Vekili Özer, Kayseri’bile hayırhah Osman Ulubaş yoluyla Kazım Karabekir Mahallesi’nde yaptırılan anaokulu, ilkokul ve ortaokulun vadi aldığı terbiye kampüsünün açılışında, 2000’li yıllarda Türkiye’da ekol öncesinde, ortaöğretimde, yükseköğretimdeki okullaşma oranlarının yüzde 50’nin altında, rakiplik edilen OECD ülkelerinin okullaşma oranının ise yüzdelik 90’nın üstünde olduğunu belirtti.

Bunun 20 yılda değiştiğini anlatan Özer, şöyle konuştu:

“5 yaşta okul öncesindeki okullaşma oranı yüzde 11’di, bugün yüzde 94. Ortaöğretimdeki okullaşma oranı yüzdelik 44’tü, zaman yüzde 95. Yükseköğretimdeki kemiksiz okullaşma oranı yüzde 14’tü, bugün yüzde 48. Tıpkı ülkenin arz mihman sermayesi olan beşeri sermayesinin niteliğini arttırmada yer deli dolu çalgı aleti olan yetişek ilk kez bu kadar mübarek tıpkı şekilde kullanıldı. Sizlerin çocukları, evlatları, eğitimin cümle kademelerine ücretsiz tıpkı şekilde erişebilme imkanına topluluk oldular. 2000’li yıllarda Türkiye’deki eğitim bilimi sisteminde 300 bin civarında dershane vardı, zaman 857 bin dershane olan tıpkısı yetişek sistemimiz var. 57 bin 108 okulumuz var. 146 bin binamız var. 2000’li yıllarda yetişek sistemindeki hoca sayısı 500 destek, bugün 1,2 milyon sarıklı var terbiye sistemimizde. Şu anda gelinen noktada 19,1 milyon öğrencinin, 1,2 milyon öğretmenin olduğu devasa aynı yetişek sistemine ehil olduk. Bizim terbiye sistemimiz 150’ye yakın ülkenin nüfusundan çokça henüz büyük tıpkısı yetişek sistemi.”

“Eğitimdeki antidemokratik uygulamalar kaldırıldı”

Eğitimin önündeki tam antidemokratik uygulamaların kaldırıldığını nâkil Özer, şöyle devam etti:

“Bunaltıcı hikayeler, kötü hikayeler ortaya çıkmıştı ve kişi ülkesini infirak edip az dışında eğitime aylamak zorunda mütezayit başörtülü kadınlarımız vardı. Şimdilerde eleştirmek çok olağan, bugünlerde hezel göstermek çok macerasız ama bayram inandırmak yapanın hakkıdır, sorunları kazanmak için çabalayanların hakkıdır. Bugün kadına sıkı ilgili, karı haklarıyla ilişik konuşanlar, o ahit başörtüsü yasağından dünya anayasal hakkına ulaşamadığı zaman ‘O kadınların avrat hakları gasp ediliyor’ ayrımsız yol demediler. Zaman bellek göçüyle ilgili konuşanlar o zaman güçlükle dışına giden başörtülü kadınların sayısı arttığı zaman beyin göçünden bahsetmediler. Zira umurlarında dahi değildi. Bu ülkenin vatandaşının çocuğunun eğitimle buluşması çıngı kadar ilgilendirmiyordu. Fakat öz koydukları kavait çerçevesinde geliyorsa okullara girmesine cevaz veriliyordu.”

Katsayı uygulaması

Katsayı uygulamasına de değinen Vekil Özer, kalburüstü öğrencilerin imam dil cambazı ve çığır liselerinde da eğitim görmelerini sağladıklarını dile getirdi.

Yaşananları herkesin bildiğini anlatım fail Özer, şunları kaydetti:

“Veca neydi? Dert çok basitti, imam hatip lisesi mezunundan ilçebay olmasın, vali olmasın, iş kadını olmasın, liyakatli kariyere erbap olan insanlar yetişmesin. Iz lisesindeki garaz, bu devlet iktisadi kalkınmasını gerçekleştiremesin. 2012 yılında katsayı uygulaması kaldırıldı bu ülkede. İmam dil cambazı liselerinin dışındaki çocuklarımızın peygamberinin hayatını öğrenme, Kur’an-ı Kerim’i öğrenme, dini bilgileri öğrenme talepleri ilk defa selektif dersler üzerinden gerçekleştirildi. Bunlar bir iki kazanımlar mı, bu ülkenin insanlarında tek ayırıma sefer açmadan, eş, erkek, kız demeden, mezhepsel ayrımlar yapmadan herkesi kucaklayarak yetişek sistemiyle buluşturabilme yiğitliğidir. İşte bu kahraman hikayenin ayrımsız kahramanı var, Sayın Cumhurbaşkanımız. Kendilerine Kayseri’den arz içten şükranlarımızı, bilcümle öğrencilerimiz, gençlerimiz, temel babalarımız adına şükranlarımızı iletiyorum. Epey akıbet 20 yılda herhangi bir bütçedeki en nazik payı Milli Yetişek Bakanlığına verdi ve hala bire bir trend devam ediyor. Zira eğitimle neslimizi hangi büyüklüğünde buluşturabilirsek kaliteli eğitimi umum vatandaşlarımızın çocuklarına varlıklı olsun, kimsesiz olsun tek ayırt etmeden ulaştırabilirsek bu devlet o kadar yaşayan ayrımsız mutluluk olur. Bu mutluluk o büyüklüğünde tez sahibi büyüklük peki.”

YANLIŞSIZ Öğür Umumi Başbuğ Yardımcısı Mehmet Özhaseki da kentte hayırseverlerin yaptığı hizmetleri anlattı.

Hayırsever Osman Ulubaş da yaptırdığı okullardaki öğretmenlere seslenerek, öğrencileri sunu ongun şekilde eğitmelerini istedi.

Konuşmaların peşi sıra Nazır Özer, hayırhah Ulubaş’a plaket arz etti, küşat kurdelesi kesildi.

Okulları gezen Özer, bire bir sınıfta öğrencileri mülakat etti.

Share: