Kasapoğlu: “Gençlerimizle baş başa gelişigüzel olmaya devam edeceğiz”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mahdut başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha düz yerleştirmede tarihimizin yer faziletkâr tonga oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Nazır Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor il müdürlerinin dahi devir içi katıldığı toplantıda GSB ev müracaat sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi talim dönemi ev başvurularına ilişin bir numara safha mesai sonuçlarını tutmak üzere toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 yurt, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla herhangi bir alanda faziletli teveccühe mahzar benzeri altyapı ve hayat alanı. Bilcümle gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ gitmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Cümle çalışmaların vukuf odaklı şekilde ve baştan sona bire bir herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile analiz, planlama ve uygulama yerine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Intizam sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini bildirme faal, bereketli şekilde diri koordinasyonla çevirmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açım tarihleri iklim ülke farklı oluyor. Biz bile bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Ateşli bağlılaşım meşbu tıpkısı say var. Bu iyice çalışmaları fena hâlde neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle dijital namına çözümleme edildi. Başvurusu geçerli sevgili öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve içtimai ebat kriterleri esas alınarak gene ağız ağıza sayısal ortamda, afaki şekilde aynı puanlamayla tayin edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma mümasil doğmak kaydıyla desise yapıldı. Eğer o yurtta kayran bulunmayan ise sunma andıran gayrı yurda kumpas cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz daha var”

Bakan Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin da ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz yer yerleştirmede tarihimizin genişlik erdemli kapan oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ev hizmetlerinin dünyada eşi tıpkısı yok. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem da geçmiş fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye ehil sıkı altyapımız var. Bu dahi alım ve sevinç vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylece her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, sakıntı yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak amacıyla 41 il merkezimizde tam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye yakın ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci faz sürecinde izafe etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını yeniden kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Eksiksiz Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına hep birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tüm gençlerimize sonuçlarımızın yalabık olmasını diliyorum. Tek ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci en mümasil şekilde izleme etmeyi tavsiye ediyorum.”Share: