Kastamonu’da iple Çatak Kanyonu’na inip cam terasın altında yer temizliği yaptılar

Kastamonu’birlikte sırça terastan iplerle Çatak Kanyonu’na nazil 4 fahri, doğadaki çöpleri topladı.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Azdavay Kaymakamlığı, Azdavay Belediyesi ve Milli Parklar Yeryüzü Dağları Bölüm Müdürlüğü hisse senedi birliğinde makbul “Kanyonu Temizliyoruz Projesi” kapsamında Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal, dokümanter yapımcısı Ihtiyaç Salcıoğlu, Artvin Yusufeli Dağcılık ve Huy Sporları Kulübü Başkanı Tehlikesiz Bülbül ile Erzurum İspir Belediyesinden Bülent Erkan, iplerle Kavgacı Kanyonu’nda mevcut içki terasın altında 75 metreye inip kovanlık yaptı.

Toplanan çöplerin doldurulduğu torbalar dahi iple yukarıya çekildi.

Vukuf Haberal, AA muhabirine, tabiatı, kaynakları müzaheret etmek ve sürdürülebilirliği hatırlamak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Kanyonda çöp olduğunu görmeleri üzerine toplumsal bastırık projesi uygulamak istediklerini tamlayan Haberal, “Dağcı arkadaşlarımızla kadeh azimet terasından iplerle 75 metre büyüklüğünde indik. 2 saat temizlik yaptık. Sonraları iple çıktık. Amacımız doğayı koruyup gelecek nesillere artırmak.” dedi.

Fıkdan Salcıoğlu ise farkındalık sağlamak üzere yola çıktıklarını dile getirerek, “Turizm destinasyonlarında genişlik nazik sevgili, kasaba kirliliği. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. Kastamonu’muzda insanlara gösterebileceğimiz çokça güzelce değerlerimiz var fakat genişlik balaban sorunlardan biri, yer kirliliği. İnsanlar ambalajlarını, pet şişelerini rahatlıkla gezdikleri yerlere bırakıyor. Tabiat, belde bizim, gelecek nesillerimize bozulmamış bire bir huy bırakmalıyız.” diye niteleyerek konuştu.

Bülent Erkan de projeyi farkındalık sağlamak ve belde kirliliğinin önüne tevdi etmek üzere hayata geçirdiklerini kaydetti.

Share: