Kastamonulu müteşebbis dominant felaketinden etkilendi modüler güneş enerjisi panelleri üretti

Kastamonu’de ayrımsız girişimci, Bozkurt’ta sabık yılki yeğin felaketi sonrası yaşanan erke ihtiyacından yola çıkarak modüler gündüz enerjisi panelleri üretti.

Kastamonu’dahi düzenlilik almaç sistemleri üzerine iş yeri mevcut Kerami Koçmar, 11 Ağustos 2021 yılındaki sel felaketinin arkası sıra güneş enerjisi sistemleriyle ilgili çalışmalara başladı.

Koçmar, zaman enerjisi panellerini parçalı ayla getirerek, taşınması ve kurulumu bayağı “enerji direkleri” oluşturdu.

“Erke direkleri”nin içini ise görüntü aktarımı yapabilen sistemler ve bataryalar ile güçlendiren Koçmar, tıpkısı günlük dolumla beş devir okunabilen çalışabilen tenvirat, müşteri ve yükleme ünitesi sistemi üretti.

Türkiye Nişancı ve Işaret Kurumundan nişancı kayran Koçmar, ürettiği “enerji direkleri”nden birini Kastamonu Emniyet Müdürlüğüne imtihan gayeli verdi.

Ürün, kazaların sıklıkla yaşandığı Mağrip Çevre Yolu Kavşağı’nda Şehir Asayiş Yönetim Sistemi’nde (KGYS) kestirmece iki maaş testi başarıyla tamamladı.

Kerami Koçmar, AA muhabirine, “Felakette arkadaşlarımız ‘Keşke çırağ ışığı kadar bir ışığımız, iki telsizin haberleşebileceği büyüklüğünde tıpkısı enerjimiz olsaydı’ dedi. Tığ bile bu sürecin arkası sıra, ‘İlimiz, ülkemiz ve acun için neler yapabiliriz?’ dedik. Ekibimle gelişigüzel bu sistemi üretmeye başladık.” dedi.

Ürettikleri ürünü temas türlü mukavemetli albeni koşulunda denediklerini anlatan Koçmar, şöyle konuştu:

“Sunu zehir şartlarda devir ışığından elektrik üretmeye başladık. Bunu da amudi yapıda ve parçalı yapıda yaptık. Aynı yıldır bilcümle testlerimiz bitti. İlk önce ışıklandırma ile başladık. Şita şartlarında, tıpkısı günlük enerjiyle, hiç ruz görmeksizin ilkokul günce aydınlatmayı sağladık. Bunun devamında bizim bu ürünümüzün henüz komplike olabileceği düşüncesiyle AR-GE’ye devam ettik. Daha bilahare görüntüleme sistemlerini üstelik çalıştırmayı başardık. Bunu Kastamonu’bile yağışlı ve yer yara hava şartlarında KGYS (Şehir Güvenlik Hile Sistemi) düzeyinde denemesini yaptık. Tığ güneşle ve çevrim ışığıyla enerji toplayan tıpkı ağaç ürettik ve bunun AR-GE’sini yaptık ve patentini aldık, evcil istihsal namına şu anda kullanıma sunmaya hazırız.”

“Bunu istediğiniz yere kurabilirsiniz”

Ürünün kurulumunun çokça pratik olduğunu tabir eden Koçmar, “Güneşin ve dönem ışığının ulaştığı seçkin yerde, kanalizasyon yahut internetten tamamen bağımsız, kazısız, güneşle ve aydınlıkla çalışabilen ayrımsız cümle ürettik. Bunu istediğiniz yere kurabilirsiniz. Kırıcı gibi, köy girişi olanaklı, belirgin düzlük olanaklı. Devir ve gün ışığının olduğu temas yerde biz erke üretmeye hazırız.” diye niteleyerek konuştu.

Geliştirdikleri ürünün şarj istasyonu namına kullanılabileceğini da söyleyen Koçmar, “Orman yangınlarımız oluyor. Ormanlardaki dronların şarj ünitesi benzer. Kablosuz nakil yapabiliyor. ” diye konuştu.

Ürünle büyük aynı firmanın ilgilendiğini anlatan Koçmar, üretime devam ettiklerini kaydetti.Share: