Kastamonu’da şap paniği! 16 köye methal ve çıkışlar yasaklandı

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine tutkun Aşağışehirören ve Yukarışehirören köyünde şap hastalığı görüldü. Şap hastalığının görülmesiyle alay malay Kastamonu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, hastalığın görüldüğü köylerde giriş ve çıkışları yasakladı.

EFSANEVI PAZARI KAPATILDI

Ayrıca Taşköprü’nün Aşağışehirören ve Yukarışehirören köylerinde kestirmece 2 kilometrelik alanda karantinaya makbuz. İki köyün karantinaya alınmasının arkası sıra tedarik üzere Taşköprü Enerjik Hayvan Pazarı dahi ikinci tıpkısı emre büyüklüğünde kapatıldı.

GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

Öte yandan, Kastamonu’nun merkeze sadık Kuzyaka bölgesinde 14 köyde şarbon hastalığı görüldü. Hastalığın görülmesiyle alay malay Kastamonu İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Kastamonu Baytar Hekimler Odası Başkanlığı ekipleri, Kuzyaka bölgesinde mevcut 14 köyü karantinaya alarak methal çıkışları yasakladı. Karakabarcık hastalığının hayvanlardan insanlara geçebilen özellikle akciğer ve deriyi etkileyen bire bir çor olmasından dolayı Kastamonu İl Esenlik Müdürlüğü ekipleri dahi filyasyon çalışması yaptı. Ev familya gezen filyasyon ekipleri, temasta bulunan ya bile hastalık belirtisi görülen vatandaşları takibe alarak tedavilerinin yapılmasını sağladı. Kuzyaka bölgesinde alınan tedbir ve önlemler sonrasında hastalığın etkisini yitirmesi ile birlikte karantina uygulaması kaldırıldı.

Share: